Ana Sayfa | DÜNYA

Fransa'da 50 bin polis seçim günü güvenliği sağlayacak

fransa polisi

Fransa'da 23 Nisan Pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için 50 bin polis görev yapacak

Fransa Başbakanı Bernard Cazeneuve Perşembe günü IŞİD'in üstlendiği ve bir kişinin bir polisi öldürdüğü saldırı sonrasında düzenlediği acil güvenlik toplantısının ardından cumhurbaşkanlığı seçimleri için 50 bin polis gücünün bütünüyle seferber edileceğini açıkladı.Cazeneuve bu sayıya özel harekat birimleri de dahil olduğunu söyledi.

Cazeneuve "Hükümet bütünüyle seferber oldu. Ülkemizin demokratik sürecine engel olacak hiçbir şeye izin verilmemeli. Bize düşen korku, gözdağı ve manipülasyona teslim olmayarak düşmanın elini güçlendimemek" dedi.

Öte yandan Belçika güvenlik güçleri Fransa'yı yeni bir saldırgan konusunda uyardı. Fransız yetkililer saldırganın perşembe günü gerçekleşen silahlı saldırıyla ilgisi bulunup bulunmadığının henüz açık olmadığını belirtti.

Aşırı sağcı Ulusal Cephe partisi Marine Le Pen saldırıyla ilgili "Köktenci İslam bize savaş açıyor ve riskleri sınırlamak için önlemler alınmıyor " dedi.

Merkezden bağımsız aday Emmanuel Macron da Le Pen'e yanıtında "Sıfır risk diye bir şey yoktur. Bunun aksini söyleyen hem sorumsuz hem de yalancıdır" diye konuştu.

Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden 3 gün önce gelen saldırıyı IŞİD üstlendi. Silahlı saldırıdan sorumlu olduğu düşünülen şüpheli, olay yerinden kaçarken öldürüldü.

Merkel'den AB'ye Türkiye'ye karşı tek ses olma çağrısı

Almanya Başbakanı Merkel, AB'ye seslenerek Türkiye'de yapılan referandum sonra Erdoğan'a karşı ortak bir yanıt verme çağrısında bulundu

Barack Obama 400 bin dolar değerinde konuşma yapacak

ABD'nin eski Başkanı Barack Obam'nın bir konferansta yapacağı konuşma için 400 bin dolar alacağı öğrenildi

Ivanka Trump babasının kadınlara yönelik açıklamasını böyle savundu

ABD Başkanı Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump, W-20 (Kadın 20) zirvesinin Berlin’deki toplantısında babasının kadına olan bakış açısını savundu