Ana Sayfa | DÜNYA

Barack Obama ABD başkanı olarak son kez iki 'hindiyi affetti'

barack obama

ABD Başkanı Barack Obama'da Şükran günü öncesinde yapılan törende hindi affetti

Görevi yeni ABD Başkanı seçilen Donald Trump'a devredecek olan Barack Obama, Şükran Günü öncesinde düzenlenen geleneksel törende başkan olarak son kez iki hindiyi affetti.Beyaz Saray’da her yıl düzenlenen törene genellikle kızları Malia ve Sasha ile katılan Obama, bu kez yeğenleri Austin ve Aaron Robinson’ı yanına aldı. Geçen yıllardaki törenlerde kızlarını hindiler hakkında yaptığı birçok espriyle utandırdığını belirten Obama, “Bu yıl onlar programlarını ayarlayamadılar. Ama işin doğrusu, benim esprilerime daha fazla katlanamadılar.” diyerek latife etti.Şükran Günü’nün kendilerine sevdiklerini hatırlama şansı sunduğunu dile getiren Obama, başkanlığı döneminde kendisine destek veren Amerikalılara teşekkür etti. Obama, “Bu Şükran Günü’nde, sekiz yıl boyunca bana itimat eden ve aileme kibarlık gösteren Amerikan halkına teşekkürü bir borç biliyorum.” dedi.

Obama, konuşmasının ardından Iowa eyaletinde yetiştirilen 18’er kilo ağırlığındaki “Tater” ve “Tot” adlı iki hindinin canını bağışladı.Hindiler, Amerikalılar tarafından, sosyal paylaşım platformu Twitter’da yapılan anketle belirlendi.Affedilen hindiler, Virginia eyaletinde bir çiftliğe gönderildi.ABD’de her yıl kasım ayının son perşembesi Şükran Günü olarak kutlanıyor.Beyaz Saray’da hindi affetme geleneği John F. Kennedy’nin başkan olduğu 1963’ten beri devam ediyor.

Putin'den Kuzey Kore için flaş çağrı

Rusya Devlet Başkanı Putin Kore Yarımadası'ndaki duruma dahil olan tüm ülkelere önemli bir çağrıda bulundu

Donald Trump'ın eski danışmanı hakkında soruşturma başlatıldı

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn hakkında soruşturma başlatıldı

ABD'den büyük hamle Türkiye'nin sınırına PKK kampı kuruldu

ABD ve PKK işbirliği gereği Türkiye saf dışı bırakılmak isteniyor. Bu nedenle ABD, Türkiye'nin sınırına PKK kampı kurduğunu açıkladı