Ana Sayfa | DÜNYA

İran eski Cumhurbaşkanını iki buçuk milyon kişi uğurladı

Haşimi Rafsancani

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden eski İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'nin cenaze törenine yaklaşık 2,5 milyon kişi katıldı

Tahran Üniversitesi'ndeki töreni, ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney yönetti.

Üniversitenin etrafındaki yollar da insan seliyle doldu. Tahran'da tören için ücretsiz metro ve otobüs seferleri düzenledi.

Törende reform yanlıları politik sloganlar atarken, töreni canlı yayınlayan devlet televizyonu bu anlarda görüntünün üzerine müzik vererek sloganların izleyicilere ulaşmasını engelledi.

1989-97 yılları arasında İran Cumhurbaşkanı olan Rafsancani, Pazar günü 82 yaşında geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirmişti.

Rafsancani'nin ölümü nedeniyle İran'da 3 gün ulusal yas ilan edilmişti.

Nükleer anlaşmayı desteklemişti

Haşimi Rafsancani, hem İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yi hem de Ruhani'nin Batı ülkeleriyle vardığı nükleer anlaşmayı desteklemişti.

Pazar günü hastanede Rafsancani'nin yanında olduğu söylenen Ruhani, "İslam değerli bir hazinesini, İran eşsiz bir generalini, İslami devrimi cesur bir bayraktarını ve İslami sistem nadir bir bilgesini yitirdi" ifadelerini kullandı.

Göreve başladığı yıllarda sert tutumu nedeniyle eleştirilen, sonrasında ise reform yanlılarının önemli destekçilerinden biri olan Rafsancani, 1979'daki devrimden bu yana ülkedeki en etkili liderler arasında yer alıyor.

Pazartesi günü binlerce kişi Rafsancani'nin tabutuna dokunabilmek için Tahran'da cenaze töreninin yapıldığı camiyi ziyaret etti.

Rafsancani için dünya çapından başsağlığı mesajları gelirken bazı İranlılar ise sosyal medyada eski cumhurbaşkanının insan hakları ihlallerini eleştirdi.

Görevi sırasında Rafsancani ile düşmanlık yaşayan ABD Dışişleri Bakanlığı, eski cumhurbaşkanı için yayınladığı başsağlığı mesajında Rafsancani'yi İran tarihinde "önemli bir lider" olarak tanımladı.

Haşimi Rafsancani'nin en genç oğlu olan 46 yaşındaki Yaser, başsağlığı mesajları için teşekkür etti.

Grey line

Bu tören, İran Devrimi'nin lideri Ayetullah Humeyni'nin 1989'daki cenazesinden beri en önemli tören.

Eker Haşimi Rafsancani, 1979 devriminin liderlerinden hayatta kalan son kişiler arasındaydı.

Kurt siyasetçi, siyasi hayatı boyunca hükümetteki neredeyse her pozisyonda yer almıştı.

İlk yıllarında sert yönetim tarzıyla bilinen eski cumhurbaşkanı, sonrasında pragmatist bir tutum takınmıştı.

Rafsancani toplumsal ve ekonomik özgürlüklerin yanı sıra Batı'ya yakınlaşma için mücadele ısrar ediyordu.

Sicili, kendisine düşüncelerini dile getirme cesareti veriyordu. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de dahil olmak üzere reformistler, muhafazakarlara karşı verdikleri aralıksız güç mücadelesinde önemli bir müttefikini kaybetti.

 

 


Donald Trump karşıtı eylemlere yenisi eklendi

Donald Trump'un İslam ülkelerine yönelik seyahat yasağını protesto etmek amacıyla "Bugün ben de Müslüman'ım" eylemi yapıldı

Milletvekili Ganire Paşayeva’ya Irak Türkmenlerinin Bayrağı Hediye Edildi

Irak Türkleri ve Türk Dünyasına desteğini esirgemeyen Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva Türk Ocakları davetlisi olarak Antalya’ya geldi. Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği adına Kürşat Çavuşoğlu, ziyaret anısına Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva'ya “Irak'taki Türkmenlerin Sessiz Çığlığı”adlı kitabı ve Irak Türkmenlerinin Bayrağını hediye etti.

Esad Şam'a fillerle saldırdı 97 kişi yaralandı

Esad güçleri, Şam'a "fil" adı verilen füzelerle saldırması sonucu 97 kişi yaralandı.