Ana Sayfa | DÜNYA

John Kerry, 'Referandum sonucu istediğimiz gibi olmadı'

John Kerry

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile görüştü

Mogherini, görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında, Kerry ile ABD ve AB arasındaki ilişkilerin yanı sıra İngiltere'deki referandumun sonucunu görüştüklerini söyledi.Kerry'nin Brüksel'den sonra Londra'ya da gideceğini ifade eden Mogherini, "Şu net mesajı iletmek isterim; AB, öncesinde olduğu gibi güçlü ve gelecekte hatta daha da güçlü olacak." dedi.

Kerry: Sonuç istediğimiz gibi olmadı

Kerry ise referandum sonuncunun istedikleri gibi olmadığını ancak demokratik bir sürecin sonunda ortaya çıkan karara da saygı duyduklarını anlattı.Ülkeleri bir arada tutan çıkarlar ve değerlerin, referandum günü değişmediğine dikkati çeken Kerry, şöyle konuştu:

"Bu değerler ve çıkarlar referandumdan sonra da aynı. Önemli olan, bu çıkarlara, bu değerlere odaklanmaktır. Kimsenin, bu geçiş sürecinde kontrolü kaybetmemesi, yarım yamalak masadan kalkmaması ve insanların intikamcı tavır takınmaya başlamamasına odaklanmamız kesinlikle esastır."

ABD'nin, İngiltere ile özel ilişkisini devam ettireceğine işaret eden Kerry, geçiş sürecinin en iyi, hassas ve yumuşak şekilde olması için gereken desteği sağlayacaklarını kaydetti.

"Referandum NATO Zirvesi'ni etkilemez"

Kerry, daha sonra Brüksel temasları kapsamında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir araya geldi. Stoltenberg, görüşme öncesi yaptığı açıklamada, 8-9 Temmuz'da Polonya'nın başkenti Varşova'da yapılacak NATO Zirvesi'nin, ittifakı güçlendirmede önemli bir etkisinin bulunmasını beklediğini, İngiltere'nin ayrılma kararının ardından NATO ve AB arasındaki işbirliğinin öneminin daha da arttığını belirtti.Kerry ise NATO Zirvesi'nden büyük beklentileri olduğunu dile getirerek, "AB'nin katılımı ve İngiltere'nin NATO ile olan bağı her zaman olduğu gibi önemli." ifadesini kullandı.Bu beklentilerin, referandum sonucundan bir nebze de olsa etkilenmeyeceğini kaydeden Kerry, "Bugün bu konuda biraz konuşacağız. Ancak hepimiz daha da güçlü bir NATO beklentisi içindeyiz." değerlendirmesini yaptı. 


Michelle Obama Melania Trump'ın getirdiği hediyeyi ne yapacağını bilemedi

Michelle Obama, ABD başkanlığı devir teslim töreninde Melania Trump'ın getirdiği hediye karşısında ne yapacağını bilemedi.

ABD başkanlık devir işleri nedeniyle Astana'ta katılmayacak

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de barışın sağlanabilmesi için Astana'da yapılan görüşmelere katılmayacağını açıkladı.

ABD'nin yeni First Lady'si Melania Trump'ın kıyafetindeki ilginç detay

ABD'nin yeni başkanı olan Donald Trump'ın eşi Melania Trump'ın kıyafeti ve eldiven seçimi eski ABD Başkanı John F. Kennedy'nin göreve başladığı 1961'de benzer kıyafet giyen Jacqueline Kennedy'yi anımsattı.