Ana Sayfa | EĞİTİM

Türkçe GCSE ve A Level sınavlarının kaldırılma kararı yanlış

Türkçe GCSE ve A Level

OCR Sınav Kurulu’nda Türkçe sınav çalışmalarında görev yapan eğitimciler bir araya gelerek son durumu değerlendirdi. Toplantıda OCR tarafından Türkçe GCSE ve A Level sınavlarının kaldırılma kararının yanlış olduğuna vurgu yapıldı.

Türkçe sınav sonuçlarının özellikle öğrencilerin bir sonraki aşama eğitimlerini sürdürebilmeleri açısından büyük önem taşıdığı değerlendirmesinde bulunan eğitimciler “düzenli olarak sınava giriş sayısında ve öğrencilerin başarısında yükselme olması gençlerin gelecekleri açısından umut oluşturmakta, OCR’ın bu kararı yüzlercesi için umutsuzluğa yol açmaktadır” görüşünde birleşti.

İngiltere Türk Dili Kültürü ve Eğitim Konsorsiyumu tarafından yürütülen çalışmalara destek verilmesi gerektiği görüşünde birleşen eğitimciler, yerel milletvekillerine yazılacak mektuplar yoluyla toplumsal duyarlılığı canlı tutarak katkı verilmesinin sürdürülemesi çağrısında bulundular. OCR’da Türkçe sınavlarında görevli eğitimciler ayrıca bu kararın mağduru olan Lehçe, Urduca, Bengoli, Gucurati, Hollandaca gibi diğer diilerin sınavcılarıyla da işibirliğine giderek ortak çalışmalar yapma kararına vardılar.

Bu yılki Türkçe GCSE sınavlarına 1700’ü aşkın öğrenci katılırken AS ve A2 Türkçe sınavlarına girenlerin toplam sayısının da 1750’yi aştığına dikkat çeken eğitimciler, “Bu sayılar her yıl düzenli artış göstermektedir. Sınavın sürdürülmesi konusunda bir aksaklık olmaması için hazırlık çalışmalarının kesintiye uğramaması gerekmektedir. Bu Türkçe sınavlarından başarılı sonuçlar alan öğrencilerin eğitimlerinin sürdürülmesinin de kesintiye uğramaması anlamına gelmektedir.” şeklinde konuştular.

 

Ali Uysal, Kezban Kulle, Züleyha Gözünke, Mercan Balcı, Kazım Öztürk, Cevriye Yılmaz, Nurgün Güner, Necmi Hasan, Yıldız Tosun

 
 
T.C. Londra Başkonsolosluğu'nda toplantı
 
 
Türkçe A Level ve GCSE sınavlarının kaldırılması konusunda İngiltere Türk Dili, Kültürü ve Eğitim Konsorsiyumu ve Milli Eğitim Müşavirliği, T.C. Londra Başkonsolosluğu'nda bir istişare toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda 2017 yılında kaldırılması öngörülen sınavların devamı için atılabilecek adımlar konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Türklerin İngiltere'ye uyumu bakımında hayati önem taşıyan sınavların devamı için tüm vatandaşların ve ilgili kurum ve kuruluşların desteğine ihtiyaç duyulmakta olduğu dile getirildi. T.C. Londra Başkonsolosluğu, bu yönde yapılan çalışmalarla ilgili Türk toplumuna bilgi sundu.
 
 
 

MEB açıkladı 20 bin öğretmen ataması ne zaman yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığınca alınan karara göre 20 bin öğretmenin ataması referandum sonrasında yapılacak

Doktora öğrencisi üzerinde çalıştığı araştırmayı kazara bombaya çevirdi

İngiltere'de bir doktora öğrencisi kimya lavoratuvarında yaptığı çalışmayı farkında olmadan Paris ve Brüksel'deki saldırılarda kullanılan bombaya dönüştürdü.

MEB sözleşmeli öğretmen atama takvimini açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için 15 Mart’ta ön başvuruları alacak