Ana Sayfa | DÜNYA

ABD açıkladı IŞİD Musul'da tam bir yenilgi içinde

IŞİD

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin sözcüsü John Dorrian tarafından yapılan açıklamaya göre IŞİD Musul'da tam bir yenilginin içinde

Bağdat'ta düzenlenen basın toplantısında konuşan Dorrian, IŞİD militanlarının kentte tamamen kuşatıldığını belirtti.Irak Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Yahya Resul de, Musul'un batısının yüzde 98'inin kendi kontrollerine geçtiğini belirtti. Resul, "IŞİD kentte sadece 12 kilometre karelik bir alanı kontrol ediyor" dedi.

Ordu yetkilileri kentteki sivillere araç kullanmamaları uyarısı da yaptı. Irak ordusu, IŞİD'in bomba yüklü motosiklet ve araçlarla yapabileceği olası saldırıları engellemek üzere sokakta hareket halinde gördükleri hedefleri vurmayı planlıyor.

"Ramazan öncesi bitecek"

Irak Güvenlik Güçleri Ekim ayında Musul'u IŞİD'den almak için ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri ve askeri danışmanların desteğiyle bir operasyon başlatmıştı.

Irak Genelkurmay Başkanı Osman el Ghanimi de geçen hafta, Musul'un Ramazan ayı başlamadan IŞİD'den tamamen temizlemiş olacaklarını açıkladı.

Ramazan, 26 Mayıs akşamı başlıyor.

Musul, Haziran 2014'ten bu yana IŞİD'in kontrolü altında. IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi, kentteki El Nuri Camii'nde 'İslami halifelik" ilan etmişti.

Uluslararası Yardım Kuruluşları'na göre Ekim ayından beri binlerce sivil ve asker hayatını kaybetti.Irak yetkililerine göre, 419 bini Musul'un batısından olmak üzere 580 binden fazla sivil yerlerinden oldu.

Flaş terör örgütü DAEŞ liderleri hava harekatında öldürüldü

Son iki ayda Irak ve Suriye'de düzenlenen hava saldırısı sonucunda terör örgütü DAEŞ lideri 3 terörist öldürüldü

Son dakika Paris'teki Orly Havalimanı boşaltılıyor

Edinilen son bilgiye göre Fransa'nın başkenti Paris'te Orly Havalimanı'nın boşaltılığı bildiriliyor

İngiltere'deki saldırının kahramanı Türkiye yolcusu

Manchester kentindeki saldırıda 50 çocuğu bir otele götürüp koruyan Paula Robinson olayı atlatınca Türkiye'ye gideceğini açıkladı