Ana Sayfa | DÜNYA

John Kerry'den Rusya ve Suriye yönetimleri hakkında flaş talep

John Kerry

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya ve Suriye yönetimleri hakkında savaş suçu soruşturması başlatılması gerektiğini duyurdu

Kerry, "Rusya ve rejim, neden hastaneleri, sağlık merkezlerini ve çocukları vurmaya devam ettiğine dair dünyaya bir açıklamadan daha fazlasını borçlu" dedi.

Başkent Washington'da Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Kerry, 'bu eylemlerin bir savaş suçları soruşturması gerektirdiğini' söyledi.

Rusya, birçok kez Suriye'de sivilleri hedef aldığı suçlamalarını reddetmiş ve 'terörist grupları' vurduğunu söylemişti.

Suriye harita

Kerry ise Rusya ve Suriye yönetimlerinin hastanelere saldırılarının 'kazara yapılmanın ötesinde' olduğunu savundu.

Ayrault BM Güvenlik Konseyi toplantısı öncesi Washington'da bulunuyor.

Fransa Dışişleri Bakanı Konsey'e, Halep'e insani yardım ulaştırılması için yeni bir ateşkes planı önerisi sunacak.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennady Gatilov ise Fransa'nın plan taslağının birçok açışından kabul edilemez olduğunu ve insani yardımı siyasileştirdiğini söyledi.

ABD ile Rusya'nın öncülüğünde Eylül ayında devreye sokulan ateşkes çok kısa bir süre içinde çökmüştü.

İki taraf da bu çöküşten birbirini sorumlu tutuyor.

BM İnsani Yardım Dairesi Başkanı Stephen O'Brien son yaptığı açıklamalarda, Halep'in doğusundaki sağlık merkezlerinin 'birer birer' yıkıldığını söylemişti.

BM'nin çağrısı ve Şam'ın Fethi Cephesi'nin cevabı

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura Perşembe günü, adını Şam'ın Fethi Cephesi olarak değiştiren Nusra Cephesi'ne, savaşçılarını güvenli bir şekilde Halep'ten çıkarma önerisi getirmişti.

Mistura, bölünmüş kent Halep'in doğusundaki cihatçı örgütlerin varlığının, Suriye ve Rusya'nın askeri operasyonları için bahane yarattığını söylemişti.

Staffan de Mistura, örgütün militanlarına hitaben, "Şerefinizle, silahlarınızı da alarak İdlib veya istediğiniz başka bir yere gitmeye karar verirseniz o zaman bizzat size eşlik etmeye hazırım" demişti.

Örgüt ise Cuma günü yaptığı açıklamada bu öneriyi reddetti.

Örgüt adına açıklama yapan bir sözcü, güçlerinin "onursuzca" teslim olmayacağını söyledi.

Sözcü, "Halep'te ölmeye hazırız" dedi.

Örgütün Halep'te 900 kadar savaşçısı olduğu sanılıyor.

Suriye ordusu ve Rusya, ABD ile varılan anlaşma kapsamında ateşkesin başarısız olmasının ardından Halep'in muhaliflerin elindeki doğu bölgelerine yönelik operasyonlarını şiddetlendirmişti.

Şam yönetimi Eylül ayı sonlarında, Doğu Halep'in alınması için operasyon başlatılacağını söyleyerek, sivil halktan bölgeyi terk etmesini istemişti.


Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Reza Zarrab davası için gözaltına alındı

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, Reza Zarrab'ın ABD'de yargılandığı dava kapsamında gözaltına alındı.

ABD fotoğrafını ilk kez paylaştı DEAŞ uçakları inmesin diye kum döktüler

Suriye'de DEAŞ'a karşı sürdürdüğü operasyonlar sürdüren ABD, terör örgütünden temizlediği havalimanının fotoğrafını da ilk kez paylaştı

Macaristan'daki sığınmacılar o karar açıklanana kadar kamptan çıkamayacak

Macaristan'da iltica başvurusunda bulunan sığınmacıların yetkililerin sonuçları açıklayana kadar kamptan serbestçe dışarı çıkıp gezmesi yasaklandı