Ana Sayfa | DÜNYA

Kuzey Kutbu'nda sıcaklık beklenenin 20 derece üzerinde


Kuzey Kutup bölgesinde sıcaklık gittikçe yükseliyor. Bu da buz tabakasının oluşmasına engel oluyor. Dünya Meteoroloji Organizasyonu Genel Sekreteri Petteri Taalas, "Sıcaklıklarda daha önce de rekor değerler ölçüyorduk ama bu kez durum çok farklı" şeklinde konuştu.

Kuzey Kutup bölgesinde yılın bugünlerinde güneş neredeyse hiç görülmüyor ve kutup karanlığının yaşanmasına çok az bir kaldı. Kuzey Kutbu'nun soğuduğu bu aylarda buz tabakasının oluşur ve en kalın seviyeye ulaşır.Ancak bu senenin değerleri alışılmışın oldukça dışında. Kuzey Kutbu'na yakın istasyonlarda bu zamana kadar en yüksek sıcaklıklar ölçüldü. .Her ne kadar buz tabakası yeniden oluşmaya başlasa da, bu eskiye oranla çok yavaş gerçekleşiyor.Daha önce 2012'de kuzey kutbundaki buz tabakasının seviyesi rekor derecede azalmıştı.Bu yılki değerler 2012'den bile daha düşük görünüyor. Bilim insanları Twitter üzerinden durumun ne kadar kötü olduğuna dair endişelerini dile getiren paylaşımlarda bulundular. Dünya Meteoroloji Organizasyonu Genel Sekreteri Petteri Taalas, "Sıcaklıklarda daha önce de rekor değerler ölçüyorduk ama bu kez durum çok farklı" diyor.


O detay gözlerden kaçmadı Londra saldırısının bugün yapılmasının anlamı var mı

İngiltere'nin başkenti Londra'da Parlamentosuna yönelik saldırının tarihinin geçen yılki Brüksel saldırısıyla aynı olması dikkat çekti

Londra saldırısının tanıkları konuştu işte yaşanan son gelişmeler

İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleşen saldırı sonucunda 4 kişi hayatını kaybederken 20 kişi yaralandı

İngiltere Başbakanı koruma altında İngiliz koruma polisi bıçaklandı

İngiltere Parlamentosu dışında düzenlenen saldırıda bir polis memuru bıçaklandı, saldırgan olduğu sanılan kişi de vuruldu.