Ana Sayfa | DÜNYA

Fransa'da Cumhurbaşkanlığı adaylık seçimi Pazar günü yapılacak

fransa

Fransa Cumhurbaşkanlığı adaylık seçiminin ikinci turu bu hafta sonu gerçekleştirilecek

İkinci tur seçimlerde sürpriz olarak yükselen ülkenin eski başbakan adayları; Cumhuriyetçiler' partisinden François Fillon ile Alain Juppe cumhurbaşkanlığı için yarışacak. Anketlerde ise François Fillon'un seçimleri yüzde 54-57 kazanması ön görülüyor. Rakibi Bordeaux Belediye Başkanı Alain Juppe ise yüzde 40-45 oranla seçimleri kaybeden aday olarak gösteriliyor.

İlk tur seçimlerinde François Fillon yüzde 44, Alain Juppe yüzde 29 oyla ilk tur seçimlerini kazanmıştı. Adaylardan François Fillon ilk tur seçimlerinden sonra ikinci tur seçimleri için halkına verdiği mesajında şu ifadeler dikkat çekti: "Fransa ekonomisini yeniden zirveye çıkaracağım. Devlet kurumlarında ön görülen tensikatla 500 bin memurun işine son verilecek.

Yeni çalışma projesiyle devlet harcamalarında 100 milyar Euro tasarruf edilecek"  Fillon ayrıca emeklilik yaşını 60'dan 65'e çıkaracağını da ifade etti. Diğer finalist Alain Juppe ise "Fransa için daha çok çalışacağını, mücadelem proje üstüne proje üretmek olacak" dedi. İlk tur seçimlerine 4,2 milyon seçmen sandığa giderken önümüzdeki Pazar günü ikinci tur seçimlerinde sayının düşmesi tahmin ediliyor.

 

Titanic filminde rol alan ünlü aktör Paxton hayatını kaybetti

Efsane film Tıtanıc'te rol alan ünlü aktör Paxton hayatını kaybetti

Kuzey Irak'ta PKK'nın üst düzey yöneticisi öldürüldü

Türk savaş uçaklarının Kuzey Irak'taki PKK kamplarına hava operasyonu düzenlemesi üzerine PKK'nın üst düzey yöneticisi öldürüldü.

4 saat ayakta uçtular dolmuş uçak gökyüzüne çıktı

Pakistan-Suudi Arabistan seferini yapan uçak adeta dolmuş gibi yolcu aldı. 7 yolcu, koltuk parası ödemesine rağmen 4 saat boyunca ayakta uçuş yaptılar.