Ana Sayfa | DÜNYA

Trump'ın kabinesinde Atatürk hayranı Dış İşleri Bakanı


ABD yeni başbakanı Donald Trump'ın yeni kabine için çalışmaları sürüyor. Kabine de öne çıkan isimleri ele alan ABD merkezli NBC News haberi ise şöyle: "Eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani'nin adı Adalet Bakanlığı, Atatürk'e hayranlığıyla tanınan Newt Gingrich'inki de Dışişleri Bakanlığı için geçiyor"

ABD merkezli NBC News, ABD'nin 45. Başkanı Donald Trump'ın kabinesinde öne çıkabilecek isimleri ele aldı. Buna göre eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani'nin adı Adalet Bakanlığı, Atatürk'e hayranlığıyla tanınan Newt Gingrich'inki de Dışişleri Bakanlığı için geçiyor. "Politico.com" haber sitesine göre ise Gingrich'in rakibi ABD'li Senatör Bob Corker olabilir.Temsilciler Meclisi başkanı olarak da hizmet vermiş olan Gingrich, Atatürk'ün doğumunun 125. yılında yaptığı açıklamalarda Mustafa Kemal hayranı olduğunu, onu kendisine örnek aldığını ifade etmişti.ABD merkezli "The New Yorker" dergisi, Gingrich'in Atatürk hayranlığını derlediği yazısında, Ulu Önder'den, "Sadece hükümeti değil, halkı da modernize etti" sözleriyle bahsederken, yeni neslin mimarı savaş kahramanı ifadelerini kullandı.

PETROL MİLYARDERİNE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

Trump'ın İçişleri Bakanı olarak düşündüğü ismin de petrol ürünleri şirketi Lucas Oil kurucularından Forrest Lucas olduğu iddia ediliyor.Hazine Bakanlığı içinse ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs'dan 40 milyon dolarlık servet toplayan Steven Mnuchin'in adı geçiyor.Savunma Bakanılığı içinse senatör Jeff Sessions'ın düşünüldüğü iddia ediliyor. 


Trump medyaya savaş açtı işte o yayın organlarına yasak getirdi

ABD başkanı Trump, "yalan" haber yapmakla suçladığı ünlü basın organlarına yasak getirerek, basın toplantısına CNN, New York Times, Politico, BBC, Los Angeles Times, Buzzfeed ve The Times'ı almadı.

Antarktika'ya kurulacak bilim üssü için ekipler yola çıktı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Antarktika'ya kurulacak bilim üssü için oluşturulan 9 kişilik ilk ekibin bugün yola çıktığını belirtti

ABD Başkanı Trump seçim hazırlıklarına 2012 yılında başlamış

ABD Başkanı Donald Trump, başkanlık için hazırlıklara 2012 yılında başlamış