Ana Sayfa | DÜNYA

İskoçya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallık'tan ayrılmak istiyor

birleşik krallık

Yapılan referandum sonrası Avrupa Birliği'nden ayrılma sonucu çıktı. İngiltere ve Galler AB'den ayrılmak isterken İskoçya ve Kuzey İrlanda kalma doğrultusunda oy kullandı

Birleşik Krallık’ta dün yapılan referandumda, Avrupa Birliği’nden ayrılma yönünde bir sonuç çıktı. Katılımın yüzde 72 olarak gerçekleştiği referandumda, ayrılma yönünde yüzde 52 ve AB’de kalma yönünde de yüzde 48 sonucu çıktı.Birleşik Krallık’ı oluşturan İskoçya ve Kuzey İrlanda’da kalma doğrultusunda oy kullanılırken, İngiltere ve Galler’de ayrılma öne geçti. Yapılan yorumlara göre; İngiltere ve Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’yı AB’den kopardı. Bu sonuçlara göre, İskoçya ve Kuzey İrlanda’nın AB’de kalmak için Birleşik Krallık’tan ayrılması için yeni referandumların da olabileceğini tahminleri yürütülüyor. Birleşik Krallık’taki bu sonuçlar, sadece AB’nin çatlaması değil, Birleşik Krallık’ın da çatlayabileceğini gösteriyor.

AB TARİHİNDE BİR İLK

AB tarihinde ilk kez bir üye ayrılma kararı almış oldu. Şimdi diğer üye ülkelerde de benzer taleplerle yeni referandumların olması bekleniyor. AB en büyük üyelerinden birini kaybetmiş oldu. Sterlin, 1985 yılından bu yana en düşük halini görürken, piyasaların güne endişeli başlaması, sonuçların bir şaşkınlık yarattığının belirtisi. Hükümet yetkilileri ve İşçi Partili kurmaylar da büyük bir şaşkınlık yaşıyor. AB’nin, bugüne kadar, işçi ve emekçilerin talepleri karşısında, sermayenin çıkarlarından taviz vermemesi, Birleşik Krallık emekçilerinin, AB karşıtı olmasını sağladı.

İKİ YIL SONRA YENİ REFERANDUM OLABİLİR

Krizler döneminde, batan banka ve büyük şirketleri, halkın parasıyla kurtaran hükümetler, emekçilerden ciddi tepkiler aldı. Kemer sıkma politikaları ve diğer AB üyesi ülkeler üzerindeki yaptırımların da etkili olduğu referandumda, egemenlik ve sınırların kontrolü en çok tartışılan konular oldu.En az iki yıl daha AB üyeliğini devam ettirecek olan Birleşik Krallık, yapılacak tartışmalarla daha iki yıl AB tartışmalarının merkezinde yer alacak. Hatta yapılan yeni düzenlemelerle, 2 yıl sonra yeniden referanduma gidilebilir.


UNICEF çocuk mültecilere yönelik cinsel istismara dikkat çekti

UNICEF, çocuk mültecilerin cinsel istismara maruz kaldığı konusunda uyarı yaptı

Ankara Anlaşmasıyla İngiltere'de bulunan Türkler için Brexit felaket mi

Avrupa Birliği'nden çıkma sürecine giren Birleşik Krallık ülkelerinden yoğun olarak İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşayan Türklerin endişeli bekleyişi sürüyor. Londra Büyükelçisi Bilgiç, İngiltere’nin AB'den ayrılmasıyla Ankara Anlaşması'na taraf olmaktan da çıkacağını ancak bu anlaşmayla İngiltere’de bulunan Türklerin olumsuz etkilenmemesi için görüşmelerin başladığını söyledi.

Merkel Deniz Yücel'in tutuklanmasıyla ilgili ilk kez konuştu

Almanya Başbakanı Merkel, Alman Die Welt gazetesinin Türkiye Muhabiri Deniz Yücel'in tutuklanmasıyla ilgili ilk kez konuştu