Ana Sayfa | DÜNYA

ABD Başkan yardımcısından Türkiye ile ilgili önemli açıklama

Joe Biden

ABD Başkan Yardımcısı Biden, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğini ziyaretinde havalimanındaki terör saldırısını kınayarak taziyelerini iletti

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğini ziyaret ederek, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısında hayatını kaybedenler için burada açılan taziye defterini imzaladı ve "Dünya Türkiye'nin arkasında birleşti." dedi.Biden ile eşi Jill Biden'ı Washington Büyükelçiliğine gelişinde Büyükelçi Serdar Kılıç karşıladı.Terör saldırısında hayatını kaybedenler için açılan taziye defterini imzalayan Biden, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"Dünya Türkiye'nin arkasında birleşti"

"Dünya Türkiye'nin arkasında birleşti." diyen Biden, "Terör örgütü DAEŞ bir konuda başarılı oldu ve bütün dünyayı birleştirdi." ifadesini kullandı.Biden, "Şükürler olsun ki saldırı terminal bölümünde olmadı, daha fazla insan ölebilir ya da yaralanabilirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı iyi tanıyorum ve takdir ediyorum. Birlikte terör örgütü DAEŞ'i Irak ve Suriye'de ortadan kesinle kaldıracağımıza ikna oldum." değerlendirmesinde bulundu.Biraz zaman alacak dahi olsa terör örgütü DAEŞ'in yaşayacağı güvenli bir bölge olmayacağını belirten Biden, Türkiye'nin gösterdiği kararlılık ve ortaya koyduğu karakteri gıpta ederek izlediğini söyledi.Biden,taziye defterine yazdığı mesajda ise Türkiye halkına başsağlığı dileklerini ileterek, şunları kaydetti:"Ben ve eşim Jill, Başkan Barack Obama ve eşi Micheal Obama'yla birlikte tüm Amerika halkı gibi çok sayıda masum insanın hayatını kaybetmesinden dolayı üzüntü içerisideyiz. Dualarımız bu hain saldırıda hayatını kaybedenler ve yaralananlarladır. İstanbul ve Türkiye halkı teröristlere teslim olmayacaktır. Kaybedilen değerli hayatlar hiç bir zaman geri gelmeyecek ve sadece terörizmi ortadan kaldırmak için kararlığımızı güçlendirir. Türkiye ve ABD birlikte duruyor, sabırlıyız, azimliyiz ve birlikte bu sapkın ideolojinin nefretini yeneceğiz."

Büyükelçiliğe ziyaretler

Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğinde açılan taziye defterini gün içerisinde , Washington'da ziyaretlerde bulunan Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius da imzaladı.

Ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı adına Bakan Yardımcısı Antony Blinken, Büyükelçiliğe gelerek taziye defterini imzaladı. Blinken, saldırıyı yapanları işaret ederek, "Bunlar şehit değil katildir." ifadesini kullandı.Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısının ardından ilan edilen bir günlük milli yas nedeniyle Washington Büyükelçiliğinde de bayraklar yarıya indirildi.Öte yandan, çok sayıda Türk ve Amerikalı vatandaşlar elçilik binası önüne gelerek çiçek bıraktı.


İlkokula insansız hava aracıyla saldırdılar 3 çocuk hayatını kaybetti

Irak'ın Musul kentinin doğusunda terör örgütü DEAŞ'ın bir ilkokulu hedef alarak düzenlediği saldırıda 3 çocuk hayatını kaybetti

California'daki felakette evlerinde mahsur kalan yüzlerce kişi kurtarıldı

California'da etkili olan sağanak yağışın getirdiği sel nedeniyle evlerinde mahsur kalan 200 kişi kurtarıldı

İdlib'e yoğun hava saldırısı 7 ölü var

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'e yönelik hava saldırısı sonucunda 7 kişi hayatını kaybetti