Ana Sayfa | DÜNYA

EgyptAir uçağının kaybolmasıyla ilgili terör şüphesi

EgyptAir

Paris - Kahire seferini yaparken radardan kaybolan Mısır Havayolları (EgyptAir) uçağı için arama çalışmaları sürüyor

Yunanistan'ın Kerpe Adası açıklarındaki arama çalışmalarına bu sabahtan itibaren Fransız ve İngiliz askeri uçakları da katıldı.Dün olayın meydana gelmesinin ardından Mısırlı ve Yunan arama - kurtarma ekipleri hava kararana kadar çalışmalar yürütmüş ancak uçağın enkazına ulaşamamışlardı.Yunan yetkililer, Airbus A320 tipi MS804 sefer sayılı uçağın radardan kaybolmadan önce iki keskin manevra yapıp, ardından da 25 bin feet irtifa kaybettiğini açıklamıştı.Mısır'dan gelen açıklamalardaysa, uçağın bir terör saldırısı sonucu düşürülmüş olabileceği ifade edilmiş, teknik arıza olasılığının düşük bir ihtimal olduğu belirtilmişti.Uçaktaki yolcuların büyük kısmı Fransa ve Mısır vatandaşıydı.Dün arama çalışmaları devam ederken Mısırlı yetkililerden 'enkaza ait parçalar bulundu' açıklaması gelse de daha sonra bulunan parçaların uçağa ait olmadığının anlaşıldığı belirtildi.

Yunanistan'ın inceleme ekibinin başındaki Athanasios Binis, bulunan can yeleklerinin uçağa ait olmadığını söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ise ülkenin Sivil Havacılık Bakanlığı'nın yanı sıra, ordu, donanma ve hava kuvvetlerine enkazı bulmak için tüm çalışmaları eksiksiz yürütme talimatı verdi.Arama çalışmalarına katılan Fransa da bölgeye üç müfettiş göndermiş durumda. Fransa'dan ayrıca bir de Airbus uzmanı Mısır'a gönderildi.Yunanistan ve Mısır enkaz aramasına odaklanmışken, uçağın kalktığı Fransa'da ise güvenlik açığı olup olmadığı konusunda incelemeler yapılıyor.EgyptAir uçağı Paris Charles de Gaulle havalimanından kalkarken bölgede güvenlik üst düzeyde tutuluyordu.

Paris'te geçen yıl Kasım ayında yaşanan IŞİD saldırıları nedeniyle ülkede olağanüstü hal ilan edilmiş durumda.Yapılan incelemelerin ardından Charles de Gaulle havalimanında çalışan personelden bazılarının havalimanının belli bölümlerine girmeleri güvenlik tedbirleri gerekçesiyle yasaklanmıştı.Giriş yetkileri sınırlanan personelin avukatı Eric Moucay BBC'ye yaptığı açılamalarda, radikal örgütlerin havalimanı personeliyle irtibata geçerek çalışanları örgüte katılmaya ikna etmeye çalıştığını söyledi.Paris'ten TSİ 00.09'da havalanan EgyptAir uçağının TSİ 03.15'te Kahire'ye inmesi planlanıyordu.Uçakta 56 yolcu, 7 mürettebat ve 3 de güvenlik görevlisi vardı.Yunan yetkililer, uçak Yunan hava sahasına giriş yaparken pilotla konuştuklarını ve o sırada her şeyin yolunda gözüktüğünü ifade ediyor.Ancak yetkililer TSİ 02.27'de tekrar uçakla irtibata geçilmeye çalışıldığında yanıt alınamadı. Telsiz çağrılarından iki dakika sonraysa uçak radardan kayboldu.


Michelle Obama Melania Trump'ın getirdiği hediyeyi ne yapacağını bilemedi

Michelle Obama, ABD başkanlığı devir teslim töreninde Melania Trump'ın getirdiği hediye karşısında ne yapacağını bilemedi.

ABD başkanlık devir işleri nedeniyle Astana'ta katılmayacak

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de barışın sağlanabilmesi için Astana'da yapılan görüşmelere katılmayacağını açıkladı.

ABD'nin yeni First Lady'si Melania Trump'ın kıyafetindeki ilginç detay

ABD'nin yeni başkanı olan Donald Trump'ın eşi Melania Trump'ın kıyafeti ve eldiven seçimi eski ABD Başkanı John F. Kennedy'nin göreve başladığı 1961'de benzer kıyafet giyen Jacqueline Kennedy'yi anımsattı.