Ana Sayfa | DÜNYA

Türban yasağı önerisi din özgürlüğüne ve kadın hakkına yapılmış saldırıdır


Avusturya Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Sebastian Kurz'un gündeme taşıdığı "türban" yasağı önerisi, ülkedeki sivil toplum temsilcileri ve din adamlarının tepkisini çekti.

SOS Mitmensch adlı sivil toplum örgütü adına açıklama yapan Alexander Pollak, Kurz’un önerisinin yabancıların uyum süreciyle örtüşmediğini kaydederek, “Kim toplumsal uyumu güçlendirmek istiyorsa, yabancılaştırma, dışlama ve kutuplaşmaya olanak sunmamalı” dedi. Pollak, öğretmenlerin ne tür kıyafetler giydiğinden ziyade, gençlere iyi eğitim verip vermediğinin önemli olduğunu vurguladı.

AŞIRI SAĞCI YAKLAŞIM

Avusturya Musevi Cemaati kanaat önderlerinden haham Schlomo Hofmeister ve Müslüman toplumu temsilen imam Ramazan Demir, Avusturya devlet televizyonuna yaptıkları açıklamada, başörtüsü yasağını ‘dışlayıcı ve din karşıtı’ olarak tanımladı. Ülkede başörtüsünün yasaklanmasına yönelik girişimleri, eski aşırı sağcı yaklaşımlara benzeten Demir, “Böyle bir yasa önerisi din özgürlüğüne ve kadın haklarına yapılmış ağır bir saldırıdır” dedi.

HIRİSTİYANLIKTA DA VAR

Hofmeier ise başörtüsünün, İslam geleneğinde dini bir sembol olduğunu belirtti. Benzer dini kıyafetlerin Musevilik ve Hıristiyanlık inancında da olduğuna işaret eden Hofmeier, bu dini simgelerin kabullenilmesi gerektiğini dile getirdi. Bu ve benzeri tartışmaların toplumu gereksiz yere kutuplaştırdığına dikkati çeken Hofmeier, uyum çağrısıyla asimilasyonu kastedenlerin, sağ popülist söylemlerle oy toplama çabasında olduğunu kaydetti.


O detay gözlerden kaçmadı Londra saldırısının bugün yapılmasının anlamı var mı

İngiltere'nin başkenti Londra'da Parlamentosuna yönelik saldırının tarihinin geçen yılki Brüksel saldırısıyla aynı olması dikkat çekti

Londra saldırısının tanıkları konuştu işte yaşanan son gelişmeler

İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleşen saldırı sonucunda 4 kişi hayatını kaybederken 20 kişi yaralandı

İngiltere Başbakanı koruma altında İngiliz koruma polisi bıçaklandı

İngiltere Parlamentosu dışında düzenlenen saldırıda bir polis memuru bıçaklandı, saldırgan olduğu sanılan kişi de vuruldu.