Ana Sayfa | DÜNYA

Flaş açıklama Kuzey Kore'ye destek veren ülkelere yaptırım uygulayacağız

Nikki Haley

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Kuzey Kore'nin balistik füze denemelerine dair açıklama yaptı

Kuzey Kore'nin 13 Mayıs'taki balistik füze denemesinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi toplandı.Konseydeki kapalı oturum öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Kuzey Kore'nin arka arkaya nükleer füze denemelerinin bütün ülkeler için gerçek bir tehdit haline geldiğini söyledi.

"Füze denemelerinin durması halinde ABD görüşmeye hazır"

Haley, "Nükleer füze denemelerini tamamen durdurması halinde ABD, Kuzey Kore ile görüşmeye hazır. Rusya'nın da Kuzey Kore'nin nükleer füze denemelerinden endişe duyması gerek...Ya Kuzey Kore'yi ya bizi desteklersiniz. Kuzey Kore'ye destek veren ülkelere de yaptırırım uygulayacağız. ifadelerini kullandı.Kuzey Kore'ye ekonomik, diplomatik ve siyasi baskı kurulması gerektiğini vurgulayan Haley, bu ülkeye güçlü bir ortak mesaj göndereceklerini ifade etti.

Haley, uluslararası toplumun aslında Kuzey Kore'ye yardım etmek istediğini ancak nükleer füze denemelerini sürdürürse bu ülkenin yapayalnız kalmaya devam edeceğini kaydetti.

"Rusya füze denemelerinden endişe duymalı"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "Kuzey Kore'yi korkutmak yerine diyalog yollarını açık tutarak, krize barışçıl çözümler bulmalıyız." açıklamasına ilişkin de değerlendirme de bulunan Haley şöyle konuştu:

"(Kuzey Kore'yi korkutmaya son verelim) denmesi ilginç. Kuzey Kore'nin bizi korkutmasına ne demeli. Füze denemelerini Kuzey Kore yapıyor ve bütün uluslararası toplumu korkutuyor ve güç gösterisi yapıyor. Rusya yanılıyor ve Kuzey Kore'nin nükleer füze denemelerinden endişe duyması gerek. Rusya'nın Kuzey Kore'yi ya da uluslararası toplumu desteklemek konusunda seçim yapması gerek."

"Değişimin Kuzey Kore'den gelmesi gerek, bizden değil"

Haley, Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar konusunda Çin ile çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Japonya'nın BM Daimi Temsilcisi Koro Bessho ise Kuzey Kore üzerinde baskı kurulması gerektiğini belirterek, "Değişimin Kuzey Kore'den gelmesi gerek, bizden değil." dedi.Güney Kore'nin BM Daimi Temsilcisi Cho Tae-yul ise Kuzey Kore'nin nükleer programının durdurulması konusunda zamanın azaldığına dikkati çekti. 

Manchester katliamının ardından Fransa diken üstünde

İngiltere'deki terör saldırısının ardından Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb ülkede bazı önlemlerin alındığını açıkladı

Son dakika DAEŞ Filipinlerde kiliseyi basarak 15 kişiyi rehin aldı

Filipinler'de terör örgütü DEAŞ ile bağlantılı olan Ebu Sayyaf örgütü kiliseyi basarak rahip dahil 15 kişiyi rehin aldı

Saldırının ardından kızını arayan anne acı haberi verdi

Manchester'daki terör saldırısının ardından 15 yaşındaki kızına ulaşamadığını söyleyen ve televizyondan bunu duyuran Charlotte Campbell, kızının terör saldırısında hayatını kaybettiğini duyurdu