Ana Sayfa | EĞİTİM

Tercih yapacaklar dikkat

Tercih yapacaklar dikkat

Eğer halen bir karara ulaşamamışsanız mutlaka okumalısınız

TERCİH yaparken puandan ziyade başarı sırasını kullanmak akıllıca olacaktır.

- 2015-2016 EĞİTİM öğretim yılında tekrar açılacak olan öğretmenlik bölümleri için 2012 yılı başarı sırasını kullanın.

- SAĞLIK yönetimi, sağlık idaresi vb. bölümleri yazarken üniversitenin tıp fakültesi ya da hastanesinin olması tercihte bulunurken dikkate alın.

- SINIF öğretmenliği bölümünün popülaritesinin biraz azalacağını, dolayısıyla başarı sırasının biraz gerileyeceğini aklınızda tutun.

- YENİ açılan bölümlerden özellikle sağlık bölümlerinde muadillerine göre başarı sırasının düşeceğini aklınızdan çıkarmayın.

- YENİ açılan vakıf üniversitelerindeki 2 yıllık sağlık bölümlerinden anestezi, ilk ve acil yardım gibi bölümlerin yine sınavsız geçişle dolacağını, patoloji, laborant, görüntüleme teknikleri, fizyoterapi gibi bölümlerde ise ücretli bölümlerde sağlık meslek çıkışlı olmayan adayların şansının olduğunu bir kenara not edin.

- ŞEHİR tercihlerinde özellikle hangi özelliği itibari ile gelişmiş olduğunu dikkate alarak tercihte bulunun. Mesela; Muğla ve Antalya’da turizm, Bursa’da otomotiv, makine mühendisliği okumak gibi...

- BÖLÜMLE-üniversite/ şehir arasında kalırsanız, bölümü tercih edin. Sonuçta o şehirde 4-5 yıl kalacaksınız, ancak o işi yıllar boyunca yapacaksınız.

- ÜLKEMİZDE iş garantili meslek sayısı bir elin parmağını geçmez. Diplomayı alsanız ve devlette atanmak isteseniz KPSS ile karşılaşacaksınız. Özel sektörde çalışmak isteseniz size, karakterinize, diplomanıza, iş bilginize vs. bakacaklar. Ama severek yapacağınız bir meslek olursa bu aşamaları çok daha kolay atlatabilirsiniz.

- TERCİHLERİNİZİ sıralarken bunu istek sırası gibi düşünün, adayların bir bölümü kazandıklarında bir alt sırada yazdıkları bölüme yerleşemedikleri için üzüleceklerse o bölümü daha üst sıraya yazmaları daha doğru olacaktır.

- 2015 ÖSYS’DE tercih yapıp, yerleştirilmediğiniz takdirde, 2015 ÖSYS’ de herhangi bir puan kaybına uğramazsınız. Ancak 2015 ÖSYS’ de merkezi yerleştirme ile (Açık öğretimin kontenjanlı programları dahil) yerleştirilirseniz, 2015 ÖSYS’ de puan kaybı yaşarsınız.

- YURTDIŞINDA eğitim almayı tercih ediyorsanız, YÖK Denklik Bürosu’ndan alacağınız diplomanın denkliği olup olmadığını öğrenin. Türkiye’ de geçerliliği olmayan üniversiteleri tercih ederken iyi araştırma yapın.

- TERCİH yaparken 8-10 sene sonrasını düşünerek tercih yapın. Unutmayın ki, üniversiteyi bitirip iş yaşamına girmeniz 2020’den sonra olacak.

TEOG saat kaçta başlayacak 15 dakika kuralı geçerli mi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan TEOG sınavı bugün saat 09.00'da başlayacak. Sınav öncesi YGS'deki gibi 15 dakika kuralı geçerli mi, detaylar haberimizde

LYS'ye girecek adaylar dikkat başvuru süreleri sona eriyor

YGS'de baraj puanını geçip LYS'ye girmeye hak kazanan öğrenciler için son başvuru günü 17 Nisan 2017

ÖSYM kamu spotuyla adayları uyardı LYS için geçmiş sorulara bakın

Bu sene LYS'de ilk kez yapılacak olan açık uçlu soru denemesi için ÖSYM adaylara özel kamu spotu hazırladı