Ana Sayfa | DÜNYA

Rus jeti, Amerikan keşif uçağını taciz etti

Rus ve Amerikan uçağı

ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Rus jetinin, Amerikan keşif uçağını taciz ettiği öğrenildi

Amerikan casus uçağı RC-135, Baltık bölgesinde gözlem uçuşu gerçekleştirdiği sırada Rus SU-27 avcı uçağı Amerikan uçağına 30 metre yaklaşarak pilotların “fıçı” olarak tabir ettikleri ast üst dönme artistik hareketini gerçekleştirdi. Önceki gün yaşanan hadiseyi duyuran CNN televizyonu, Rus avcı uçaklarının son bir ayda Amerikan Hava Kuvvetleri'ne ait hava araçlarını ikinci kez taciz ettiklerini hatırlatarak, Pentagon temsilcisi Bill Urban’ın şu açıklamasına yer verdi:

“Rus pilotun sorumsuz ve profesyonel olmayan davranışı iki hava aracındaki personelin can güvenliğini tehdit eder türdendir. Daha önemlisi bir pilotun artistik hareketleri iki ülkeyi büyük bir krizin içine sürükleyebilir.”  

Rus tarafı, Baltık bölgesindeki hava dalaşıyla ilgili şimdilik açıklama yapmadı.

12 Nisan tarihinde gerçekleşen bir önceki taciz hakkında Rusya, “Biz orada tatbikat yapıyorduk. Radarda yabancı uçak görünce kimliğini tespit için yaklaştık ve ardından uzaklaştık” demişti. 

2014 yılında Ukrayna krizinin patlak vermesiyle Rusya ile ABD, havada sıkça birbirlerini taciz etmeye başlamıştı. Nükleer silah taşıyabilen stratejik Rus bombardıman uçakları ABD’ye yaklaşırken, Amerikan casus uçakları da Karadeniz, Baltık ve Pasifik okyanusu bölgesinde Rusya hava sahasına yaklaştığı defalarca görüldü.

Benzer it dalaşları denizde de savaş gemileriyle yaşanmıştı. 

Rusya’nın batı sınırına 4 bin NATO askeri 

Bu arada Rusya’nın askeri açıdan çok daha zayıf komşularına ciddi tehdit oluşturmaya başladığı kanaati getiren eden NATO’nun Polonya ve Baltık cumhuriyetlerine takviye 4 tabur yerleştirme kararı aldığı duyuruldu.NATO kaynaklarına dayanan The Wall Street Journal gazetesi, 4 taburdan ikisinin ABD’nin birer taburun da İngiltere ve Almanya’nın vereceğini duyurdu. 


Eyfel Kulesi Londra saldırısının ardından karartıldı

Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Eyfel Kulesi'nin ışıkları Londra'daki terör saldırısında hayatını kaybedenler anısına saygı amacıyla söndürüldü

Cenevredeki 5. tur Suriye görüşmeleri başlıyor

İsviçre’nin Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde 5. turu düzenlenecek Suriye görüşmeleri başlayacak

İngiltere Başbakanı açıkladı parlamento her zamanki gibi bugün de toplanacak

İngiltere Başbakanı Theresa May, Londra'da yapılan saldırı sonrasında basın mensuplarına açıklama yaptı