Ana Sayfa | DÜNYA

Kuzey Kutbu'nda sıcaklık beklenenin 20 derece üzerinde


Kuzey Kutup bölgesinde sıcaklık gittikçe yükseliyor. Bu da buz tabakasının oluşmasına engel oluyor. Dünya Meteoroloji Organizasyonu Genel Sekreteri Petteri Taalas, "Sıcaklıklarda daha önce de rekor değerler ölçüyorduk ama bu kez durum çok farklı" şeklinde konuştu.

Kuzey Kutup bölgesinde yılın bugünlerinde güneş neredeyse hiç görülmüyor ve kutup karanlığının yaşanmasına çok az bir kaldı. Kuzey Kutbu'nun soğuduğu bu aylarda buz tabakasının oluşur ve en kalın seviyeye ulaşır.Ancak bu senenin değerleri alışılmışın oldukça dışında. Kuzey Kutbu'na yakın istasyonlarda bu zamana kadar en yüksek sıcaklıklar ölçüldü. .Her ne kadar buz tabakası yeniden oluşmaya başlasa da, bu eskiye oranla çok yavaş gerçekleşiyor.Daha önce 2012'de kuzey kutbundaki buz tabakasının seviyesi rekor derecede azalmıştı.Bu yılki değerler 2012'den bile daha düşük görünüyor. Bilim insanları Twitter üzerinden durumun ne kadar kötü olduğuna dair endişelerini dile getiren paylaşımlarda bulundular. Dünya Meteoroloji Organizasyonu Genel Sekreteri Petteri Taalas, "Sıcaklıklarda daha önce de rekor değerler ölçüyorduk ama bu kez durum çok farklı" diyor.


Le Pen AB'nin öldüğünü kendisi bile bilmiyor dedi

Fransa’daki aşırı sağcı Ulusal Cephe’nin (FN) lideri Marine Le Pen, AB'nin öldüğünü ama bunu kendisinin henüz bilmediğini söyledi

Kırgızistan'daki uçak kazasında ölü sayısı artıyor

Kırgızistan'daki uçak kazasında hayatını kaybedenlerin sayısının 39'a çıktığı öğrenildi

Obama'nın kaldırdığı büstü Trump yerine koydu

ABD Başkanı Donald Trump, ilk iş olarak Winston Churcill büstünü Oval Ofis'e taşıdı