Ana Sayfa | DÜNYA

Avrupa Parlementosu Türkiye ile müzakereleri geçici olarak dondurdu


Erdoğan, AP oylamasının kıymeti harbiyesi yoktur demişti. Türkiye'nin AB yolunda sonun başlangıcınamı gelindi. Kararın Kanuni bağlayıcılığı yok. Son kararı komisyon verecek.

Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulması çağrısı yapan karar taslağını kabul etti. Tasarı 37'ye karşı 479 oyla kabul edildiğini, 107 parlamenterin ise oylamada çekimser kaldığını bildirdi.

AP'nin bu kararı bağlayıcı değil ve AB liderlerine tavsiye niteliğinde.

Türkiye ile müzakerelerin dondurulması kararını sadece AB liderleri alabiliyor.

AP'de Türkiye oylaması

Müzakerelerin dondurulmasını tavsiye eden karar onaylandı

479

Müzakereler dondurulsun

37 Müzakereler dondurulmasın

107 Çekimser

 

AB liderlerinin Aralık ayındaki zirvesinden bu yönde bir karar çıkması ise şimdilik beklenmiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu hafta içerisinde yaptığı açıklamada, AP'deki oylamanın "kıymeti harbiyesi" olmadığını ve AP'nin bu oylamayı yapmasının bile "terör örgütlerine kol kanat gerdiğinin, onların yanında saf tuttuğunun ifadesi" olduğunu söylemişti.

Erdoğan: AP oylamasının kıymeti harbiyesi yoktur

Türkiye'nin AB yolu: Sonun başlangıcı mı?

'OHAL uygulamaları endişe yaratıyor'

AP'nin bu hafta içinde Strasbourg'daki yaptığı oturumların gündeminde Türkiye ile AB ilişkileri vardı.

Genel Kurul'daki görüşmelerde, Türkiye'deki olağanüstü hal (OHAL) uygulaması ile demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü konularında geriye gidiş olduğu gerekçesiyle AB katılım müzakerelerinin askıya alınmasının önerilmesi eğilimi ortaya çıktı.

Hazırlanan taslak karar metninde, Avrupa Komisyonu ve üye ülkelere katılım müzakerelerini geçici olarak dondurma kararı alma çağrısı yapıldı.

Metinde, Müzakere Çerçeve Belgesi kapsamında, Avrupa Komisyonu'nun Türkiye'nin demokrasi, insan hakları, temel haklar ve hukukun üstünlüğü alanlarında ciddi ve süregelen ihlaller yapması halinde Komisyon'un kendi girişimiyle ya da üye sayısının üçte biriyle müzakerelerin askıya alınmasını tavsiye etme ve yeniden başlaması için gereken koşulları belirleme yetkisi olduğu hatırlatıldı.


ABD ürettiği yeni bombasını ilk kez Irak ve Suriye'de kullanacak

ABD, misket bombalardan daha güçlü olduğu söylediği yeni bombasını Irak ve Suriye üzerinde kullanacağını açıkladı.

KKTC Cumhurbaşkanı basına sızdırılan haritalar gerçeği yansıtmıyor dedi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakerelerinde Cenevre görüşmeleri sonrası basına sızdırılan haritaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı

Donald Trump'a eski yarışmacısından dava şoku

ABD Başkanı seçilen Donald Trump'a seçim kampanyası döneminde suçlamalarda bulunan kadınlardan biri tarafından hakaret davası açıldı