Ana Sayfa | DÜNYA

Yakın Doğu Üniversitesi Kırgızistan'da Akademik İşbirliği İmzaladı

Yakin Dogu universitesi Kirgizistan

Kırgızistan'ın Başkenti Bişkek'te gerçekleştirilen Kafkasya Üniversiteleri Birliği'nin 6.Olağan Genel Kurul Toplantısına katılan Üniversiteler ile Yakın Doğu Üniversitesi arasında Akademik işbirliği Protokolleri imzalandı.

Yakın Doğu Üniversitesi,Lefkoşa (Near East University,Nicosia) Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre,  Bişkek'te gerçekleştirilen KÜNİB toplantısı sonrasında Yakın Doğu Üniversitesi ; Türkiye, Azerbaycan, İran, Ukrayna ve Kırgizistan'dan gelen Üniversite Rektörleri ile Akademik,Kültürel işbirliği protokolleri imzaladı.

 

Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr.Suat İ.Günsel; Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü (Prof. Dr. Durmuş Deveci) , Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (Prof. Dr. İrfan Aslan), Kastamonu Üniversitesi  (Prof. Dr. Seyit Aydın), Erzincan Üniversitesi (Prof. Dr. İlyas Çapoğlu), Erzurum Teknik Üniversitesi (Prof. Dr. Muammer Yaylalı), Bartın Üniversitesi (Prof. Dr. Ramazan Kaplan) , Tunceli Üniversitesi (Prof. Dr. Ubeyde İpek),  Bayburt Üniversitesi (Prof. Dr. Selçuk Çoşkun)  , Uşak Üniversitesi (Prof. Dr. Sait Çelik) , Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (Prof. Dr. Mansur Harmandar) , Siirt Üniversitesi (Prof. Dr. Murat Erman), Niğde Üniversitesi (Prof. Dr. Adnan Görür),Ordu Üniversitesi (. Dr. Tarık Yarılgaç) , İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (Prof. Dr. Galip Akhan) , Başkent Üniversitesi (Prof. Dr. Mehmet Haberal) , Universıty Of Applıed Scıence And Technology (Prof. Dr. Mohammad Akhbari) , Melitopol State Pedagogical University (Prof. Dr. Valentin Molodychenko), Azerbaycan Devlet Aqrar Üniversitesi (Prof. Dr. İbrahim Ceferov) ile akademik işbirliği protokolüne imza koydu.

 

Dr.Suat İ.Günsel; "Madde Parçalandıkça Küçülür,Bilgi ise Çoğalır.Bu Protokoller Bölgemize,Kafkasya Büyük Yararlar Sağlayacak"

 

YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel; " Kafkasya Üniversiteler Birliği içerisinde karşılıklı var olan ilişkilerimizi daha ileriye taşıyarak projelerin,araştırmaların,yayınların, öğrenci ve öğretim değişimlerinin özel önemi vardır. Madde parçalandıkça küçülüyor , bilgi ise büyüyor. Gerçekleştirdiğimiz bu işbirliği protokollerini de ben buna benzetiyorum. Bu protokoller sadece bölgemiz açısından değil Üniversitelerin bulundukları bölgelere de Kafkasya'ya da taşarak bilginin, ortak projelerin paylaşılmasını ve çoğalmasını sağlayacaktır. "Dedi.

 

Törende, YDÜ Kurucu Rektörü Dr.Suat İ.Günsel , Üniversite Rektörleri ,YDÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Fahreddin Sadıkoğlu ve YDÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hüseyin Turan hazır bulundu.

Tüm Eğitim-Öğretim Alanlarında Ortak Araştırmalar, Projeler Ve Yayınlar Yapılacak…

Kırgız-Türkiye Manas Üniversitesi'nde gerçekleşen  ve akademik anlamda sınırları çizmek maksadıyla imzalanan protokoller uyarınca Yakın Doğu Üniversitesi ile protokol imzalanan üniversiteler bünyesinde bulunan fakülte, enstitü ve yüksekokullarda sürdürülen eğitim ve öğretimin geliştirilmesi ve uluslararası standartlara uyumlu hale getirilmesi konusunda ortak çalışmalar yapılacak; her iki üniversite de tüm eğitim-öğretim alanlarında ortak konular üzerinde bilimsel araştırmalar, projeler ve bilimsel yayınlar yapacaklar.

 

Üniversiteler Arasında Öğretim Üyesi Ve Öğrenci Değişimi Olacak…

Yapılan anlaşmalarda her iki üniversitenin birlikte çalışma yapılacak olan bilim dallarının önceden bildirilmesi kaydı ile öğretim elemanı değişimi yapabileceği ve staj durumunda öğrenci değişimi yapabileceği belirtildi.

 

Ortak Sempozyumlar, Kongreler Ve Tanıtıma Yönelik Etkinlikler Düzenlenecek…

Yapılan anlaşmalar gereğince Yakın Doğu Üniversitesi,  Akademik işbirliğine imza koyan üniversiteler ile  kongre, sempozyum, atölye çalışmaları gibi ortak bilimsel toplantılar ve spor yarışmaları düzenleyecek ve düzenlenen etkinliklere birbirlerini davet edecekler; düzenlenen ikili ortak etkinliklerde her iki üniversiteyi kapsayan tanıtıcı faaliyetlere yer verecekler.

Seçim sonrası Fransa karıştı vatandaş sokağa indi

Fransa'da yapılan seçimlerin ilk turunda aşırı sağcı Marine Le Pen'in ikinci tura geçmesi vatandaşlar tarafından sokağa çıkılarak protesto edildi

Reina katliamının planlayıcısı ABD'nin gizli ordusu tarafından öldürüldü

Yılbaşı gecesi 39 kişinin ölümüne sebep olan Reina katliamının planlayıcısı ABD'de Ortak Özel Operasyon Komutanlığı'nın komandoları tarafından öldürüldü

Paris Kuzey Garı'nda dehşet anları

Fransa'nın başkenti Paris'teki Kuzey Garı'nda meydana gelen olayda bir şahıs polisi bıçakla tehdit etti