Ana Sayfa | EĞİTİM

Avrupalı Anne Babalara çocuklarının eğitimi için çok önemli hatırlatma

Avrupalı Anne Babalar

Almanya Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, anne babalara Okul Aile Birliklerinde aktif rol alma ve yönetim mekanizmalarına katılma çağrısında bulundu.

Almanya’da milyonlarca öğrenci ve veliye sahip olduklarını ve anne babaların, çocuklarının eğitim gördüğü okul ve eğitim kurumlarının veli birliklerine ve özellikle yönetim birimlerine girmelerinin hayati önemde bir değer taşıdığını vurgulayan Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, “Okul Aile Birlikleri, okul ile aile arasında bütünleşmeyi gerçekleştiren, veli ve öğretmenler arasında iletişimi ve iş birliğini sağlayan, eğitim-öğretimi geliştirici faaliyetleri destekleyen, anne babaların okula yönelik talep ve ihtiyaçlarını karşılayan en etkin kuruluşlardır. Bu nedenle Anne Babalarımızın Okul Aile Birliklerinde aktif rol alması ve yönetim mekanizmalarına katılması en başta çocuklarının geleceği açısından elzem olarak görülmelidir“ dedi.

Anne babaların Alman eğitim kurumlarındaki Okul Aile Birliklerinin yönetim birimlerinde proaktif olarak vazife almalarının, Türkçe ve Türk Kültürü dersleriyle ilgili yaşanan problemlerinde çözümüne büyük katkı sunacağını söyleyen Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, çağrı nitelikli açıklamasında şunları kaydetti;

 

ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ İÇİN!

 

Bugün Almanya’da vatandaşlarımızın okul aile birliklerine katılmaları zorunlu hale gelmiştir. Çocuklarımızın hem genel eğitimdeki başarısının hem de Türkçe derslerinde hedeflediğimiz yüksek verimin yakalanabilmesi için anne babalarımızın okul aile birliklerinin yönetim birimlerinde görev almaları ve aktif roller üstlenmeleri şart olmuştur.Bu nedenle anne babalarımızdan hususiyetle istirham ediyorum ki; Çocuğunuz size veliler danışmanlığı seçimine ya da okul konferansı seçimine yönelik bir davetiye getirirse lütfen bu toplantılarda bulunmaya ve özellikle seçilmeye gayret gösterin.

 

TÜRK TOPLUMUNUN ÇIKARLARINI GÖZETMEK İÇİN!

 

Pozitif anlamda bir eleştiri olarak ifade etmeliyim ki Türk toplumu olarak Almanya‘daki nüfusumuza oranla okul aile birliklerinde çok az görev alıyor ve toplantılara yeterince katılmıyoruz. Bu eksiğimizi telafi etme bağlamında ve çocuklarımızın eğitimine, geleceğine yönelik sorumluluğumuzu yerine getirme anlamında lütfen bu birliklerde görev ve yetki sahibi olmaya çalışalım.

 

HAKKINIZI KULLANIN!

 

Bu birliklerde görev  ve sorumluluk almaktan çekinmeyelim. Okul aile birliklerinin ve çocuklarınızın sizin katkı ve katılımınıza ihtiyacı var. Lütfen birbirinizi destekleyerek, motive ederek bu ihmali kapatalım. Bu hak ve ödevinizi yerine getirin. Böylelikle hem kendi çocuğunuza hem de diğer çocuklara yardım ve mihmandarlık etme hakkı elde etmiş olacaksınız. Okul hayatını etkileme ve yönlendirme hakkı elde etmiş olacaksınız. Okulların size ihtiyacı var. Size ihtiyacımız var.


Vaatleri babası işsiz kalınca hayal oldu belediye başkanından yardım istedi

Bursa'da bir okulda okul başkanı olmak için her sınıfa iki top alma sözü veren 3. sınıf öğrencisi Işın Öztürk, babası işsiz kalınca ve kendi harçlıklarından biriktirdiği parası yetişmeyince Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'dan yardım istedi. Dündar, 20 top alarak okulun yolunu tuttu.

Zor şartlarda çalışan öğretmene 1 milyon dolarlık büyük ödül verildi

Kanadalı öğretmen Maggie MacDonnell, 6 aydır Kutuplarda eğitim vermesi nedeniyle 'Küresel Öğretmen Ödülü'ne layık görüldü.

Amerika dil okulları ile kariyer yapın

Özgürlükler ülkesi Amerika, gerek yaşam tarzı ve stili gerekse de diğer yönleriyle dikkat çekici bir ülkedir. Burada yaşam, diğer ülkelerden daha farklı şekillerde kendini gösterir.