Ana Sayfa | DÜNYA

Trump’ın Ortadoğu Danışmanı Şimşek,“PKK teröristlerine karşı zafer kazanılmasını istiyoruz”


ABD'nin yeni başkanı seçilen Donald Trump'ın Ortadoğu'ya ve Gülen iadesi konularına yönelik nasıl bir siyaset izleyeceği merak konusu. Trump’ın Ortadoğu danışmanı Saygın Şimşek’in, “PKK teröristlerine karşı zafer kazanılmasını istiyoruz” açıklaması, PKK/PYD yandaşlarına korkuttu.

Donald Trump’ın başkan seçilmesinin ardından, Türkiye ve Ortadoğu’ya yönelik izleyeceği siyaset terör guplarını kızdıracağa benziyor. FETÖ elebaşı Gülen’in iadesi konusunda Obama yönetiminden ‘farklı’ düşündüğü bilinen Trump’ın Ortadoğu danışmanı Saygın Şimşek’in, “PKK teröristlerine karşı zafer kazanılmasını istiyoruz” açıklaması, PKK/PYD yandaşlarına korkuttu. AB’de PKK adına politika danışmanlığı yapan İngiliz Julie Lenarz de yaptığı açıklamada, “Düşmanlarımız kazandı, müttefiklerimiz kaybetti” diyerek Trump rahatsızlığını ortaya koydu.

TALABANİ CEPHESİ DE ENDİŞELİ

Bu arada Talabani’nin parti üyesi Sadi Ahmed Pire, “Trump’ın bizimle ilgili politikası ne tam olarak bilmiyoruz, Trump bizim için tam bir kara kutu” diyerek endişelerini dile getirdi.Obama yönetimindeki ABD’den her türlü silah ve eğitim yardımı alan PKK ve PYD, Trump’ın seçilmesiyle adeta hüzne boğuldu. Daha önce Suriye konusunda, “Muhaliflerin kim olduğunu bilmiyoruz. Onlara çokça para veriyoruz, başka şeyler veriyoruz, ama kim olduklarını bilmiyoruz. Gün gelir de eğer başarılı olurlarsa ki, bu olmayacak çünkü, Rusya ve İran var, ama olur da Esed’i devirirlerse ki, kötü adam olduğu bir gerçek, en az onun iktidarı kadar kötü bir tabloyla karşılaşabiliriz” şeklinde açıklamalar yapan Trump’ın, görevi devralmasının ardından izleyeceği politikaya ilişkin endişelenen Türkiye düşmanları “düşmanlarımız kazandı” diyerek, Trump korkularını ortaya koydular.

“ABD SİYASETİNDE CİDDİ DEĞİŞİMLER OLMAZ”

Konuya ilişkin Yeni Akit’e değerlendirmelerde bulunan Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Erdinç Yazıcı, “Trump’ın başkan seçilmesiyle ilgili ABD’nin izlediği siyasette ciddi değişimler olabileceğine yönelik yorumlar son derece abartılı, bu yorumlar ABD’de siyasetinin nasıl şekillendiğini bilmeyenlerin yaptığı yorumlar. ABD kurumsal boyutu ciddi olan bir devlettir ve başkanların etkisi sınırlıdır. Bu bakımdan Trump’la birlikte Türkiye”ye karşı yürütülen siyasetin ciddi manada değişime uğrayacağını düşünmüyorum. Fakat düzeltmeler yapılmasına yönelik ciddi emareler var. Türkiye gibi büyük bir bölgesel gücün, birtakım terör örgütleri yüzünden kaybediliyor oluşu ABD yönetiminde ciddi endişelere yol açıyor. Trump’ın da gelişiyle Türkiye ile ilişkileri gözden geçirmek ve bölgede ihtiyaç haline gelen siyasi revizyona gitmek Trump’a politik alan açacaktır” dedi. Trump döneminde, Türkiye için mükemmel sonuçlar beklemenin yanlış olacağına dikkat çeken Yazıcı, “Trump seçim kampanyası döneminde, Obama’nın bölgedeki marjinal gruplarla çalışmasından rahatsız olduğunu dile getirmiş ve büyük güçlerle çalışmaya yönelik ilişkiler kuracağının altını çizmişti. Bu bakımdan ABD’nin bölgede Türkiye’nin önemini yeniden kavrayacağına inanıyorum. Öte yandan FETÖ, PKK/PYD’nin Clinton’la kurduğu bağlantı ve ilişkiler rahatsızlığı hat safhaya çıkarmıştı. Bu sebeple Trump dönemi Türkiye ile ilişkileri kısmen de olsa rahatlatabilir. Bu düzeyde bile bir değişiklik olma ihtimali Türkiye’ye yönelik faaliyetlerde bulunan terör lobisini rahatsız ediyor. Türkiye’nin küçük bir nefes alması durumunda bu çevreler hemen saldırıya geçiyor. Bu değişiklik aslında liderlere bağlı kalmaksızın, yeni süreçlerin ortaya koyduğu ihtiyaçlarla ilgilidir. Trump’ın başkan seçilmesi de bu ihtiyacın karşılanması için bir fırsata dönüşebilir. Fakat buradan Türkiye için mükemmel sonuçlar beklemek yanlış olur. Türkiye ihmal edilebilecek bir ülke değildir. Bu coğrafyada söz söylemek isteyenlerin bu sözü Türkiye ile beraber söylemesi gerekir” şeklinde konuştu.

 

İSRAİL İLE İLİŞKİLER BİLDİĞİMİZ GİBİ

 

ABD’de gerçekleşen seçimleri Donald Trump’ın kazanmasının ardından İsrail Eğitim Bakanı ve radikal Yahudi Evi Partisi lideri Naftali Bennett, Trump’a tebrik mesajı yayınlarken, ‘Filistin artık öldü’ şeklinde açıklama yaptı. Öte yandan Trump’ın, Filistin-İsrail müzakerelerinin doğrudan yapılmasından yana olduğunu belirterek yaptığı açıklamada, “İsrail ve Filistin sorunlarını kendi aralarında halletsin” şeklindeki ifadeleri, İsrail tarafından memnuniyetle karşılandı.

 

ABD'den büyük hamle Türkiye'nin sınırına PKK kampı kuruldu

ABD ve PKK işbirliği gereği Türkiye saf dışı bırakılmak isteniyor. Bu nedenle ABD, Türkiye'nin sınırına PKK kampı kurduğunu açıkladı

AP'den şok Türkiye kararı İlişkiler durdurulsun fonlar askıya alınsın

Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Hollandalı parlamenter Kati Piri'nin hazırladığı rapora göre Erdoğan kınanırken, OHAL de eleştirildi

3. Dünya Savaşı başlıyor Kuzey Kore yüzlerce topçuyu sıraya dizdi

Güney Kore'nin kuzey sınırına 200 km menzilli THAAD füze savunma sisteminin montajını yapmaya başlayan ABD'ye tepki gösteren Kuzey Kore, yüzlerce topçu sahile dizerek gözdağı verdi