Ana Sayfa | EĞİTİM

Milyonlarca öğrenci yarın yaz tatiline çıkıyor

Milyonlarca öğrenci tatile çıkıyor

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki 17 milyon 559 bin 989 öğrenci yarın yaz tatiline çıkıyor

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki 17  milyon 559 bin 989 öğrenci, yarın karne alacak ve 3 ay sürecek yaz tatiline  girecek. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ankara'da Mitat Enç Görme Engelliler  Okulunda düzenlenecek törenle öğrencilere karnelerini dağıtacak. İlkokul, ortaokul ve lise son sınıf öğrencileri mezuniyetin yanı sıra  yaz tatilinde sınav ve kayıt heyecanı yaşayacak. 

Liseye kayıt yaptıracak öğrenciler için Temel Eğitimden Ortaöğretime  Geçiş Sistemi (TEOG) kapsamında, 8. sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen  merkezi ortak sınav sonuçlarına göre belirlenen Yerleştirmeye Esas Puanlar (YEP),  24 Haziran'da ilan edilecek. Merkezi sınav puanlarının tamamını veya bir kısmını  kullanarak yapılacak özel okullara kayıt işlemleri ise 24 Haziran-5 Temmuz'da  tamamlanacak. Güzel sanatlar lisesi ve spor liselerine öğrenci kayıtları da 10  Temmuz'da yapılacak. Öğrencilerin liselere yerleştirme işlemleri için 6-16  Temmuz'da saat 13.00'e kadar tercihler alınacak. Yerleştirme sonuçları, 14  Ağustos'ta ilan edilecek. Üniversite adayı lise son sınıf öğrencilerinin katılacağı Lisans  Yerleştirme Sınavları (LYS) ise 13-14 Haziran, 20-21 Haziran'da 5 oturum halinde  gerçekleştirilecek. 

Yeni eğitim öğretim yılı 

Gelecek eğitim öğretim yılının ilk zili, 14 Eylül Pazartesi çalacak.  Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5.  sınıflarındaki öğrenciler ise uyum programına, 7-11 Eylül'te alınacak. Birinci  dönemin 22 Ocak'ta sona ermesiyle öğrenciler, 25 Ocak-5 Şubat'ta yarı yıl  tatiline girecek. İkinci dönem ise 8 Şubat 2016 Pazartesi günü başlayacak ve 10  Haziran 2016 Cuma günü sona erecek. 

TEOG saat kaçta başlayacak 15 dakika kuralı geçerli mi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan TEOG sınavı bugün saat 09.00'da başlayacak. Sınav öncesi YGS'deki gibi 15 dakika kuralı geçerli mi, detaylar haberimizde

LYS'ye girecek adaylar dikkat başvuru süreleri sona eriyor

YGS'de baraj puanını geçip LYS'ye girmeye hak kazanan öğrenciler için son başvuru günü 17 Nisan 2017

ÖSYM kamu spotuyla adayları uyardı LYS için geçmiş sorulara bakın

Bu sene LYS'de ilk kez yapılacak olan açık uçlu soru denemesi için ÖSYM adaylara özel kamu spotu hazırladı