Ana Sayfa | DÜNYA

Obama Clinton'a böyle moral verdi


ABD seçimlerinde Clinton'u yenerek yeni başkan Donald Trump seçildi. Seçimden sonra obama açıklama yaparak endişeli seçmenlere mesaj verdi: "8 yıl önce Bush ile benim aramda da çok büyük fark vardı" dedi.

Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın Demokrat Hillary Clinton karşısında seçimi kazanmasını değerlendiren ABD Başkanı Barack Obama, "8 sene önce Bush ile benim aramda da çok büyük fark vardı. Çok profesyonel davrandılar, rahat bir geçiş sağladık. Çok çabuk fark ediyorsunuz şunu, başkanlık ve başkan yardımcılığı hepimizden büyük olgular" dedi. Obama, şunları söyledi:"8 sene önce Bush ile benim aramda da çok büyük fark vardı. Çok profesyonel davrandılar, rahat bir geçiş sağladık. Çok çabuk fark ediyorsunuz şunu, başkanlık ve başkan yardımcılığı hepimizden büyük olgular.

"ARTIK HEPİMİZ BARIŞ İSTİYORUZ"

"Artık hepimiz başarı istiyoruz, birlik olmak ve ülkeyi yönetmek istiyoruz. Gücün barışçı bir şekilde geçişini sağlamak da demokrasinin temellerinden biri."Dün gece eski Dışişleri Bakanı Clinton ile görüşme fırsatı buldum. Daha fazla gurur duyamazdım. O bir First Lady idi, inanılmaz bir New York senatörüydü. Adaylığı tarihi bir olaydı, bütün kız çocuklarına siyasette en yüksek seviyeye gelebileceğini gösterdi. Herkes için harika işler yapmaya devam edecek. "Birçok Amerikalı mutlu, bir kısmı mutsuz. Demokrasinin doğası bu. Böyle gürültülü ve çekişmeli olabiliyor. Her zaman ilham verici olmayabiliyor. İlk defa siyasete giren insanlara şunu söylemek istiyorum: Cesaretinizi korumanız lazım. Sakın şüpheci olmayın, fark yaratamayacağınızı düşünmeyin. Clinton, doğru için mücadele etmeye değer dedi.

SİYASET BÖYLE İŞLİYOR

"Bazen bir tartışmayı, bazen bir seçimi kaybedersiniz. Bazen ileriye doğru düşünürken, bazıları geriye gidiş olduğunu düşünüyor. Ben de seçim kaybettim, Joe Biden kaybetmedi ama. Siyaset böyle işliyor. Biz insanları ikna etmek için çok fazla çaba harcıyoruz, sonra insanlar oy kullanıyorlar. Kaybedersek hatalarımızdan ders çıkarıyoruz. Üstümüzü başımızı silkeliyoruz ve tekrar çıkıyoruz meydanlara. Hep ileriye doğru gidiyoruz. 240 senedir bizim ülkemiz böyle ilerledi, böyle sınırları zorladık. Böyle haklarımızı genişlettik. Üzerinde olduğumuz bu yolculuk devam edecek ve ben de bir sonraki başkanın başarılı bir şekilde yapabilmesi için elimden geleni yapmaya hazırım."

Merkel'den AB'ye Türkiye'ye karşı tek ses olma çağrısı

Almanya Başbakanı Merkel, AB'ye seslenerek Türkiye'de yapılan referandum sonra Erdoğan'a karşı ortak bir yanıt verme çağrısında bulundu

Barack Obama 400 bin dolar değerinde konuşma yapacak

ABD'nin eski Başkanı Barack Obam'nın bir konferansta yapacağı konuşma için 400 bin dolar alacağı öğrenildi

Ivanka Trump babasının kadınlara yönelik açıklamasını böyle savundu

ABD Başkanı Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump, W-20 (Kadın 20) zirvesinin Berlin’deki toplantısında babasının kadına olan bakış açısını savundu