Ana Sayfa | DÜNYA

Almanya'da darbe girişimi protesto edilecek

"Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi"

FETÖ'nün darbe girişimini protesto amacıyla Almanya'da "Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi" düzenlenecek

Almanya'da, Fetullahçı terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine tepki olarak pazar günü "Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi" düzenlenecek.

Köln'de, ''Darbeye Karşı Demokrasi Platformu'nun'' saat 15.00'te "Deutzer Werft'' adresinde düzenleyeceği mitinge katılmak isteyenler için Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden ücretsiz otobüs seferleri düzenlenecek.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Zafer Sırakaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mitinge yoğun katılımın olmasının beklendiğini belirterek, "Bu etkinlikle Avrupa'daki sivil toplum kuruluşlarının her birinin temsil edildiği, siyasi görüşlerine bakılmaksızın, kendisini Türkiyeli olarak gören, kendisini demokrasinin olduğu yerde yetişmekten bahtiyar hisseden ve milli iradenin muhakkak egemen olması gerektiğini hisseden insanlar hep beraber bütün renklerini ortaya dökecek." dedi.

Türkiye'de son dönemlerdeki gelişmelerin, Avrupa'da yaşayan Türkler tarafından yakından takip edildiğine işaret eden Sırakaya, "15 Temmuz itibarıyla demokrasiye ve milli iradeye darbe vurma teşebbüsü oldu. Ülkemiz insanının yaşlısıyla, genciyle, Alevi'siyle, Sünni'siyle, Müslümanıyla, gayrimüslimiyle 7'den 77'ye herkesin karşı durduğu ve demokrasiye sahip çıktığı çok net. Mutlu olduğumuz bir süreç yaşadık. Bu dünya toplumlarında da demokrasiye sahip çıkma noktasında belki tarihçilerin not olarak düşeceği bir süreç oldu." ifadelerini kullandı.

Demokrasi diyen herkesi etkinliğe davet eden Sırakaya, şunları kaydetti:

"Bu sürece sahip çıktığımızı ve bu süreçten milli iradenin zaferiyle çıkmış olmamızdan duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek üzere herkesi davet ediyorum. Güzel, mutlu, renkli ve tekrar gür bir sesle Türkiye'mizin önümüzdeki süreç içerisinde de muhakkak demokratik bir sistemle idare edilmesi gerektiğini ifade edebileceğimiz bu zeminde hep beraber görüşmeyi diliyorum. Bizler UETD olarak o gün orada olacağız ve hep birlikte, belki de değişik siyasi parti temsilcilerimizin orada olduğunu gördüğümüz, belki farklı devlet büyüklerimizin canlı olarak bağlanacakları ortamlar gözlemleyeceğiz. Bu vesileyle tekrar 31 Temmuz 2016 tarihinde saat 15.00'te halkımızla, ülkemizin insanıyla, toplumumuzla bütünleşmek adına Köln'de olalım diyorum.

"Avrupa'nın değerlerine olan bu kalkışmaya herkesi davet ediyorum"

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk de Türkiye'yi işgal girişimine karşı yüksek sesle, alanlara inerek ülkelerine, vatanlarına, Anadolu'ya, devletlerine, seçilmişlerine ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sahip çıktıkları için Avrupalı Türklere teşekkür etti.

Yaşanılanların darbe girişiminden çok, darbe ötesi bir kalkışma olduğunu vurgulayan Külünk, "Darbe ötesi kalkışmanın stratejik hedefi Türkiye'nin bağımsızlığını, Türkiye'nin devleti, iradesi ve Sayın Cumhurbaşkanı'mızdı. Topyekün devleti teslim almak istediler, halk da buna izin vermedi. Çünkü bu halkın tarihinde Çanakkale var, İstiklal Savaşı var, asla mandacılığa evet dememek var, asla bağımlılığa evet dememek var, 'illa bağımsızlık, illa bağımsızlık, illa devlet, illa devlet' demek var." dedi.

Külünk, mitingin, Avrupa'nın değerlerini tehdit eden bu kalkışmaya karşı yapılacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Bu sürece liderlik eden Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan'ın ardında dim dik durduğumuzu göstermek, demokrasiyi güçlü bir şekilde sahiplenmek, vatanımızı güçlü bir biçimde sahiplenmek için pazar günü inşallah Köln'de vatandaşlarımız buluşacak. Buradan dünyaya bir mesaj verecek, özellikle Avrupa ülkelerine bir mesaj verecekler çünkü Avrupa ülkeleri şunu bilsinler ki 15 Temmuz gecesi Türkiye'deki kalkışmanın hedefi Avrupa'nın değerleriydi, demokrasiydi, insan haklarıydı, hukukun üstünlüğüydü, seçilmişlerin iradesiydi. Dolayısıyla bu değerleri ortadan kaldırmaya yönelik bu darbecilere karşı demokrasi diyen, insan hakları diyen, hukukun üstünlüğü diyen, seçilmişlerin iradesi diyen herkesin buluşacağı pazar günkü mitingden ben Avrupa içinden çok büyük bir dayanışma örneği çıkacağına inanıyorum. Bu vesile ile tüm CHP'lileri, MHP'lileri, AK Parti'lileri, kim demokrasi ve vatan diyorsa herkesi bu mitinge davet ediyorum." 

DEAŞ'ın gaddar komutanı böyle yakalandı

Irak'ta devam eden operasyonlar kapsamında DEAŞ'ın komutanı çıplak bir şekilde yakalandı

İngiltere Düşesi Kate Middleton o hareket karşısında sinirlendi

Objektiflere her zaman güler yüzlü haliyle takılan İngiltere Düşesi Kate Middleton bu kez kameralara farklı yansıdı

Fransa Cumhurbaşkanı seçimlerde Macron'u destekliyor

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda "En March" (Yürüyüş) Hareketinin lideri Emmanuel Macron'u destekleyeceğini açıkladı