Ana Sayfa | DÜNYA

Obama, Trump'ın başkanlığından endişeli


Obama, Beyaz Saray'da gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Trump'ın başkanlığından kaygı duyduğunu söyledi. "Trump ile olabildiğim kadar dürüsttüm." ifadesini kullanan Obama, Trump'ın "ideolojikten ziyade pragmatist" olduğunu belirtti.

Obama, Yunanistan, Almanya ve Peru'yu kapsayan yurt dışı seyahati öncesi Beyaz Saray'da basın mensuplarının sorularını yanıtladı.Başkanlık seçimlerinin sonuçlanmasının ardından yönetimin devir  sürecinin pürüzsüz bir şekilde gerçekleşmesine yönelik ekibinin her türlü yardımı  ve kolaylığı gösterdiğini vurgulayan Obama, "Bu ofis herhangi bir kişiden daha  büyüktür. Bu nedenle pürüzsüz bir geçişin sağlanması çok önemli" dedi.Obama, başkanlığa geldiği 8 yıl öncesine göre ABD'nin bugün daha güçlü  bir durumda olduğunu kaydetti. ABD'nin hala dünya için bir örnek teşkil ettiğini  anlatan Obama, ülkesinin dünya genelinde "büyük bir ağırlığı" bulunduğunu dile  getirdi.ABD başkanlığının çok önemli bir görev olduğuna dikkati çeken Obama,  seçilmiş başkan Trump'la geçen çarşamba Oval Ofis'te "samimi" bir görüşme  yaptığını hatırlattı."Trump ile olabildiğim kadar dürüsttüm." ifadesini kullanan Obama,  Trump'ın "ideolojikten ziyade pragmatist" olduğunu belirtti.Obama, Trump'ın başkan olarak alacağı kararların kendisine bağlı  olacağını söyleyerek, seçim kampanyası yürütmekle ülke idare etmenin aynı şey  olmadığına değindi. Barack Obama, "Seçilmiş başkana görüşmemizde tavsiyem  yönetimin seçim kampanyasından farklı olduğu şeklindeydi. O da bunun farkında."  diye konuştu.Bir soru üzerine, Trump'ın başkanlığına dair kaygıları bulunduğuna ve  bu noktada ABD'nin sorumluluklarına işaret eden Obama, "Kaygılarım var mı?  Kesinlikle. Tabii ki endişelerim var. O ve ben bir dizi konuda aynı fikirde  değiliz. Federal hükümetimiz ve demokrasimiz sürat botu değil, okyanus gemisi.  Başkanlığa geldiğimde ben bunu fark ettim." değerlendirmesini yaptı.

ABD-NATO ilişkileri

Obama, ABD ile NATO arasındaki ilişkilere de değindi.ABD'nin, Donald Trump başkanlığında NATO ile stratejik bağlılığında  bir değişiklik olmayacağını kaydeden Obama, "ABD'nin, NATO ile güçlü ve sağlam  ilişkisini korumaya yönelik niyetinde herhangi bir zayıflama yok. Bu  müttefiklikler sadece Avrupa için değil, ABD ve dünya için de çok önemli."  açıklamasında bulundu.

Suriye'deki iç savaş

ABD Başkanı Obama, Suriye'de 6 yıldır devam eden iç savaşın başkanlığı  süresince sonlandırılamadığına dair bir soru üzerine, bu ülkede vekalet  savaşlarıyla "karmaşık bir durum" olduğunu vurguladı.Obama, şu ifadeleri kullandı:"Bunu bir an önce durdurmayı isterdim. Bu meseleye siyasi bir çözüm  bulmak için her türlü çabayı gösterdik. Dışişleri Bakanı John Kerry Ruslarla,  İranlılarla, Körfez ülkeleriyle ve diğer taraflarla Suriye'deki ölümleri  durdurabilmek için muazzam bir zaman harcadı. Libya'da yaptığımız gibi Suriye'de  de aynı türde askeri eylemler yapma kapasitemiz var mı diye soruyorsanız, durum  açıkçası orada farklı. Bu seçeneğe sahip değiliz. Elimizden geldiği kadar siyasi  bir çözüm için baskı kurmaya devam edeceğiz."


Kiev'de eski Rus milletvekili öldürüldü

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de eski bir Rus milletvekili bir otel girişinde vurularak öldürüldü

Dışişleri Bakanlığı İstanbul'un elektronik yasağın dışında tutulması için çalışıyoruz

ABD'ye İstanbul'dan yapılacak direkt uçuşlarda elektronik cihazların kabin içinde bulundurulmamasına yönelik konuşan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Müftüoğlu, bu durumun tek taraflı yapıldığı ve İstanbul Atatürk Havalimanı'nın en güvenli havaalanlarından biri olduğunu söyledi.

Ukrayna'da cephanelikte büyük patlama 15 bin kişi tahliye edildi

Ukrayna'nın en büyük cephaneliğinde çıkan yangın nedeniyle bölgede yaşayan binlerce kişi tahliye edilirken, ölen veya yaralanan bilgisine henüz ulaşılamadı.