Ana Sayfa | DÜNYA

Almanya ve Avusturya Başbakanı'ndan ortak Türkiye açıklaması

angela merkel ve kern

Almanya Başbakanı, başkent Berlin'de Avusturya Başbakanı Christian Kern ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, görüşmede sığınmacı konusunun da ele alındığını ifade ederek, "İki ülke, Türkiye ile yapılan anlaşmayı destekliyor." dedi

AB'nin dış sınırlarının daha iyi korunmasını istediklerini vurgulayan Merkel, "İnsanların ülkelerinden kaçış sebepleriyle daha iyi mücadele edilmesi lazım. Özellikle Afrika kıtasına bakıldığında bu konuda yoğun bir güç sarf edeceğiz." şeklinde konuştu.Merkel, sığınmacıların AB içinde adil dağıtılmasından yana olduklarını, bunun sağlanmasının uzun zaman alacağını kaydetti.İngiltere'de Brexit konusunda yapılan referanduma ilişkin de Merkel, İngiltere'nin AB'de kalmasını istediğini belirtti. Merkel, referandumun sonuçlarının gelecek hafta düzenlenecek AB Zirvesi'nde üye ülkelerle sakin şekilde değerlendirileceğini ifade etti.

Avusturya Başbakanı Christian Kern

Kern ise sığınmacılar konusunda Türkiye ile yapılan gibi Afrika ülkeleriyle de anlaşma gerçekleştirilmesinin önemli olduğunu söyledi."Göçmenlerin Avrupa'da adil şekilde dağıtılmasına ihtiyaç duyulduğunu biliyoruz. Bazı ülkelerin bu sorumluluktan kaçmaları Avusturya açısından katlanılamaz ve kabul edilemez. Bu konuda ısrarımızı sürdüreceğiz." ifadelerini kullanan Kern, Avrupa'nın bir dayanışma projesi olduğunun gösterilmesi gerektiğini kaydetti.İngiltere'deki referanduma ilişkin de Kern, bu konuya soğukkanlılıkla bakmak gerektiğini vurguladı.


ABD Başkanı Trump Netanyahu ile Ortadoğu'yu görüştü

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı ile yaptığı görüşmede Ortadoğu'daki güvenlik sorunu ele aldı

Flaş iddia el Bağdadi Musul'daki hava saldırılarında yaralandı mı

Terör örgütü DAEŞ lideri Ebubekir el Bağdadi'nin Musul yakınlarındaki hava saldırısında yaralandığı iddia edildi

ABD'deki felakette ölü sayısı artıyor

ABD'nin güneyinde etkili olan olumsuz hava şartları, 48 saat içinde 15 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu