Ana Sayfa | DÜNYA

Bağdat'taki saldırıda ölü sayısı 250'ye yükseldi

bağdat saldırı

Irak'ın başkenti Bağdat'ta Cumartesi günü düzenlenen intihar saldırısında ölenlerin sayısının 250'ye yükseldiğini duyurdu

Saldırı, Irak'ın 2003 yılında ABD öncülüğündeki işgalden sonra en kanlı eylem oldu.Bağdat'ın alışveriş merkezleri ve restoranların bulunduğu Karada mahallesinde Hadi merkezi yakınlarında bomba yüklü bir kamyonla düzenlenen saldırıyı IŞİD üstlendi.Ramazan Bayramı öncesi çoğunlukla ailelerin alışveriş için gittiği mahallede ölenler arasında çok sayıda çocuk da var.Saldırı, sahur öncesi sokakların, meydanların kalabalık olduğu sırada düzenlendi.Ülkenin en kanlı saldırısından sonra ülkede üç gün ulusal yas ilan edildi.

Irak Sağlık Bakanlığı, yaralıların çoğunun hastanelerden taburcu edildiğini duyurdu. Bakanlık, durumu ağır olanların ise tedavi için ülke dışına nakledildiğini söyledi ancak ayrıntı vermedi.

Irak'ta 2003 yılından bu yana düzenlenen en büyük saldırılar

3 Temmuz 2016: IŞİD Bağdat'ta sivilleri hedef aldı, 250 kişi öldü

Ağustos 2014: IŞİD Bağdat'ın kuzeybatısındaki Ninova vilayetinde yüzlerce Ezidi erkeği öldürdü

12 Haziran 2014: IŞİD, eski bir ABD üssünde 1700'e yakın askeri personeli öldürdü. Bu eylem, Speicher Kampı katliamı olarak biliniyor

19 Ağustos 2009: Bağdat'ta Yeşil Bölge'de bomba yüklü araçla iki saldırı düzenlendi en az 155 kişi öldü

14 Ağustos 2007: Irak'ın kuzeyinde Ezidileri hedef alan bir dizi bombalı saldırı düzenlendi 500'den fazla kişi öldü

23 Kasım 2006: Bağdat'ın Sadr kentinde altı bomba yüklü araçla düzenlenen saldırılarda 200'den fazla kişi öldü

Irak İçişleri Bakanı Muhammed Gabban da görevinden istifa ettiğini açıkladı.İstifa mektubunu Başbakan Haydar el Abadi'ye sunan Gabban, Abadi kararını verene kadar sorumluluklarını yardımcısına devrettiğini söyledi.Başbakan Abadi de olay yerini ziyareti sırasında öfkeli kalabalık tarafından protesto edildi.IŞİD'in sivilleri hedef aldığı bombalı saldırı, 2003 yılı ABD işgalinden bu yana ülkede düzenlenen en kanlı eylem oldu.

Cumartesi gecesi Bağdat'ın kuzeyinde Şiilerin yoğun yaşadığı bir mahalleye de saldırı düzenlendi, en az beş kişi öldü.

 

ABD El Bab'ta Türkiye'nin koordinatlarını verdiği DAEŞ hedefleri vurmuyor

TSK'nın Suriye'deki barışı sağlamak için başlattığı Fırat Kalkanı Harekatında, koalisyon gücü devletlerden ABD, Türkiye'nin verdiği koordinatları saymayıp başka hedefleri vuruyor.

Hollanda Başbakanı Rutte Ülkemi beğenmeyenler geldikleri yere geri dönsün

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, seçim kampanyasında Hollanda'ya göçen kişilere tepki gösterdi. Hollanda'yı beğenmeyenleri geldikleri yere geri dönmesini isteyen Rutten, Benim ülkemde kimse 'kadın eli sıkmam' diyemez" dedi.

Emine Erdoğan Tanzanya'da TİKA ofisinin açılışını yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın Darüsselam ofisinin açılışını yapmak için Tanzanya'ya gitti.