Ana Sayfa | DÜNYA

İtalya'da yapılacak referandumu protesto ettiler


İtalya'nın Floransa kentinde Aralık ayınca yapılacak olan anayasa referandumu öncesi, Başbakan Renzi karşıtı göstericilerle güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı.

Matteo Renzi liderliğindeki koalisyon iktidarının hazırladığı, yasama  biçiminde köklü değişiklikler öngören anayasa reformu için yapılacak referanduma  bir aydan az süre kala ülkede iç Gündem bu maddeyle ısınmaya başladı. Başbakan Renzi’nin, Floransa Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde  başlattığı Leopolda Forumu'nun bu yıl yapılan 7’ncisi, kentin meydan ve  sokaklarında protesto edildi. Adını organizasyona ev sahipliği yapılan tarihi istasyondan alan  forumun ikinci günü, ülkede 4 Aralık’ta gerçekleştirilecek anayasa referandumunun  gölgesinde kaldı. İtalyan basınına yansıyan haberlere göre, gün içinde referandum ve  forum karşıtı grup ile polis arasında şehrin ana arterlerinden Cavour Caddesi ve  San Marco Meydanı yakınlarında 3 sıcak temas yaşandı. Meşale, şişe ve ses bombası  atan göstericilere polis, biber gazı ve coplu müdahaleyle karşılık verirken,  arbedede aralarında 12 güvenlik görevlisi hafif yaralandı. Göstericilerle güvenlik güçleri arasındaki olaylara forumdaki  konuşmasında değinen Floransa Belediye Başkanı Dario Nardella, "anarşist" olarak  nitelediği göstericilere sert çıkarak, "Protesto etmek bir haktır ancak bir şehri  mahvetmek alçaklıktır. Bir mukayese yapmak tamam ama benim şehrimde ve demokratik  bir ülkede şiddet kabul edilemez." dedi.

REFERANDUMA DOĞRU

Başbakan Renzi ve hükümetin, 2 yıl önce hazırlayıp parlamentodan  geçirdiği ve son aşama olarak kabul edilen referanduma kadar getirdiği anayasa  reformu, İtalya için köklü değişiklikler ifade ediyor.İkinci Dünya Savaşı sonrasında 1946’daki referandumla cumhuriyete  geçen ve yasama biçimi çift parlamenter sisteme dayanan ülkede, söz konusu  anayasa reformu, çift parlamenter sisteme büyük ölçüde veda anlamına geliyor.Reform, parlamentonun üst kanadını oluşturan 315 sandalyeli Cumhuriyet  Senatosu’nun sandalye sayısını 100’e düşürmeyi ve de yasama yetkisini kesmeyi  öngörüyor.Kendi siyasi kariyeri açısından büyük önem taşıyan referandum öncesi  Renzi, "Evet" oyunun kazanmaması durumunda istifa edeceğini açıklamış ancak daha  sonra birkaç kez bu referandumu kendisiyle kişiselleştirerek hata yaptığını  söylemişti.Ülkede otoriterleşmenin önünü açacağı teziyle referandumda "Hayır" oyu  çağrısı yapan muhalefet de seçim kampanyasını, Renzi’nin yenilgiye uğratılarak  evine gönderilmesi üzerine kurmuş durumda.

 

Fransa'da seçmenlere kötü sürpriz Boş olması gereken zarflar doldurulmuş

Fransa'da yapılan seçimlerin ilk turunda Paris'in 15. bölgesinde oy kullanmak için sandığa giden vatandaşların zarflarının daha önceden kendi adlarına başkalarının doldurduğunu öğrenildi

Fransa'daki seçim sandıklarından Erdoğan çıktı

Fransa'da dün akşam ilk turu gerçekleştirilen seçim sandıklarından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ismi çıkması şaşırttı

Washington'da 23 Nisan coşkuyla kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında Washington'da gerçekleştirilen "Barış ve Dayanışma Yürüyüşü ve Festivali"ne, başkent civarındaki eyaletlerden gelen binlerce vatandaş katıldı