Ana Sayfa | EĞİTİM

ÖSYM'den üniversite adayları için flaş LYS açıklaması

Flaş LYS açıklaması

Üniversiteye geçiş aşamasında yapılan LYS'ye birkaç gün kala ÖSYM'den flaş bir açıklama geldi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme  Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, 13 Haziran Pazar günü başlayacak  Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) girecek adaylara, sınav salonunda yasak olan  saat, kolye, takı gibi metal araç gereçlerini getirmemeleri uyarısında bulundu.  Demir, "Geçen yıl bin 500 civarında adayın, sırf bu tür araç gereçlerle sınava  girdiği için tutanaklarla veya kamera kayıtlarından yola çıkılarak sınavları  iptal edildi. Burada, sınav kurallarını ihlal muamelesi yapıyoruz" dedi. Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2015 LYS'de yaklaşık 350 bin  kişinin görev alacağını belirterek, sınava 2 milyon 558 bin 556 adayın  katılacağını söyledi. 

Sınav için bütün tedbirlerin alındığının altını çizen Ömer Demir,  soruların hazırlanmasından, baskısına ve salonlara intikaline kadar tüm  süreçlerin güvenlik içinde yürüdüğünü ifade etti. Bir olumsuzluk beklemediklerine işaret eden Ömer Demir, "Sınav  sorularını bastık. Bugünden itibaren sevkiyat için yükleme süreçlerine başlamış  durumdayız. Güvenli şekilde bütün araçlarımız sınav yerlerine ulaşıncaya kadar  uzaktan takip sistemleriyle onları gözetleyeceğiz. Yerine varıncaya kadar  kilometre hızından duracağı yere kadar her şey planlanmış durumda. Araçlarımız  normalde bir kırmızı ışık süresinden uzun bir yerde durduğu zaman hemen buradan  uyarıyoruz. Soru araçlarını online takip edecek şekilde hazır durumdayız.  Herhangi bir güvenlik açığı da beklemiyoruz" şeklinde konuştu. 

Geçen seneye göre bu yıl 2015 LYS'ye giren aday sayısında yüzde 6'lık  bir artış olduğunu bildiren Prof. Dr. Ömer Demir, "Geçen sene LYS'ye müracaat  eden 2 milyon 386 bin 348 kişiydi. Bu yıl ise 2 milyon 538 bin 556 kişi müracaat  etti. Dolayısıyla bu sene 2015 LYS'yi aday sayısında yüzde 6 dolayında bir  artışla gerçekleştireceğiz" dedi. 

Adaylar soruları görebilecek 

LYS'de bu yıl uygulamada bir ilk olacağını ifade eden Başkan Ömer  Demir, LYS sonrası adayların şifreleriyle aday işlemleri sistemi üzerinden kendi  cevap kağıtlarını ve soruların tamamını görebileceklerini, kamuoyuyla ise önceki  sınavlarda olduğu gibi resmi internet sitesi üzerinden soruların yüzde 20'sinin  paylaşılacağını söyledi. Sınav sonuçlarını makul bir süreçte açıklamak istediklerinin altını  çizen Ömer Demir, "Sınav sonuçlarını açıklarken süre konusunda sürpriz yapmak  gibi bir iddiamız yok. Önemli olan, sağlıklı şekilde sonuçları üretelim. Çünkü  sürprizin kurumsal açıdan maliyeti şu; sabaha kadar kişileri çalıştırmak  zorundasınız, yorgun bir şekilde hata yapma riski olabiliyor. Dolayısıyla süreyi  öne çekme konusunda çok özel bir gayretimiz olmayacak. Ama makul bir süre içinde  açıklamaya çalışacağız" değerlendirmesinde bulundu. Adaylara, sınav kurallarını iyi okumalarını öneren Başkan Demir,  sınava nüfus cüzdanlarıyla ya da süresi geçmemiş pasaportlarıyla gelmelerini  istedi. Demir, adaylara bir gün önce tüm evraklarının hazır olduğundan emin  olmalarını tavsiye etti. 

Salon girişlerine uyarı ilanları asılacak 

Bazı adayların yanlışlıkla yasak olan araç ve gereçleri sınav salonuna  getirdiğini hatırlatan Prof. Dr. Ömer Demir, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Sınav salonuna getirilmesi yasak olan saat, kolye, takı gibi metal  araç gereçlerini getirmesinler. Geçen yıl bin 500 civarında adayın, sırf bu tür  araç gereçlerle sınava girdiği için tutanaklarla veya kamera kayıtlarından yola  çıkılarak sınavları iptal edildi. Kişiler, bunu bir kopya çekme amaçlı  yapmıyorlar ama unutkanlıkları ve ihmalleri nedeniyle sınavları iptal ediliyor.  Burada kopya muamelesi yapmıyoruz. Sınav kurallarını ihlal muamelesi yapıyoruz.  Kopya olsa onları savcılığa bildirip suç duyurusunda bulunup ceza takibi  yaptırmamız gerekiyor. Buna çok dikkat etmelerini özellikle hatırlatmak isterim.  Özellikle sınav binalarına bu tür eşyayla girmediklerinden emin olsunlar." 

