Ana Sayfa | EĞİTİM

Avrupalı Anne Babalara çocuklarının eğitimi için çok önemli hatırlatma

Avrupalı Anne Babalar

Almanya Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, anne babalara Okul Aile Birliklerinde aktif rol alma ve yönetim mekanizmalarına katılma çağrısında bulundu.

Almanya’da milyonlarca öğrenci ve veliye sahip olduklarını ve anne babaların, çocuklarının eğitim gördüğü okul ve eğitim kurumlarının veli birliklerine ve özellikle yönetim birimlerine girmelerinin hayati önemde bir değer taşıdığını vurgulayan Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, “Okul Aile Birlikleri, okul ile aile arasında bütünleşmeyi gerçekleştiren, veli ve öğretmenler arasında iletişimi ve iş birliğini sağlayan, eğitim-öğretimi geliştirici faaliyetleri destekleyen, anne babaların okula yönelik talep ve ihtiyaçlarını karşılayan en etkin kuruluşlardır. Bu nedenle Anne Babalarımızın Okul Aile Birliklerinde aktif rol alması ve yönetim mekanizmalarına katılması en başta çocuklarının geleceği açısından elzem olarak görülmelidir“ dedi.

Anne babaların Alman eğitim kurumlarındaki Okul Aile Birliklerinin yönetim birimlerinde proaktif olarak vazife almalarının, Türkçe ve Türk Kültürü dersleriyle ilgili yaşanan problemlerinde çözümüne büyük katkı sunacağını söyleyen Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, çağrı nitelikli açıklamasında şunları kaydetti;

 

ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ İÇİN!

 

Bugün Almanya’da vatandaşlarımızın okul aile birliklerine katılmaları zorunlu hale gelmiştir. Çocuklarımızın hem genel eğitimdeki başarısının hem de Türkçe derslerinde hedeflediğimiz yüksek verimin yakalanabilmesi için anne babalarımızın okul aile birliklerinin yönetim birimlerinde görev almaları ve aktif roller üstlenmeleri şart olmuştur.Bu nedenle anne babalarımızdan hususiyetle istirham ediyorum ki; Çocuğunuz size veliler danışmanlığı seçimine ya da okul konferansı seçimine yönelik bir davetiye getirirse lütfen bu toplantılarda bulunmaya ve özellikle seçilmeye gayret gösterin.

 

TÜRK TOPLUMUNUN ÇIKARLARINI GÖZETMEK İÇİN!

 

Pozitif anlamda bir eleştiri olarak ifade etmeliyim ki Türk toplumu olarak Almanya‘daki nüfusumuza oranla okul aile birliklerinde çok az görev alıyor ve toplantılara yeterince katılmıyoruz. Bu eksiğimizi telafi etme bağlamında ve çocuklarımızın eğitimine, geleceğine yönelik sorumluluğumuzu yerine getirme anlamında lütfen bu birliklerde görev ve yetki sahibi olmaya çalışalım.

 

HAKKINIZI KULLANIN!

 

Bu birliklerde görev  ve sorumluluk almaktan çekinmeyelim. Okul aile birliklerinin ve çocuklarınızın sizin katkı ve katılımınıza ihtiyacı var. Lütfen birbirinizi destekleyerek, motive ederek bu ihmali kapatalım. Bu hak ve ödevinizi yerine getirin. Böylelikle hem kendi çocuğunuza hem de diğer çocuklara yardım ve mihmandarlık etme hakkı elde etmiş olacaksınız. Okul hayatını etkileme ve yönlendirme hakkı elde etmiş olacaksınız. Okulların size ihtiyacı var. Size ihtiyacımız var.

TEOG saat kaçta başlayacak 15 dakika kuralı geçerli mi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan TEOG sınavı bugün saat 09.00'da başlayacak. Sınav öncesi YGS'deki gibi 15 dakika kuralı geçerli mi, detaylar haberimizde

LYS'ye girecek adaylar dikkat başvuru süreleri sona eriyor

YGS'de baraj puanını geçip LYS'ye girmeye hak kazanan öğrenciler için son başvuru günü 17 Nisan 2017

ÖSYM kamu spotuyla adayları uyardı LYS için geçmiş sorulara bakın

Bu sene LYS'de ilk kez yapılacak olan açık uçlu soru denemesi için ÖSYM adaylara özel kamu spotu hazırladı