Ana Sayfa | DÜNYA

ABD'de öldürülen goril tartışması büyüyor

goril

ABD'de yaşanan olayla küçük bir çocuk goril kafesine düşünce goril öldürülmüştü. Gorilin vurularak öldürülmesi büyük tartışmalara neden oldu

ABD'nin Cincinnati kentindeki hayvanat bahçesinde küçük bir çocuğun, nesli tükenen "gümüş sırtlı" gorilin yaşadığı alana düşmesinin ardından, gorilin çocuğa zarar vereceği gerekçesiyle vurularak öldürülmesi tartışmalara neden oldu. Gorilin aslında çocuğu korumaya çalıştığı ileri sürüldü.Cincinnati Hayvanat Bahçesi'nde cumartesi günü 4 yaşındaki bir çocuğun 204 kiloluk (pound) 17 yaşındaki "gümüş sırtlı" Haramble adlı gorilin yaşadığı alana düşmesinin ardından, çocuğa zarar vereceği gerekçesiyle gorilin öldürülmesinin yankıları devam ediyor.

Hayvan hakları savunucuları, goril türü hayvanlara sevdikleri meyvelerden vererek çocuğun kurtarılabileceğini ileri sürdü. Olay sırasında videoyu çeken Kimberley Ann Perkins O'Connor, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, ilk bakışta gorilin çocuğa yardım etmeye çalıştığını bildirdi. O'Connor açıklamasında, "goril ayağa kalktı ve çocuğun pantolonunu yukarı çekti. Kalabalığın feryadı artarken Haramble çocuğu bir köşeye attı ve üzerinde durdu. Videoda göründüğü üzere kabalalığın çığlıkları artınca su yoluyla çocuğu hendeğin dışına sürükledi." dedi.

Olayın ardından birçok kişi çocuğun annesinin cezalandırılması gerektiğini dile getirirken, internet üzerinden "Haramble için Adalet" adlı bir imza kampanyası başlatıldı. Kampanyada, iki günde 300 binden fazla imza toplandı.

Sosyal medyada geniş yankı bulan olaya attığı twitter mesajıyla tepki gösteren ünlü İngiliz aktör Ricky Gervais de "Bazı gorillerin, bazı insanlardan daha iyi annelik yaptığı görülüyor" ifadesini kullanırken, radyo programcısı DL Hugley ise twitter mesajında, "çocuğunu arabada unutursan hapse girersin, çocuğunun gorilin parmaklılarına düşmesine izin verirsen de girmelisin" düşüncesini dile getirdi.

Haramble'nin öldürülmesine karar veren Cincinnati Hayvanat Bahçesi Müdürü Thane Maynard, gorilin çocuğa saldırmadığını ancak "her an her şey olabilir" düşüncesiyle bu karara vardıklarını ifade etti. Açıklamasında, çok zor bir karar verdiklerini ve aynı olayın bir daha medyana gelmesi durumunda yine "gorilin vurulması" yönünde karar vereceklerini belirten Maynard, "Çocuğun yaşamı tehlikedeydi. Olayı sorgulayan insanlar, 'gümüş sırtlı' bir gorilde risk alınamayacağını ve bunun tehlikeli bir hayvan olduğunu anlayamıyor." dedi.

Tartışmaların odağında yer alan küçük çocuğun ailesi ise çocuğun sağlığının yerinde olmasından memnuniyet duyduklarını belirterek, "Cincinnati Hayvanat Bahçesi yetkililerine, hızlı eylemde bulunmalarından dolayı yürekten teşekkürlerimizi sunarız." açıklamasında bulundu.

Cincinnati Emniyet Müdürlüğü yetkilisi Stephen Saunders, çocuğun annesi hakkında herhangi bir suçlama olmadığını belirtirken, goril Haramble'nin ölümünden etkilenen Amerikalılar, hayvanat bahçesinde bulunan goril heykeline çiçek bıraktı.


İşte Avusturya'nın yeni Cumhurbaşkanı

Avusturya'daki seçimler geçen mayıs ayından sonra tekrar sandık başına geçerek yeni cumhurbaşkanını seçti.

Bu liderin ne adı sokaklara verilecek ne de heykeli dikilecek

Küba devriminin lideri Fidel Castro'nun ölümünün üzerine kardeşi Raul Castro açıklama yaparak, Fidel Castro'nun adının hiçbir kamu alanında kullanılamayacağını söyledi.

Bouffier, "Türkiye mülteci sözleşmesini iptal ederse sıra gümrük birliğine gelir"

Türkiye ile AB arasında müzakerelerin dondurulmasından sonra Hessen Eyalet Başbakanı Volker Bouffier, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'sınır kapılarını açarız' söylemine çok sert tepki göstererek açık açık Türkiye'yi tehdit etti.