Ana Sayfa | EĞİTİM

TEOG sonuçları ne zaman açıklanacak

TEOG sonuçları açıklandı mı

Milli Eğitim Bakanlığı, açılan dava sonucunda TEOG'daki bir soruyu iptal edildi. Sonuçların ise pazartesi günü açıklanması bekleniyor

Milli Eğitim Bakanlığı, bir sorunun iptali için açılan dava nedeniyle açıklanmayan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sürecindeki Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP), 29 Haziran Pazartesi günü sabahı açıklanacağını bildirdi. Bakanlık puanların o soru yok sayılarak hesaplanacağını bildirdi.

Ortaokul 8’inci sınıf öğrencilerinin 24 Haziran’da beklediği, fakat davalık olan sorular nedeniyle MEB’in ertelediği TEOG sonuçları, 29 Haziran Pazartesi günü açıklanacak. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 12. İdare Mahkemesi’nde bir İngilizce sorusunu ile ilgili açılan davada iptal kararı verdiği belirtildi. Bakanlık’tan yapılan açıklamada, mahkemenin iptal kararı sonrası 24 Haziran’da açıklanması beklenen ancak ertelenen sonuçların 29 Haziran Pazartesi günü saat 09.00’da e-okul üzerinden açıklanacağı bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“2014-2015 yılı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sürecindeki Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) 24 Haziran 2015 tarihinde ilan edileceği Bakanlığımız tarafından yayımlanan kılavuzda belirtilmişti. Ancak ikinci dönem yapılan ortak sınavlardaki bazı sorulara açılan davalar ve yargı sürecindeki aksamalar nedeniyle YEP sonuçlarının ilanı ertelenmişti.

Mary Sanders sorusu iptal

26.06.2015 tarihinde 12. İdare Mahkemesinde D Kitapçığı İngilizce 11. Soru (A Kitapçığı 10. soru, B Kitapçığı 1.soru, C Kitapçığı 3.soru ) ile ilgili açılan dava neticesinde, mahkeme bu soruya iptal kararı vermiştir.

Danıştay 8. Dairesinin 26.11.2014 tarih ve 2014/2083 esas sayılı kararı doğrultusunda iptal edilen soruyu tüm adayların doğru cevapladığı kabul edilerek İngilizce ders puanları yeniden hesaplanacaktır.Bu karar sonrasında Bakanlığımız, 8’inci sınıf Yılsonu Başarı Puanı ile Yerleştirmeye Esas Puanları yeniden hesaplayarak, yeni puanları 29.06.2015 Pazartesi günü saat 09.00’da  e-okul üzerinden açıklayacaktır.”

Yanlış yapana ödül oldu

Sorunun iptali soruya yanlış yanıt veren çocuklar için bir anlamda müjde oldu. İlk sınavda yaklaşık 5 bin tam puan alan öğrencinin çıktığı düşünüldüğünde iptal edilen İngilizce sorusu bu öğrenciler için sıralamada büyük avantaj sağlayacak. Milli Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada geçen çarşamba başlaması ilk etabın bitmesi gereken okul kayıt takvimiyle ilgili bir bilgi yer almadı.

Özel okullar 5 gün uzatma isteyecek!

TÜRKİYE Özel Okullar Birliği Derneği Eş Başkanı Cem Gülan, Pazartesi açıklanacak puanlarla birlikte özel okulların ön kayıtlarının başlayacağını kaydetti. Gülan, “Puanlar Pazartesi açıklanacak. Bu durumda Pazartesi ön kayıtlar da başlar. Normalde kayıt takvimi 24 Haziran ile 5 Temmuz arasındaydı. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 10 Temmuz’a kadar uzatma talep edeceğiz” dedi.

TEOG saat kaçta başlayacak 15 dakika kuralı geçerli mi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan TEOG sınavı bugün saat 09.00'da başlayacak. Sınav öncesi YGS'deki gibi 15 dakika kuralı geçerli mi, detaylar haberimizde

LYS'ye girecek adaylar dikkat başvuru süreleri sona eriyor

YGS'de baraj puanını geçip LYS'ye girmeye hak kazanan öğrenciler için son başvuru günü 17 Nisan 2017

ÖSYM kamu spotuyla adayları uyardı LYS için geçmiş sorulara bakın

Bu sene LYS'de ilk kez yapılacak olan açık uçlu soru denemesi için ÖSYM adaylara özel kamu spotu hazırladı