Ana Sayfa | DÜNYA

Hillary Clinton'dan seçim sonrası flaş açıklama


Hillary Clinton, Donald Trump'tan 160 bin fazla oy almasına rağmen ABD'deki seçim sistemi gereği 228 delege kazanmış ve 276 delegenin oyunu kazanan Trump'ın gerisinde kalmıştı. Seçimden sonra açıklama yapan Hillary Clinton şöyle konuştu: "Milyonlarca Amerikalı hayal kırıklığına uğradı. Acı verici bir durum."

Cumhuriyetçi aday Donald Trump karşısında başkanlık yarışını kaybeden Hillary Clinton "Çok büyük hayal kırıklığına uğradım. Milyonlarca Amerikalı da hayal kırıklığına uğradı. Acı verici bir durum" dedi. Hillary Clinton, "Gördük ki bizim devletimiz bildiğimizden tahmin ettiğimizden daha bölünmüş haldeymiş" diye konuştu. Clinton, "Biz, eğer inancımızı kaybetmezsek ektiğimizi biçeriz. O yüzden biz inancımızı korumaya devam edelim, önümüzde yeni mevsimler, sezonlar olacak. Bu fırsata sahip olduğum için çok büyük gurur duyuyorum. Tanrı Amerika'yı korusun" dedi. Hillary Clinton, dün yaşadığı yenilginin ardından kameraların karşısına geçerek yaptığı ilk açıklamada şunları söyledi:Milyonlarca ABD'li de hayal kırıklığına uğradı. Bizim kampanyamız asla tek bir kişi, tek bir seçimle ilgili değil. Gördük ki bizim devletimiz bildiğimizden tahmin ettiğimizden daha bölünmüş haldeymiş.Amerika'nın büyüklüğüne inanıyorum, biz bu sonucu kabul edeceğiz. Ona liderlik etmek şansını açık görüşlülükle sunmalıyız. Biz ona saygı duymakla kalmayacağız, ona da değer de vereceğiz. Tabii ki hukukun egemenliği çok önemli, hepimizin ifade, inanç özgürlüğü çok önemli. Bu değerlere çok önem veriyoruz ve bunları savunmalıyız.


"4 YILDA BİR DEĞİL, DEVAMLI KATILIN"

Şunu da eklemek istiyorum, bizim anayasamız demokrasimiz katılımımızı istiyor, sadece 4 yılda bir değil, devamlı katılım göstermemizi istiyor. Biz milyonlarca insanı bir araya getirmekle uğraştık, tek bir ses olup Amerika hayali herkese yetecek kadar büyük bir hayal dedik. Her dilden ırktan, LGBTİ için, kadınlar, erkekler için, göçmenler için herkes için yetecek bir Amerika hayal ettik. Bizim sorumluluğumuz vatandaşlar olarak kendi üzerimize düşeni yapmaya devam etmek, daha iyi güçlü adil Amerika'yı inşa etmek için çalışmalıyız. Sizlerle birlikte durduğum için şükran duyuyorum.

 

"SİZLERİN KAZANANI OLMAKTAN DAHA GURUR VERİCİ BİR ŞEY YOK"

Sizler gerçekten kalbinizle desteklediniz bu kampanyayı. Emekli asker için askerler için kampanya yapmış kişilerdiniz, bazılarınız için yeniydi. Şunu söylemek istiyorum, kimsenin bekleyemeyeceği kadar mükemmel bir kampanya yaptınız. Bu kayıp can yakıyor, asla doğru olan için mücadele etmeyi bırakmayın. Sizlerin kazananı olmaktan daha gurur verici bir şey yok bu hayatta.Biliyorum, hâlâ o cam tavanı kıramadık, ama bir gün birisi onu yapacak. Şu an belki zannettiğimiz kadar uzak değildir. Bütün küçük kız çocuklarına seslenmek istiyorum, değerli olduğunu, güçlü olduğunuzu ve bütün fırsat ve şansları hak ettiğinizi sakın unutmayın hayallerinizin peşinde giderken. Son olarak, ben çok büyük şükran duyuyorum ülkemize ve bana kattığı her şey için. Ben her gün şükranlarımı sayıyorum Amerikan olduğum için. Her zaman inandığım kadar derin bir şekilde şuna inanıyorum; birlikte yan yana durursak bu ülkeye sevgimizle en iyi günleri verebiliriz.

 

"TANRI AMERİKA'YI KORUSUN"

Biliyorsunuz, bir arada güçlü olduğumuza inanıyorum ve birlikte ileriyle gideceğimize inanıyorum. Şunu söylerler: Biz, eğer inancımızı kaybetmezsek ektiğimizi biçeriz. O yüzden biz inancımızı korumaya devam edelim, önümüzde yeni mevsimler, sezonlar olacak. Bu fırsata sahip olduğum için çok büyük gurur duyuyorum. Tanrı Amerika'yı korusun.Cumhuriyetçi aday Donald Trump karşısında başkanlık yarışını kaybeden Hillary Clinton "Çok büyük hayal kırıklığına uğradım. Milyonlarca Amerikalı da hayal kırıklığına uğradı. Acı verici bir durum" dedi. Hillary Clinton, "Gördük ki bizim devletimiz bildiğimizden tahmin ettiğimizden daha bölünmüş haldeymiş" diye konuştu. Clinton, "Biz, eğer inancımızı kaybetmezsek ektiğimizi biçeriz. O yüzden biz inancımızı korumaya devam edelim, önümüzde yeni mevsimler, sezonlar olacak. Bu fırsata sahip olduğum için çok büyük gurur duyuyorum. Tanrı Amerika'yı korusun" dedi.

 

Papa'dan Kuzey Kore-ABD krizine ilişkin çözüm önerisi

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, ABD ile Kuzey Kore arasında son dönemde yaşanan krize ilişkin arabuluculuk çağrısı yaptı

Dera'ya bomba yağdı en az 10 sivil can verdi

Suriye'nin güneyinde yer alan Dera il merkezine yönelik düzenlenen hava saldırısı sonucunda en az 10 sivil can verdi

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un ölüm kampları ortaya çıktı

Son dönemlerde füze denemeleriyle gündemden düşmeyen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un gizli hapishaneleri olduğu ortaya çıktı. Bu hapishanelerde çalışan bir kadın yaşananlara dair kan donduran açıklamalarda bulundu