Ana Sayfa | DÜNYA

Aşırı güçlü başkanlık Türkiye'yi AB üyeliğinden uzaklaştırır

Mario Giro

İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mario Giro, verdiği mülakatta başkanlık sistemine geçilmesinin Türkiye'yi AB üyeliğinden uzaklaştıracağını savundu

Mario Giro mülakatta, Türkiye'deki gelişmeleri ve bunların AB ile ilişkilere yansımalarını değerlendirdi.

Giro, gazetenin "Muhalefetten 10 milletvekili hapisteyken Türk meclisi anayasa reformunu görüşmeye başladı. Neden uluslararası camia buna tepki vermiyor?" sorusuna yanıt verirken "tepki verildiğini" söyleyerek, "Daha da fazla güç sahibi bir başkanın olduğu sisteminin Türkiye'nin AB'ye girme talebiyle örtüşmediğini söylediklerini" aktardı.

Giro, "(İtalya ile Türkiye arasında) mevcut cumhurbaşkanının ötesinde bir tarihi dostluk bağı var… Türklerle açık şekilde diyalog kuruyoruz, hemfikir olduğumuz konuları da olmadığımız konuları da dile getiriyoruz. Türklerin AB üyeliğinin bir dizi haklara saygı göstermekten geçtiğini dikkate almaları koşuluyla İtalya Türkiye'nin üyeliğine her zaman destek verdi. Ancak aksi yönde yasa değişiklikleri olursa Avrupa Türkiye'den uzaklaşır" dedi.

'Eleştirilerimizi yapmaktan geri durmuyoruz'

İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mario Giro, Il Manifesto'nun "İtalyan hükümeti Türk hükümetine baskı yapıyor mu?" sorusuna ise Giro şöyle yanıt verdi:

"Biz her zaman, demokrasi geleneğimizde herkesin haklarına saygı gösterilmesine, sivil ve siyasi hakların çerçevesi dışına çıkılmamasına büyük önem verdiğimizi söyledik. Türkiye'deki şartların sıradışı olduğunun farkındayız ancak Türklerle diyaloğumuzda bir yandan aylardır terör saldırılarına maruz kalan Ankara ile dayanışma sergilerken bir yandan da gözlem ve eleştirilerimizi yapmaktan geri durmuyoruz."

Giro ayrıca Türkiye'nin içinde bulunduğu durumun "arka planında" Kürt meselesinin yattığını söyleyerek "Bu sorun demokratik yollarla çözülmelidir" dedi.

Bakan Yardımcısı, Türkiye'nin Ortadoğu'daki rolüyle ilgili bir soruyu yanıtlarken de şunları söyledi:

"Suriye'de son yıllarda yaşananlar konusunda Ankara ile her zaman aynı fikirde olmadık ancak Ortadoğu'da istikrar için Türkiye'nin temel önemde ve gerekli olduğuna inanıyoruz. Eğer Ortadoğu'nun bütün istikrarsızlığını ithal ederse bize de iletir: aynı teknedeyiz." 

Barack Obama 400 bin dolar değerinde konuşma yapacak

ABD'nin eski Başkanı Barack Obam'nın bir konferansta yapacağı konuşma için 400 bin dolar alacağı öğrenildi

Ivanka Trump babasının kadınlara yönelik açıklamasını böyle savundu

ABD Başkanı Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump, W-20 (Kadın 20) zirvesinin Berlin’deki toplantısında babasının kadına olan bakış açısını savundu

DEAŞ'ın gaddar komutanı böyle yakalandı

Irak'ta devam eden operasyonlar kapsamında DEAŞ'ın komutanı çıplak bir şekilde yakalandı