Ana Sayfa | DÜNYA

Kuzey Kutbu'nda sıcaklık beklenenin 20 derece üzerinde


Kuzey Kutup bölgesinde sıcaklık gittikçe yükseliyor. Bu da buz tabakasının oluşmasına engel oluyor. Dünya Meteoroloji Organizasyonu Genel Sekreteri Petteri Taalas, "Sıcaklıklarda daha önce de rekor değerler ölçüyorduk ama bu kez durum çok farklı" şeklinde konuştu.

Kuzey Kutup bölgesinde yılın bugünlerinde güneş neredeyse hiç görülmüyor ve kutup karanlığının yaşanmasına çok az bir kaldı. Kuzey Kutbu'nun soğuduğu bu aylarda buz tabakasının oluşur ve en kalın seviyeye ulaşır.Ancak bu senenin değerleri alışılmışın oldukça dışında. Kuzey Kutbu'na yakın istasyonlarda bu zamana kadar en yüksek sıcaklıklar ölçüldü. .Her ne kadar buz tabakası yeniden oluşmaya başlasa da, bu eskiye oranla çok yavaş gerçekleşiyor.Daha önce 2012'de kuzey kutbundaki buz tabakasının seviyesi rekor derecede azalmıştı.Bu yılki değerler 2012'den bile daha düşük görünüyor. Bilim insanları Twitter üzerinden durumun ne kadar kötü olduğuna dair endişelerini dile getiren paylaşımlarda bulundular. Dünya Meteoroloji Organizasyonu Genel Sekreteri Petteri Taalas, "Sıcaklıklarda daha önce de rekor değerler ölçüyorduk ama bu kez durum çok farklı" diyor.


Fırtına nedeniyle 4 milyon kişi susuz kaldı

Şili'de etkili olan şiddetli fırtına nedeniyle en az üç kişi hayatını kaybederken 19 kişi kayboldu. Fırtına milyonlarca kişinin içme suyuna erişimini kesti

İngiltere en iyi kebapçılarını belirledi işte ödüle layık görülen restoranlar

İngiltere'de her sene düzenlenen "Britanya Kebap Ödülleri" sahiplerini buldu.

AB'nin skandal FETÖ raporu

Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişiminin Fethullah Gülen'in liderliğinde yapılmasına rağmen AB'nin FETÖ raporuna göre, bunun aksi yönü yapıldığı iddia ediliyor. AB'nin bu raporuyla Gülen ve FETÖ aklanırken tüm suç Kemalist ve AKP karşıtlarının olduğu söyleniyor.