Ana Sayfa | DÜNYA

Af Örgütü'nden ABD'ye çağrı

AF örgütü

Uluslararası Af Örgütü ABD'deki protestolarla ilgili uyarıda bulundu

Ülkede son günlerde artan polis şiddeti ve ırkçılık karşıtı  protestolardaki toplu gözaltılarla ilgili açıklama yaptı.Silah Şiddeti Kampanya Müdürü Jamira Burley imzasıyla yapılan  açıklamada, AIUSA aktivistlerinin Baton Rouge'da bizzat siyahi aktivist DeRay  McKesson dahil bir çok aktivistin gözaltına alındığına tanıklık ettiği  belirtilerek, polis ateşine karşı gösteri hakkının korunması gerektiği  belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bu duygusal haftanın ardından, ülke genelinde insanların sokaklara  barışçıl protesto hakkını kullanmak üzere inmesi anlaşılır bir durumdur. Kendi  güvenliğini ve bu halkın (protestocuların) güvenliğini korurken, barışçıl  protesto hakkının kullanılmasını kolaylaştırması polisin görevidir. Polis ateşine  karşı protesto hakkı korunmalıdır. Geçen gece, barışçıl protestolara oranla  gözaltıların sayısının çokluğu tepki konusunda ciddi soru işaretlerine neden  olmaktadır. Güvenlik güçleri gösteriler sırasında yasal gözlemci ve gazetecilere  veya protestoculara karşı hangi kuralın uygulanacağı konusunda seçici  davranamaz."

ABD'de en son yapılan gösterilerde, bir gecede toplam 130 eylemci  gözaltına alınırken, gözaltına alınanlar arasında bazı gazeteci ve aktivistler de  yer aldı. Cumartesi günü gözaltına alınan "Black Lives Matter" (Siyahların Hayatı  Önemlidir) aktivisti 31 yaşındaki Baltimore'lu Mckesson kefaletle serbest  bırakıldı. Mckesson, iki polis tarafından ateş edilerek öldürülen 37 yaşındaki  siyahi Amerikalı Alton   Sterling'le ilgili protesto sırasında gözaltına  alınmıştı.

Minnesota eyaletine bağlı St. Paul'de de 32 yaşındaki siyahi Amerikalı  Philando Castile'nin arabasının içindeyken, polisin dışarıdan ateş etmesi sonucu  öldürülmesi de son günlerdeki polis şiddeti ve ırkçılık karşıtı protestoların  nedenlerinden biri olmuştu.

ABD'de 2014'te Missouri'nin St. Louis kenti sınırları içindeki  Ferguson ilçesinde 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown'un polis tarafından  öldürülmesi ve olaya karışan polisin jüri tarafından "suçsuz" bulunması  sonucunda, ülkenin birçok eyaletinde geniş katılımlı protesto gösterileri  düzenlenmişti.


Türk asıllı Alman milletvekilleri hayır için imza attılar

Türkiye'deki referandum süreci için Almanya'da "Daha Fazla Demokrasi Derneği"nin başlattığı 'hayır' imza kampanyasına Türk kökenli Alman milletvekilleri de destek verdi

Rusya Türkiye'ye giden vatandaşlarını uyardı zafer ve kurt işareti yapmayın

Türkiye'ye tatil için gidecek vatandaşlarına uyarıda bulunan Rusya, nasıl davranmaları gerektiğini açıkladı.

Bulgaristan Türkiye sınırında büyük gerginlik gazeteciler ülkeye alınmadı

Pazar günü yapılacak seçimler için Bulgaristan'a giden Türk gazeteciler sınırdan içeri alınmadı.