Ana Sayfa | DÜNYA

İran'da onbinlerce vatandaş Rafsancani'yi sonsuzluğa böyle uğurladı


Eski İran Cumhurbaşkanı Rafsancani'nin cenaze töreni için onbinlerce insan Tahran Üniversitesi'nde toplandı.

İran Devlet Televizyonu, Ayetullah Ali Hamaney'in yönettiği Eski Devlet Başkanı Rafsancani'nin cenaze töreni için 10 binlerce kişinin Salı günü sokakları doldurduğunu gösterdi. Cenaze namazında Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Meclis Başkanı Ali Laricani ve tüm devlet erkanı saf tuttu.

RUHANİ TABUTUN ÖNÜNDE DUA ETTİ

Cenaze töreninde Ruhani lider Ali Hamaney, Devlet Başkanı Hasan Ruhani ve Parlamento Başkanı Ali Larijani ile birlikte Rafsancani'nin tabutunun önünde dua etti.

DÜNYA BU FOTOĞRAFI GEÇTİ

Cenaze törenine yüz binlerce kişinin katıldığını aktaran Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, Rafsancani'nin kızı Fazeh Haşimi'nin tören sırasında bir otobüsün penceresinden zafer işareti yaptığı fotoğrafı dünyaya geçti.

METRO VE OTOBÜSLER ÜCRETSİZ

Üç gün resmi yas ilan edilen ülkede, törene katılmak isteyenler metro ve otobüslerden ücretsiz yararlandı.

DEVRİM LİDERİNİN BULUNDUĞU MEZARLIĞA GÖMÜLECEK

Pazar günü 82 yaşında kalp krizinden hayatını kaybeden Rafsanjani'nin 1979 devrimi lideri Ruhullah Hamaney'in bulunduğu mezarlığa gömüleceği bildirildi. Ruhullah Hamaney', İran İslam Devrimi'nin siyasi, hukuki ve ruhani önderidir. İran'da Muhammed Rıza Pehlevi rejimine son verip İslam Cumhuriyetini kuran ve devrimden sonraki tüm dini yetkileri elinde tutan Şiî önderdir. Devrimden sonraki on yıl boyunca İslam Devriminin rehberliğini de yapmıştır.


Avrupa Parlamentosu'nun yeni başkanı belli oldu

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) yeni başkanı Antonio Tajani oldu

Kuzey Kore yönetimi Obama bizi bırak valizini topla

Donald Trump'a cuma günü koltuğunu devredecek olan Obama'ya Kuzey Kore yönetimi valizini toplamaya odaklanmasını önerdi.

Kuzey Kore yönetiminden Obama'ya sert mesaj

Kuzey Kore yönetimi, Barack Obama'ya insan hakları uygulamalarıyla uğraşmayı bırakıp, valizini toplamaya odaklanması gerektiğini açıkladı