Ana Sayfa | EĞİTİM

Bol eğlenceli, bol etkinlikli bir eğitim yılı bizi bekliyor

turkce dersi

Gaggenau’da düzenlenen toplantıya katılan Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı çocukların Türk Kültürü ve Dili dersleri'nin önemini anlattı

Eyaletimizdeki Türkçe ve Türk Kültürü derslerinin durumu ve geleceği ile ilgili son durumu degerlendirmek için Baden Okul Aile Birlikleri Federasyonu tarafından Gaggenau’da düzenlenen toplantıya katılan Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı,  “Bu bağlamda amacımız çocuklarımızın Türkçe ve Türk Kültürü dersi eğitim süreçlerine nitelikli bir katılım olanağı bulması, eğitim yaşamlarında güven ve istikrar içinde yürüme fırsatı yakalamalarına destek olmaktır” dedi.

 

Baden Okul Aile Birlikleri Federasyonu Başkanı Kemal Ülker, “Avrupa Sosyal Fonunda ve ilgili kamu makamları ve STK’lar nezdinde bulunan milyarlarca Euro büyüklüğündeki kaynaklardan, Türk kökenli vatandaşlarımızın başta eğitimleri olmak üzere toplumsal bütünleşme için güvenilir bir şekilde yararlanmayı istiyoruz” dedi.

 

Almanya’daki entegrasyon politikası özellikle de burada doğan, büyüyen ve böylece Alman toplumumunun bir öğesi olan ve buna rağmen başta eğitim olmak üzere bir çok alanda fırsat eşitsizliğinden etkilenen Türk kökenli insanların durumunda bir düzelme sağlanması gerektiğini söyleyen Kemal Ülker,  “Kökeni nedeniyle insanların okul sürecinden başlayarak iş dünyasına dek dezavantajlı duruma düşmemesi için “Türkçe – Türk Kültürü Dersi” ve “meslek eğitimi” konusunu içerik itibariyle çalışmalarımızın odak noktasına yerleştireceğiz” dedi.

 

Türkçe ve Türk Kültürü Dersleriyle amaçlanan hedefleri desteklemek ve çok boyutlu etkinliklerle Türkçe ve Türk Kültürü öğrenimini yaygınlaştırarak derinleştirmek için 2015 – 2016 eğitim yılında bir çok projeyi kampanya ruhuyla hayata geçireceklerini söyleyen Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, şunları söyledi;

 

Türkçe Almanya’da azınlık dili olarak algılanıyor. Bu nedenle öteden beri Alman okullarında isteğe bağlı olarak verilen Türkçe ve Türk Kültürü dersi uygulaması yanısıra yeni konseptlerle farklı etkinlikleri projelendirmek gerekiyor. Almanya gibi çok dilli ve çok kültürü bir ülkede Türkçe dersleriyle hedeflediğimiz öğrencilere yönelik dil ve kültür öğreniminde özgün yaklaşımlar geliştirmemiz elzem haline gelmiştir. Aile eğitimi de projelerimizin önemli bir parçası olacaktır. Bugün artık birçok bilimsel araştırmanın da ortaya koyduğu gibi, okullarda verilen Türkçe ve Türk Kültürü dersleri yanısıra müzik, sanat, spor, kültür ve bilimsel etkinliklerle ve yeni enstrümanlarla hedef kitlemize çok boyutlu noktadan hizmet edeceğiz.

 

Çünkü öğrencilerimizin dil kullanımına yönelik ihtiyaçları dışında eğitimlerindeki genel başarı durumlarına da katkıda bulunmamız gerekiyor. Verdiğimiz dersler ve hayata geçireceğimiz projeler maharetiyle öğrencilerimizin edindiği dil, kültür, bilgi ve beceri gelişimlerinin hayatlarının diğer noktalarına da aktarımda bulunmalarını sağlamamız ve yine önemle; dengeli çok dilli bireyler olarak yetişmelerine katkı sunmamız lazım.  

 

Dengeli çok dilli ve çok kültürlü bireylerin gelişimine, donanımlı, birikimli ve eğitimli gençlerimizin sayısının artmasına destekte bulunmak için düzenleyeceğimiz projelerle; özellikle velilerimize yönelik bilinçlendirici seminer ve konferanslar; talep edilen her alanda açacağımız kurslar, çeşitli yarışmalar, müzik, edebiyat ve sanat etkinlikleri, spor müsabakaları, koro ve orkestralar gibi nitelikli faaliyetlerle eyaletimizde bol eğlenceli ve bol etkinlikli bir eğitim öğretim yılı yaşayacağız. Türkçe ve Türk kültürünü çocuk ve gençlerimize eğlendirerek, oyunlaştırarak, müzik ve sanat etkinliklerinin içinde de öğreteceğiz.

 

Bu yıl uygulamaya koyacağımız bu konseptleri, Almanya’daki eğitim sisteminin bütüncül yapısı açısından değerlendirdiğimizde; tek taraflı, sadece Türkçeyi kullanan bireyler için bir kazanım olarak görmüyor; Alman toplumu açısından da çok yönlü bir kazanım olacağına inanıyorum.

 


Beklenen sonuçlar bugün açıklandı işte branş dağılımı

MEB, Sözleşmeli öğretmenlik mülakat yerlerini bugün açıkladı

YGS'ye giremeyen öğrenciler için flaş hamle

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), YGS'ye 15 dakika kuralı nedeniyle giremeyen öğrenciler için çözüm bulacak

Sözleşmeli öğretmenlik için ek atama yapılacak işte o tarihler

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre sözleşmeli öğretmenler için bin 367 ek kontenjan açıldığı ve 5 Nisan'a kadar başvuruların geçerli olacağını belirtti.