Ana Sayfa | EĞİTİM

HAVUTÇA, AKP Eğitim sistemine çok büyük darbeler vurdu

dershane

Uzun süre TBMM Milli Eğitim Komisyonunda görev yapan CHP Balıkesir Milletvekili Namık HAVUTÇA, 2015-2016 eğitim öğretim yılının birçok surunla beraber başladığını ifade etti.

Havutça; 2015-2016 eğitim öğretim yılında yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin öğretmenin ders başı yaptığını, bugün eğitim öğretim sisteminin geçmiş yıllardan biriken sorunlarla beraber daha da ağırlaşmasının yanı sıra, eğitim öğretim yılının artan çatışmaların ve silahların gölgesinde başladığını vurguladı.

Havutça yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

Dershanelerin kapatılması, okul müdürlerinin görevden alınması, öğretmenlere rotasyon uygulanması, 4+4+4 sistemi ve bunlara ek olarak ekonomik sıkıntılar ve terör eğitim sistemini içinde çıkılmaz bir duruma getirmiştir. Öğretmen ve öğrencileri sosyolojik ve psikolojik anlamda kıskaca alan bu yanlış uygulamalar ve sıkıntılar eğitim sistemini bir çözümsüzlük yumağına dönüştürmüştür. 

13 yıllık iktidar süresince AKP’nin eğitim sistemine büyük zararı olmuştur.

 

Okullarda öğrencilerin, öğretmenlerin ve diğer eğitim emekçilerinin can güvenliğinin sağlanmadığı, ülkenin bir bölümünde fiilen sıkıyönetim koşullarının yaşandığı bir ortamda, eğitim-öğretim hizmetinin ne kadar yapılabileceği ya da sürdürülebileceği ayrı bir tartışma konusudur.

 15 Eylül’de yapılan öğretmen atamalarının yüzde 67’si bölge illerine yapılmış, yıllar sonra ataması yapılmış çok sayıda öğretmen arkadaşımız endişeli bir şekilde göreve başlamayı beklerken, çatışmaların sürmesi nedeniyle büyük bir tedirginlik yaşamaktadır.

Eğitim sistemimiz 2002 yılından buyana birçok kez değiştirilmiş bunun sonucunda nitelik düşmüştür.

MEB teşkilat yapısı, Teftiş Sistemi, Merkez Yönetim Kadrosu, Okul Yöneticileri değiştirilmiş ve siyasi bir yapı oluşturulmuştur. Terör, iktidar baskısı, ekonomik sorunlar, sürgün ve görevden almalar gibi uygulamalar öğretmen ve öğrencilerimizde sosyolojik ve psikolojik birçok sorunları beraberinde getirmektedir.

Ülkemizde her alanda yaşanan adaletsizlik eğitim harcamalarına da yansımıştır. Türkiye’de her geçen gün artan gelir dağılımındaki adaletsizlik en fazla eğitim harcamalarında görüldüğü TÜİK verilerince de resmiyet kazanmıştır.  Bu rakamlara bakıldığı zaman zenginler, yoksullara göre eğitime 50 kat fazla para harcamaktadır. 

Zenginlerle yoksullar arasındaki eğitim harcamalarındaki derin uçurum, eğitimde özel sektörün alabildiğine teşvik edildiğini ve Devlet okullarının bir köşeye itildiğini göstermektedir. Eğitimde uygulanan bu yanlış politikalar gelecek nesiller için büyük adaletsizliklere yol açacaktır.

Sosyal devlet ilkesine tamamen aykırı olan bu politikaların doğurduğu sonuçlar AKP’nin eğitime ve dolayısıyla geleceğimiz olan gençlere vurduğu en büyük darbedir.

 

YGS'ye giremeyen öğrenciler için flaş hamle

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), YGS'ye 15 dakika kuralı nedeniyle giremeyen öğrenciler için çözüm bulacak

Sözleşmeli öğretmenlik için ek atama yapılacak işte o tarihler

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre sözleşmeli öğretmenler için bin 367 ek kontenjan açıldığı ve 5 Nisan'a kadar başvuruların geçerli olacağını belirtti.

Bakan Yılmaz'dan YGS'ye geç kalan öğrenciler için müjdeli haber

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bu sene uygulanmaya başlayan sistemle YGS'ye geç kalan öğrencilere Kamu Denetçiliği Kurumu'na şikayetleri ile ilgili mektup yazmasını istedi.