Ana Sayfa | EĞİTİM

KPSS giriş belgeleri yayınlandı

KPSS giriş belgeleri

4-5 Temmuz tarihlerindeki KPSS A grubu ve öğretmenlik sınavı ile 12 Temmuz'da yapılacak olan sınavla ilgili belgeler erişime açıldı

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 4-5 Temmuz tarihlerindeki KPSS A grubu ve öğretmenlik sınavı ile 12 Temmuz'da yapılacak ÖABT'ye başvuran adayların sınava girecekleri bina ve salonlara atanma işlemleri tamamlandı. Adaylar sınav giriş belgelerini TC kimlik numarası ve aday şifreleriyle ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden başvuru yaptıkları her oturum için ayrı ayrı edinecek. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği oturum, merkez, bina, salon bilgileri ile fotoğrafı bulunacak.

Belge üzerinde adayın fotoğrafının olması, internetten edinilecek bu belgelerin renkli ya da siyah beyaz çıktılarını sınav günü bulundurulması, ön ve arka yüzünde ÖSYM'nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaretin yer almaması gerekiyor. İlgili oturuma ait sınava giriş belgesini (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacak.Sınavın sabah oturumları saat 9.30'da, öğleden sonrakiler ise saat 14.00'te başlayacak.

Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona alınma işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için adayların sınava girecekleri binanın kapısında başlama saatinden en az bir saat önce hazır bulunmaları gerekiyor. Giriş belgesi gönderilmeyecek adayların sınava girecekleri binayı daha önce görmeleri önem taşıyor.    

Adayların sınav için giriş belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er veya erbaşlar ile askeri öğrenciler için askeri kimlik belgesi (Bu özel durum muvazzaf askerler için geçerli değil), Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait pembe ya da mavi kartlar ile çipli, manyetik şeritli, 16 rakamdan oluşan baro kart ve 7 rakamdan oluşan güvenlik kodu bulunan geçerlilik tarihi dolmamış resmi avukat kimlik belgesi, pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik kartı özel kimlik belgesi kabul edilecek. Bunların dışında sürücü belgesi, meslek kimlik kartları gibi diğer tüm belgeler, geçerli belge kabul edilmeyecek. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olması, adayın güncel bir fotoğrafı ve TC kimlik numarasının yer alması, pasaportun geçerlilik süresinin dolmaması gerekiyor.    

Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf veya TC kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaportlar kabul edilmeyecek. Bu belgelerini eksiksiz yanında bulundurmayan aday, mazereti ne olursa olsun sınava alınmayacak, alınsa bile sınavı geçersiz sayılacak.     

Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında TC kimlik numarası, soğuk damga veya fotoğrafı bulunmayan adayların, kimlik belgesi nedeniyle sınavda hak kaybına uğramamaları ve mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri önem taşıyor.

LYS'ye girecek adaylar dikkat başvuru süreleri sona eriyor

YGS'de baraj puanını geçip LYS'ye girmeye hak kazanan öğrenciler için son başvuru günü 17 Nisan 2017

ÖSYM kamu spotuyla adayları uyardı LYS için geçmiş sorulara bakın

Bu sene LYS'de ilk kez yapılacak olan açık uçlu soru denemesi için ÖSYM adaylara özel kamu spotu hazırladı

Bakan İsmet Yılmaz 17 Nisan'da okullar tatil dedi

16 Nisan'da yapılacak referandumla ilgili Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğretmenlerin de sandık başında olduğunu belirterek pazartesi günü okulların tatil edileceğini açıkladır