Ana Sayfa | DÜNYA

Almanya ve Avusturya Başbakanı'ndan ortak Türkiye açıklaması

angela merkel ve kern

Almanya Başbakanı, başkent Berlin'de Avusturya Başbakanı Christian Kern ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, görüşmede sığınmacı konusunun da ele alındığını ifade ederek, "İki ülke, Türkiye ile yapılan anlaşmayı destekliyor." dedi

AB'nin dış sınırlarının daha iyi korunmasını istediklerini vurgulayan Merkel, "İnsanların ülkelerinden kaçış sebepleriyle daha iyi mücadele edilmesi lazım. Özellikle Afrika kıtasına bakıldığında bu konuda yoğun bir güç sarf edeceğiz." şeklinde konuştu.Merkel, sığınmacıların AB içinde adil dağıtılmasından yana olduklarını, bunun sağlanmasının uzun zaman alacağını kaydetti.İngiltere'de Brexit konusunda yapılan referanduma ilişkin de Merkel, İngiltere'nin AB'de kalmasını istediğini belirtti. Merkel, referandumun sonuçlarının gelecek hafta düzenlenecek AB Zirvesi'nde üye ülkelerle sakin şekilde değerlendirileceğini ifade etti.

Avusturya Başbakanı Christian Kern

Kern ise sığınmacılar konusunda Türkiye ile yapılan gibi Afrika ülkeleriyle de anlaşma gerçekleştirilmesinin önemli olduğunu söyledi."Göçmenlerin Avrupa'da adil şekilde dağıtılmasına ihtiyaç duyulduğunu biliyoruz. Bazı ülkelerin bu sorumluluktan kaçmaları Avusturya açısından katlanılamaz ve kabul edilemez. Bu konuda ısrarımızı sürdüreceğiz." ifadelerini kullanan Kern, Avrupa'nın bir dayanışma projesi olduğunun gösterilmesi gerektiğini kaydetti.İngiltere'deki referanduma ilişkin de Kern, bu konuya soğukkanlılıkla bakmak gerektiğini vurguladı.


Kilisede patlama çok sayıda ölü ve yaralı var

Mısır'ın başkenti Kahire'deki Aziz Mark Kıpti Ortodoks Kilisesi yakınlarında patlamada en 24 kişinin öldüğü söyleniyor.

Beşiktaş'taki saldırıya dünyadan ilk tepkiler

Beşiktaş'ta yaşanan terör saldırısı sonrası Türkiye'ye bazı ülkelerden de destek ve taziye mesajları gönderildi.

ABD'li oyuncu Lindsay Lohan Kalbim bu akşam İstanbul'da dedi

ABD'li ünlü oyuncu-model Lindsay Lohan, dün akşam İstanbul'da gerçekleşen terör saldırısını sosyal medya hesabından kınadı.