Ana Sayfa | DÜNYA

Barack Obama ABD başkanı olarak son kez iki 'hindiyi affetti'

barack obama

ABD Başkanı Barack Obama'da Şükran günü öncesinde yapılan törende hindi affetti

Görevi yeni ABD Başkanı seçilen Donald Trump'a devredecek olan Barack Obama, Şükran Günü öncesinde düzenlenen geleneksel törende başkan olarak son kez iki hindiyi affetti.Beyaz Saray’da her yıl düzenlenen törene genellikle kızları Malia ve Sasha ile katılan Obama, bu kez yeğenleri Austin ve Aaron Robinson’ı yanına aldı. Geçen yıllardaki törenlerde kızlarını hindiler hakkında yaptığı birçok espriyle utandırdığını belirten Obama, “Bu yıl onlar programlarını ayarlayamadılar. Ama işin doğrusu, benim esprilerime daha fazla katlanamadılar.” diyerek latife etti.Şükran Günü’nün kendilerine sevdiklerini hatırlama şansı sunduğunu dile getiren Obama, başkanlığı döneminde kendisine destek veren Amerikalılara teşekkür etti. Obama, “Bu Şükran Günü’nde, sekiz yıl boyunca bana itimat eden ve aileme kibarlık gösteren Amerikan halkına teşekkürü bir borç biliyorum.” dedi.

Obama, konuşmasının ardından Iowa eyaletinde yetiştirilen 18’er kilo ağırlığındaki “Tater” ve “Tot” adlı iki hindinin canını bağışladı.Hindiler, Amerikalılar tarafından, sosyal paylaşım platformu Twitter’da yapılan anketle belirlendi.Affedilen hindiler, Virginia eyaletinde bir çiftliğe gönderildi.ABD’de her yıl kasım ayının son perşembesi Şükran Günü olarak kutlanıyor.Beyaz Saray’da hindi affetme geleneği John F. Kennedy’nin başkan olduğu 1963’ten beri devam ediyor.


İngiliz fizikçi Stephen Hawking hastaneye kaldırıldı

Dünyaca ünlü 74 yaşındaki İngiliz fizikçi Stephen Hawking, Perşembe gecesi rahatsızlandığı Roma'da hastaneye kaldırıldı

IŞİD yanlısı siteye giriş yapan şahsa hapis ve para cezası verildi

Fransa'da terör örgütü IŞİD yanlısı internet sitesine düzenli giriş yapan bir kişi, çıkartıldığı mahkemede, iki yıl hapis ve 30 bin avro para cezası ödemeye mahkum edildi.

Danimarka İncirlik Üssü’nde konuşlandırdığı savaş uçaklarını geri çekecek

Danimarka, İncirlik Üssü’nde konuşlandırdığı F-16 savaş uçaklarını geri çekecek