Bu yıl salon girişlerine yasak olan takı ve gereçlerin isim ve  resimlerinin bulunduğu uyarı ilanlarının konulacağını belirten Ömer Demir, bu  uyarıların güvenlik görevlilerinin de işini kolaylaştıracağını vurguladı. 

Vatandaşlara gürültü uyarısı 

Vatandaşlardan da gürültülü araç kullanmamalarını, korna  çalmamalarını, inşaatlarda fazla ses çıkaran alet çalıştırmamalarını isteyen  Demir, velilere de çocuklarını sınava gönderirken evraklarının yanlarında olup  olmadıklarını kontrol etmelerini önerdi. LYS'lerde sorulacak soruların daima ortaöğretim müfredatına ve  kazanımlarına dayalı bir şekilde hazırlandığına dikkati çeken Demir, "Sorular,  hangi öğrenim kazanımını karşıladığını ölçmek için kodlanıyor. Dolayısıyla bütün  öğrenim kazanımları içinde bir denge sağlayacak şekilde kompozisyon  oluşturuluyor. O konuda zaten özen gösteriliyordu, bu sene de aynı şekilde  ortaöğretim müfredatında olmayan hiçbir konu yoktur. Tamamen ortaöğretimde  öğretilen konularla sınırlı bir sınavımız olacak" diye konuştu. 

"Bildiklerinizi en iyi şekilde yapın" 

Soruların kolaylığı ya da zorluğunun göreceli değerlendirildiğine  işaret eden Ömer Demir, üniversiteye girmeyi belirleyen yegane faktörün soruların  niteliği ile sınırlı olmadığını, kontenjanların da etkin rol oynadığını ifade  etti. Zor sorunun herkes için zor, kolay bir sorunun ise herkes için kolay  olduğu belirten Demir, "Göreli olarak sınava giren diğer adayların durumu onların  başarısını belirleyecek. Onun için bildiklerini en iyi şekilde yapmak dışında  başka bir şeye kafa yormamalarını tavsiye ederim" değerlendirmesinde bulundu. Sınav sonrasında sosyal medyada çeşitli yorumlar yapıldığını anımsatan  Demir, şunları kaydetti:

"Sınava ilişkin sosyal medyada çıkabilecek olan spekülatif şeyler,  kişilerin sınava ilişkin algılarını olumsuz etkiliyorsa bu sonuçta sosyal maliyet  getiriyor. Bizler, doğru, sağlıklı bir bilgi varsa bunun en kısa sürede sosyal  medyada yayılmasından rahatsızlık duymayız. Ama asılsız, gerçek dışı bilgilerin  yayılması ve tedirginlik yaratılması hiç kimsenin arzu ettiği bir durum değil.  Onun için bu konuda herkes duyarlı olmalı. Eğer, bir vatandaşın veya sınava giren  birinin, yanlış gördüğü bir şey var ise 24 saat açık olacak sistemlerimizle sınav  koordinasyon merkezlerimize, bize iletsinler. Bir yanlışlık, bir hata, bir  eksiklik olduğu zaman bunu doğrudan bilmek isteriz ve gereğini yapmak isteriz.  Ama bunun dışındaki asılsız haber ve paylaşımlara vatandaşlarımızın da itibar  etmemesini bekleriz. 

Adaylar sınavları şöyle değerlendirmeli, 'biz çalışıyoruz, biliyoruz  dolayısıyla bildiklerimizi ölçen bir sınav yapılıyor'. En iyi ölçecek tedbirleri  ÖSYM olarak aldık. Adaylar da kurallara uygun davranırlarsa sonuçta hepimizin  ortak başarısı olacaktır. Hem bizim hem de adayların kurallara tam manada riayet  etmesiyle sağlayabiliriz bunu.Değerli adaylarımızın ve velilerimizin emeklerini bir emanet olarak  görüp, onu gereği gibi koruyan bir anlayışla çalışmalarımıza devam etmekte  olduğumuzun bilinmesini isterim. ÖSYM olarak tüm adaylarımızın hayallerine  ulaşmasını ve sınavlarla ümit ettikleri geleceğe kavuşmasını, 2015 LYS adaylarına  da başarılar dilerim." 

 

TEOG saat kaçta başlayacak 15 dakika kuralı geçerli mi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan TEOG sınavı bugün saat 09.00'da başlayacak. Sınav öncesi YGS'deki gibi 15 dakika kuralı geçerli mi, detaylar haberimizde

LYS'ye girecek adaylar dikkat başvuru süreleri sona eriyor

YGS'de baraj puanını geçip LYS'ye girmeye hak kazanan öğrenciler için son başvuru günü 17 Nisan 2017

ÖSYM kamu spotuyla adayları uyardı LYS için geçmiş sorulara bakın

Bu sene LYS'de ilk kez yapılacak olan açık uçlu soru denemesi için ÖSYM adaylara özel kamu spotu hazırladı