Ana Sayfa | DÜNYA

Fransa'da Cumhurbaşkanlığı adaylık seçimi Pazar günü yapılacak

fransa

Fransa Cumhurbaşkanlığı adaylık seçiminin ikinci turu bu hafta sonu gerçekleştirilecek

İkinci tur seçimlerde sürpriz olarak yükselen ülkenin eski başbakan adayları; Cumhuriyetçiler' partisinden François Fillon ile Alain Juppe cumhurbaşkanlığı için yarışacak. Anketlerde ise François Fillon'un seçimleri yüzde 54-57 kazanması ön görülüyor. Rakibi Bordeaux Belediye Başkanı Alain Juppe ise yüzde 40-45 oranla seçimleri kaybeden aday olarak gösteriliyor.

İlk tur seçimlerinde François Fillon yüzde 44, Alain Juppe yüzde 29 oyla ilk tur seçimlerini kazanmıştı. Adaylardan François Fillon ilk tur seçimlerinden sonra ikinci tur seçimleri için halkına verdiği mesajında şu ifadeler dikkat çekti: "Fransa ekonomisini yeniden zirveye çıkaracağım. Devlet kurumlarında ön görülen tensikatla 500 bin memurun işine son verilecek.

Yeni çalışma projesiyle devlet harcamalarında 100 milyar Euro tasarruf edilecek"  Fillon ayrıca emeklilik yaşını 60'dan 65'e çıkaracağını da ifade etti. Diğer finalist Alain Juppe ise "Fransa için daha çok çalışacağını, mücadelem proje üstüne proje üretmek olacak" dedi. İlk tur seçimlerine 4,2 milyon seçmen sandığa giderken önümüzdeki Pazar günü ikinci tur seçimlerinde sayının düşmesi tahmin ediliyor.

 

Göz göre göre yerleşiyorlar Türkiye'den Rusya'ya ikinci uyarı

Rusya'nın Nevruz kutlamalarında YPG'li teröristlerle fotoğraf çektirmesi ve Hatay'ın sınırında yer alan Afrin'e askeri üs kurması üzerine Türkiye, Rusya'nın Maslahatgüzarı Sergey Panov'a iki kez duyulan rahatsızlıka ilgili mesajı iletti.

NATO müttefiki Almanya Türkiye'yi yarı yolda bıraktı

DAEŞ ile mücadele konusunda arkasını dönen Almanya, Türkiye'nin Fırat Kalkanı Harekatın'nda hasar gören 10 tankı için parça vermeyi reddediyor.

ABD DAEŞ hedefleri yerine evleri bombaladı en az 200 sivil öldü

Musul'daki DAEŞ hedeflerini vurmak amacıyla 5 ay önce başlatılan operasyonda dün, ABD sivil halkı vurdu.