Ana Sayfa | DÜNYA

BM Genel Sekreteri Guterres Kıbrısta iki bölgeli federal bir yapı oluşturulacağız


İsviçre'de devam eden müzakerelerde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kıbrıs konusunda 'İki toplumlu, iki bölgeli, federal bir yapı oluşturulmasına çok yaklaştık" dedi.

İsviçre'nin Cenevre kentinde KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kıbrıs konusunda 'İki toplumlu, iki bölgeli, federal bir yapı oluşturulmasına çok yaklaştık. Her iki liderin gösterdiği önderlik için teşekkür ediyorum' dedi.BM Genel Sekreteri Guterres, açılış oturumlarının çok yapıcı geçtiğini belirterek, 'Biz burada sağlam bir çözüm için çalışıyoruz. Gerektiği kadar, gereken şekilde bu amaca ulaşabilmek için çalışmaya devam edeceğiz' dedi.

"BM'NİN AMACI ANLAŞMA KONUSUNDA DESTEK VERMEK"

'Gerekli araçların bulunması konusunda mutabıkız. Bundan sonra yapılacak şeyler de var. Hemen hızlı çözüm beklenemez' diyen Guterres 'BM olarak bizim burada rolümüz taraflara destek vermek. Başka herhangi bir gündemimiz yok. Her iki tarafın mutabakatıyla sağlanacak bir çözümün peşindeyiz' ifadelerinde bulundu.

"TÜRK VE RUM TARAFLARI "OSCARLIK", BM, "YARDIMCI OYUNCU"

Guterres konuşmasını şöyle sürdürdü: 'Eğer bu bir sinema yarışması olsaydı Oscar'ı hak edenler, sağımda ve solumda görmüş olduğunuz beyefendiler olurdu. BM ise yardımcı oyuncu ödülünü alırdı. AB de bu sürece destek veriyor. BM etkili ve güçlü bir şekilde burada elde edilebilecek başarıları destekliyor. Sabırlı olmak lazım, aceleci bir çözümün peşinde değiliz. Ciddi şekilde çözüme dönük çalışmalar yapıyoruz. İki toplumlu, iki bölgeli, federal bir yapı oluşturulmasına çok yaklaştık. Bu kadar çok çatışmaların ortaya çıktığı, çok sorunun yaşandığı ve hiçbir krizin çözülemiyor görüldüğü dünyada bu gelişme, umudun sembolü olacak. Her iki liderin gösterdiği önderlik için teşekkür ediyorum.


Astana'da üçlü ortak mekanizma uzlaşması

Kazakistan'daki Suriye zirvesinde Suriye'deki ateşkes ihlallerini üçlü ortak mekanizmayla izleme ve uygulanmasını sağlama konusunda uzlaştı.

ABD PKK'nın Şengal'den çıkarılması için Irak ile görüşmelerimiz sürüyor

Türkiye'nin 'ikinci Kandil' olmasına izin vermeyeceğini söylediği Şengal ile ilgili DAEŞ'e karşı koalisyonun sözcüsü John Dorrian, buradan PKK'nın çıkarılması için Irak hükümetiyle görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Astana'dan önemli açıklama Sonuç bildirgesinden çok uzakta değiliz

Suriye'de barışın sağlanabilmesi için Astana'da yapılan görüşmelerde konuşan BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura açıklamalarda bulundu.