Ana Sayfa | DÜNYA

Hillary Clinton’un yakalandığı hastalık öldürüyor

clinton

ABD Başkan adaylarından Hillary Clinton’un yakalandığı zatürre hastalığından her yıl 4 milyon kişi hayatını kaybediyor

Clinton’un seçim çalışmalarını aksatan zatürre(pnömoni) ciddiye alınması gereken bir hastalık. Clinton’daki gibi hastaneye Clinton’un hastalığı her yıl 4 milyon kişiyi öldürüyor

yatışı gerektirmeyen, ayakta tedavi edilebilmesi nedeniyle “walking pneumonia” denilen zatürre tipinde bile ölüm oranı yüzde 1-3 arasında değişiyor.

DOST MİKROPLARIMIZ DA ZATÜRRE EDEBİLİYOR

Akciğer iltihabı olan bu hastalığa bakteri, virüs, mantar gibi çeşitli mikroplar yol açabiliyor. Türk Toraks Derneği’nden Prof. Dr. Füsun Öner Eyüboğlu, zatürrenin en sık görülen ve en fazla ölüme yol açan hastalıklar arasında olduğunu söyledi. Prof. Dr. Eyüboğlu zatürrenin çocuklarda, 65 yaş üstü yaşlılar, kronik (böbrek, şeker, karaciğer, kalp veya akciğer hastalığı gibi) ve bağışıklık sistemini baskılayan hastalığı bulunanlar, sigara içenlerde daha ağır seyrebildiğini söyledi. Hastalığın Türkiye’de ölüme yol açan nedenler arasında beşinci olduğunu söyleyen Prof. Dr. Eyüboğlu risk grubundakilerin aşı yaptırması gerektiğini hatırlattı.  En sık zatürreye neden olan mikrop pnömokoklar. Zatürrelerin üçte birine bu mikroplar yol açıyor. Prof. Dr. Eyüboğlu, ağız, boğaz ve sindirim sisteminde yaşayan mikropların da bağışıklık sisteminin zayıflamasından yararlanıp, akciğerlere ulaşabildiğini ve zatürreye neden olabildiğini anlattı.

Ölüm nedenleri arasında ilk sırada

Enfeksiyon hastalıklarından ölümler giderek azalsa da zatürreler halen yüksek hastalık ve ölüm nedeni. Enfeksiyonlara bağlı ölümler arasında ise birinci sıraya yükseliyor. Ayakta tedavi edilen hastalarda ölüm oranı yüzde 1-5 iken, hastanede tedavi edilenlerde bu oran yüzde 12’ye, yoğun bakım desteği gerektiren hastalarda ise yüzde 40’a ulaşabiliyor. Türkiye’de alt solunum yolu enfeksiyonları, ölüm nedenleri arasında yüzde 4.2 ile beşinci sırada yer alıyor. İngiltere ve ABD’de ölüm nedenleri arasında altıncı sırada.

BU BELİRTİLERE DİKKAT

Ateş, öksürük, balgam çıkarma, göğüs ağrısı en sık rastlanan belirtiler. Nefes darlığı, bilinç kaybı, bulantı-kusma, sık nefes alıp verme, kas-eklem ağrıları, halsizlik de görülebiliyor. Prof. Dr. Eyüboğlu, “Bu belirtileri yaşayanlar mutlaka doktora başvurmalı” dedi. 

Kaynak: HÜRRİYET


Trump ABD'yi ortaklıktan ayıran imzayı attı

ABD Başkanı Donald Trump, Trans-Pasifik Ortaklığı (TPP) ticaret anlaşmasından ABD'nin çekilmesi için imza attı

Reina saldırganı için hastanede yoğun güvenlik önlemi

Yılbaşı gecesi Reina'da 39 kişinin ölümüne neden olan saldırgan sağlık kontrolünden geçmek üzere hastaneye götürüldü

FETÖ'den adliyeye sevk edilen 25 kişi tutuklandı

Uşak merkezli 8 ilde FETÖ'ye yönelik operasyon sonucunda 25 kişi tutuklandı