Ana Sayfa | DÜNYA

Hükümet karşıtı eylemlerde 2 kişi vurularak can verdi

Venezuel

Venezuela'da Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro yönetimine karşı düzenlenen protestolarda 2 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi

Başkent Caracas'taki protestolarda bir genç, Kolombiya sınırındaki San Cristobal kentinde ise bir kadının öldüğü bildirildi.Protestocular cezaevindeki muhalefet liderlerinin salıverilmesi ve erken seçime gidilmesini talep ediyor.Cumhurbaşkanı Madura ise polise ve dükkanlara saldırdıkları gerekçesiyle muhalefeti suçluyor.

Madura şu ana kadar 30'dan fazla insanın gözaltına alındığını belirtti. Son yaşananlarla hayatını kaybedenlerin sayısı en az 7'ye çıktı.Öte yandan, Caracas'taki hükümet destekçileri de rakip mitingler düzenledi.

Venezuela'da neler oluyor?

Venezuela dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip. Buna rağmen, yıllardır yüksek enflasyon, önlenemeyen suç artışı ve temel mal kıtlığıyla mücadele ediyor.Ülkenin dört bir yanında gerçekleşen protestoların son üç yılda görülen en büyük protestolar olduğu düşünülüyor.Eylemciler, Cumhurbaşkanı Madura'ya muhalefetle müzakere koltuğuna oturması ve ülkedeki ekonomik krizi çözmek için bir çözüm bulması konusunda baskı yapıyor.

Hükümet karşıtı eylemciler yaşananları Venezuela'nın "ikinci bağımsızlık günü" olarak tanımlıyor.

Seçimlerin 2019'da yapılması bekleniyor. Muhalefet ise, ülkenin çökme noktasında olduğunu söyleyerek alarm zilleri çalıyor.

Enflasyonda yüzde 700 artış beklentisi

IMF, ülkedeki enflasyonun bu yıl yüzde 700 artarak zirveye çıkacağını belirtiyor.Protestostoların alevlenmesinin nedeni, geçen ay Yüce Mahkeme'nin muhalefetin kontrolündeki parlamentodan gücü devralma kararını açıklamasıydı.Mahkeme üç gün sonra kararını değiştirdiyse de, protestoların yayılmasının önüne geçilemedi.Venezuela'da son haftalar polis ve protestocular arasındaki şiddetli çatışmalarla geçti.

Kaynak: BBC Türkçe

Reina katliamının planlayıcısı ABD'nin gizli ordusu tarafından öldürüldü

Yılbaşı gecesi 39 kişinin ölümüne sebep olan Reina katliamının planlayıcısı ABD'de Ortak Özel Operasyon Komutanlığı'nın komandoları tarafından öldürüldü

Paris Kuzey Garı'nda dehşet anları

Fransa'nın başkenti Paris'teki Kuzey Garı'nda meydana gelen olayda bir şahıs polisi bıçakla tehdit etti

Barack Obama 4 ay sonra ilk kez konuşma yapacak

ABD'nin eski Başkanı Barack Obama, Chicago'da başkanlık görevini Trump'ın devralmasından sonra ilk kez konuşma yapacak