Ana Sayfa | DÜNYA

Trump'ın listesinde diğer ülkelerden farklı olarak Türkiye'den iki lider var


ABD seçimlerinde yeni başkan seçilen Donald Trump, seçimleri kazanmasının hemen ardından dünya genelinde 29 lider ve üst düzey yetkiliyle telefon görüşmesi yaptı. Trump'ın her ülkeden bir lideri veya yetkiliyi aramasına karşın Türkiye'den iki lideri aramış olması dikkatleri çekti.

Donald Trump'ın ABD'deki başkanlık seçimlerini kazandıktan sonra dünya genelinde 29 lider ya da üst düzey yetkiliyle görüştüğü açıklandı. AFP'nin haberine göre, ABD'de 8 Kasım'da gerçekleşen seçimlerden sonra Trump ya da Yardımcısı Mike Pence ile görüşen isimlerin listesi yayımlandı.Trump'ın geçiş ekibi tarafından yayımlanan listede, her ülkeden birer isim olmasına karşın, sadece Türkiye'den iki liderin bulunması dikkat çekti.

İşte Trump ya da Pence'in şu ana kadar konuştuğu isimler:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan

Başbakan Binali Yıldırım

Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull

British Prime Minister Theresa May

Kanada Başbakanı Justin Trudeau

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi

Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen

Almanya Başbakanı Angela Merkel

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande

Hindistan Başbakanı Narendra Modi

İrlanda Başbakanı Enda Kenny

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu

İtalya Başbakanı Matteo Renzi

Japonya Başbakanı Şinzo Abe

Ürdün Kralı 2'nci Abdullah

Lübnan Başbakanı Saad el Hariri

Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto

Yeni Zelanda Başbakanı John Key

Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad el Sani

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Suudi Arabistan Kralı Selman

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-Hye

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko

BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid el Nahyan

Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun

DÜNYA LİDERLERİYLE GÖRÜŞÜYOR

ABD'nin yeni seçilmiş Başkanı Donald Trump dünya liderleri ile görüşmelerini sürdürüyor. Donald Trump dün akşam da Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen ile 10 dakikalık bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.Görüşmeden sonra, Donald Trump'ı Başkan seçilmesinden dolayı tebrik ettiğini belirten Danimarka Başbakanı Rasmussen Donald Trump'ın kendisini Washington'a davet ettiğini belirtti.Donald Trump ile görüşen ilk İskandinavya ülkesi lideri olan Rasmussen, ABD'deki başkanlık seçimleri kampanyası sırasında ve seçim sonrasında başkan adayları ile ilgili verdiği demeçlerde sürekli diplomatik bir dil kullanmıştı. Rasmussen görüşme ile ilgili olarak yaptığı yazılı basın açıklamasında "Trump ile yapıcı bir görüşme yaptık. Danimarka'nın onlarca yıldır ABD'nin güvenilir bir müttefiki olduğunu vurguladım. Daha güvenli bir dünya için verilen savaşta Amerikalı dostlarımızla omuz omuza duruyoruz" dedi.Donald Trump daha önce de Fransa Devlet Başkanı Francois Hollande,Rusya Devlet Başkanı Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile de telefonla görüşmüştü.

İLK OLARAK JAPONYA DEVLET BAŞKANI İLE BİR ARAYA GELECEK

Bu arada Donald Trump'ın ilk olarak Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile bir araya gelmesi bekleniyor.Cuma günü Peru'da başlayacak olan Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Zirvesi öncesinde Perşembe günü Donald Trump ile biraraya gelmesi beklenen Japonya Başbakanı Abe'nin görüşmede Trump'ı Trans-Pasifik Ticaret Anlaşması, TPP'ye karşı çekinceleri konusunda ikna etmeye çalışacağı belirtiliyor.Abe'nin görüşmede güvenlik işbirliği sorunlarını da gündeme getirmesi bekleniyor.Donald Trump daha önce yaptığı açıklamada Japonya ve Güney Kore'nin, ABD askerlerinin bu ülkelerde bulunmalarının getirdiği masraflara daha fazla katılmaları gerektiğini belirtmişti.Japonya bu açıklamaya tepki göstermiş, ülkenin hali hazırda masrafların büyük bir kısmını üstlendiğini, ayrıca ABD'nin bölgede güç bulundurmasının kendisi için de stratejik önemde olduğunu açıklamıştı.

İngiltere o mektubu teslim etti AB'den ayrılık sürecini resmen başlattı

İngiltere AB Daimi Temsilcisi Tim Barrow, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'a Başbakan Theresa May imzalı mektubu bugün sundu

84 kadını öldüren katilin ifadesi kan dondurdu

Rusya'da kadınları farklı işkencelerle öldüren ve sonra tecavüz eden seri katil Mikhail Popkov ifade verdi

May ile Merkel arasında soğuk rüzgar esiyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Theresa May'in görüşme talebini reddetti.