Ana Sayfa | DÜNYA

Irak ordu güçleri ile DAEŞ arasında sokak savaşları sürüyor


Irak ordu güçleri, Musul kent merkezine ilerlemeye çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde 6 mahalleyi DAEŞ’ten temizleyen güçler, 12 köyün de geri alındığını duyurdu. Kerame, Zehra ve Saddam mahalleleri ve merkez köylerde DAEŞ ile şiddetli sokak savaşları sürüyor.

Irak Ordusu ve peşmerge güçlerinin 17 Ekim’de başlattığı Musul operasyonu 21. gününü girdi. Irak ordusuna bağlı Altın Kuvvetler, Gökçeli mahallesinin tamamını kontrol ederken kentin içlerine doğru dün de ilerleyişini sürdürdü. DAEŞ, merkeze doğru ilerlemeye çalışan Irak ordu güçlerini bombalı araç ve intihar saldırıları ile durdurmaya çalıştı. Irak ordusu ile DAEŞ’liler arasında kentin Kerame, Zehra ve Saddam mahalleleri ve merkez köylerde şiddetli sokak savaşı yaşanıyor. 

DAEŞ ağır kayıp verdi

Musul’un kurtarılması operasyonuna katılan ve Altın Birlikler olarak adlandırılan terörle mücadele kuvvetlerinin, kentin doğusunda bulunan El-Mellahin, El-Semah, El-Hazra, Kerküklü, El,Kudüs ve El-Kerame bölgelerinin DAEŞ’ten temizlendiği ve örgüte ağır kayıp verdirildiği belirtildi. Ele geçirilen bölgelere ise Irak bayrağı asıldı. Konuya ilişkin açıklama yapan Musul Operasyonu Komutanı Ebdulemir Reşit Yarela, altı mahallenin alındığını doğruladı. 

Gün boyu bombalama

Irak ordusu, dün polis kuvvetleri desteğinde stratejik önemdeki petrol rafinerisinin bulunduğu Musul’un Hamam Ali ilçesinde yeni bir cephe açtı. Dün Sabah saatlerinde Musul’a 20 kilometre uzaklıkta bulunan Hamam Ali, iki koldan kuşatmaya alındı. Irak Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçakları ise kasabadaki DAEŞ hedeflerini gün boyu bombaladı. DAEŞ’in ilçedeki sivilleri, “canlı kalkan” olarak kullandığı bildirildi. İlçenin bir-iki gün içinde Irak kuvvetleri tarafından alınması bekleniyor. 

DAEŞ barikatlar kuruyor

Musul’dan DAEŞ’in temizlenmesi amacıyla Irak güçleri öncülüğündeki operasyonla, kentin merkezine doğru ilerleme sürerken, örgütün kentin belli başlı caddelerine barikatlar kurduğu, bazı binaları da yıktığı belirlendi. Teksas merkezli özel istihbarat kuruluşu Stratfor’un servis ettiği uydu görüntülerine göre, DAEŞ militanları, kentin önemli yerleşim birimlerinde bulunan belli başlı sokaklara beton bloklarla barikatlar kurarken, molozlar yığdı, bölgedeki pek çok binayı da yıkarak, görüş alanını genişletti. Irak ordusu ile terör örgütü DEAŞ militanları arasında şiddetlenen çatışmalar nedeniyle son 24 saatte Musul’un doğusundaki bölgelerde yaşayan 3 binden fazla sivilin kaçtığı bildirildi.


İtalya'daki faciada ölü sayısı artıyor

İtalya'nın orta kesiminde geçen çarşamba günü meydana gelen depremlerin ardından düşen çığın altında kalan otel enkazından 6. kişinin cesedi çıkarıldı, kayıp 23 kişiyi arama çalışmaları sürüyor

ABD'deki faciada çok sayıda kişi can verdi

ABD'de etkili olan kasırga nedeniyle 11 kişi hayatını kaybetti

ABD Başkanı Trump aleyhinde yapılan gösterilere ne dedi

ABD Başkanı Donald Trump aleyhinde yapılan gösteriler hakkında sosyal medya hesabından açıklama yaptı