Ana Sayfa | EĞİTİM

Milyonlarca öğrenci yarın yaz tatiline çıkıyor

Milyonlarca öğrenci tatile çıkıyor

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki 17 milyon 559 bin 989 öğrenci yarın yaz tatiline çıkıyor

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki 17  milyon 559 bin 989 öğrenci, yarın karne alacak ve 3 ay sürecek yaz tatiline  girecek. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ankara'da Mitat Enç Görme Engelliler  Okulunda düzenlenecek törenle öğrencilere karnelerini dağıtacak. İlkokul, ortaokul ve lise son sınıf öğrencileri mezuniyetin yanı sıra  yaz tatilinde sınav ve kayıt heyecanı yaşayacak. 

Liseye kayıt yaptıracak öğrenciler için Temel Eğitimden Ortaöğretime  Geçiş Sistemi (TEOG) kapsamında, 8. sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen  merkezi ortak sınav sonuçlarına göre belirlenen Yerleştirmeye Esas Puanlar (YEP),  24 Haziran'da ilan edilecek. Merkezi sınav puanlarının tamamını veya bir kısmını  kullanarak yapılacak özel okullara kayıt işlemleri ise 24 Haziran-5 Temmuz'da  tamamlanacak. Güzel sanatlar lisesi ve spor liselerine öğrenci kayıtları da 10  Temmuz'da yapılacak. Öğrencilerin liselere yerleştirme işlemleri için 6-16  Temmuz'da saat 13.00'e kadar tercihler alınacak. Yerleştirme sonuçları, 14  Ağustos'ta ilan edilecek. Üniversite adayı lise son sınıf öğrencilerinin katılacağı Lisans  Yerleştirme Sınavları (LYS) ise 13-14 Haziran, 20-21 Haziran'da 5 oturum halinde  gerçekleştirilecek. 

Yeni eğitim öğretim yılı 

Gelecek eğitim öğretim yılının ilk zili, 14 Eylül Pazartesi çalacak.  Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5.  sınıflarındaki öğrenciler ise uyum programına, 7-11 Eylül'te alınacak. Birinci  dönemin 22 Ocak'ta sona ermesiyle öğrenciler, 25 Ocak-5 Şubat'ta yarı yıl  tatiline girecek. İkinci dönem ise 8 Şubat 2016 Pazartesi günü başlayacak ve 10  Haziran 2016 Cuma günü sona erecek. 


Milli Eğitim Bakanlığı'ndan flaş karar

MEB'in yeni kararıyla, öğretmen ve öğrencilere dağıtımı yapılan ders kitapları ve eğitim materyalleri dışında yardımcı kaynak adı altında hiçbir kitap bulunmayacak.

MEB'den flaş tatil kitabı kararı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan son karara göre okullarda tatil kitabı artık kullanılmayacak

ÖSYM Başkanından YGS öncesi önemli uyarı

ÖSYM Başkanı Ömer Demir, YGS'ye girecek adaylara sınav ücreti uyarısında bulundu