Ana Sayfa | DÜNYA

Türban yasağı önerisi din özgürlüğüne ve kadın hakkına yapılmış saldırıdır


Avusturya Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Sebastian Kurz'un gündeme taşıdığı "türban" yasağı önerisi, ülkedeki sivil toplum temsilcileri ve din adamlarının tepkisini çekti.

SOS Mitmensch adlı sivil toplum örgütü adına açıklama yapan Alexander Pollak, Kurz’un önerisinin yabancıların uyum süreciyle örtüşmediğini kaydederek, “Kim toplumsal uyumu güçlendirmek istiyorsa, yabancılaştırma, dışlama ve kutuplaşmaya olanak sunmamalı” dedi. Pollak, öğretmenlerin ne tür kıyafetler giydiğinden ziyade, gençlere iyi eğitim verip vermediğinin önemli olduğunu vurguladı.

AŞIRI SAĞCI YAKLAŞIM

Avusturya Musevi Cemaati kanaat önderlerinden haham Schlomo Hofmeister ve Müslüman toplumu temsilen imam Ramazan Demir, Avusturya devlet televizyonuna yaptıkları açıklamada, başörtüsü yasağını ‘dışlayıcı ve din karşıtı’ olarak tanımladı. Ülkede başörtüsünün yasaklanmasına yönelik girişimleri, eski aşırı sağcı yaklaşımlara benzeten Demir, “Böyle bir yasa önerisi din özgürlüğüne ve kadın haklarına yapılmış ağır bir saldırıdır” dedi.

HIRİSTİYANLIKTA DA VAR

Hofmeier ise başörtüsünün, İslam geleneğinde dini bir sembol olduğunu belirtti. Benzer dini kıyafetlerin Musevilik ve Hıristiyanlık inancında da olduğuna işaret eden Hofmeier, bu dini simgelerin kabullenilmesi gerektiğini dile getirdi. Bu ve benzeri tartışmaların toplumu gereksiz yere kutuplaştırdığına dikkati çeken Hofmeier, uyum çağrısıyla asimilasyonu kastedenlerin, sağ popülist söylemlerle oy toplama çabasında olduğunu kaydetti.


Öğrencisiyle ilişkiye giren kadın öğretmenden şok itiraf

ABD'li kadın öğretmen, 17 yaşındaki öğrencisiyle ilişkiye girdiğini ve kendisini profesyonel olarak baştan çıkarttığını açıkladı.

Merkel Türkiye DEAŞ ve PKK teröründen çok zarar gördü dedi

Almanya Başbakanı Merkel’le Başbakan Binali Yıldırım bir araya geldi

Oyuncak bebek casusluk şüphesiyle piyasalardan çekiliyor

Almanya'da çocuk odalarında görüntü ve ses kayıtlarını internet aracılığıyla yayınlayabilen My Friend Cayla adlı oyuncak bebek piyasalardan çekilecek