Ana Sayfa | EĞİTİM

Yarıyıl tatili uzatıldı mı, okullar ne zaman açılacak

sömestr tatili

Yaklaşık 18 milyon öğrenci için Pazartesi günü 15 günlük tatil sona erecek

Uzun bir yarıyılın ardından sömestr tatiline giren öğrenciler, yeni eğitim-öğretim dönemine önümüzdeki günlerde başlayacak. Geçtiğimiz dönemde etkisini sıklıkla hissettiren kar yağışı nedeniyle okulların tatil olması, bugünlerde yeniden artması beklenen yağış nedeniyle öğrencilerin gündemine geldi. Peki 15 tatil uzayacak mı?

8 OCAK PAZARTESİ GÜNÜ OKULLAR TATİL OLACAK MI?

Okulların 30 gün boyunca tatil olacağı ve yaz tatilinin kısalacağına dair iddialara, Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı yalanlanmanın ardından öğrencilerin en büyük tatil beklentisi yine hava koşulları oldu. Hava şartlarının zorlaşması ve okullara ulaşımın güçleşmesi nedeniyle, daha önce birçok İl tarafından yapılan günübirlik tatiller öğrencileri tatile doyurmuştu. Özellikle Ankara, Ağrı, Muş gibi yağışın ve iklim koşullarının kendisini şiddetli bir biçimde hissettirdiği şehirlerde, koşulların ulaşıma engel olduğu saptanırsa, okulların idari makamlarca tatil edilebileceği düşünülüyor. 8 Ocak Pazartesi günü böyle bir karar alındığı takdirde haberleri en hızlı bir şekilde buradan öğrenebilirsiniz.

TATİL SONRASI GEVŞEME HALİ DOĞAL

Okulların açılacağı ilk hafta için görüşlerini aktaran Uzman Klinik Psikoloğu Yekta Korkmaz, çocuklarda genellikle tatil sonrası bir gevşeme olmasının, çok doğal bir durum olduğunu açıkladı. Çocukların okulun başladığı ilk hafta okul sorumlulukları konusunda biraz tembel davranabileceğini kaydeden Korkmaz, "Bu konuda çocuğunuza anlayışlı olmalı, sabırlı davranmalı ve biraz zaman vermelisiniz. Ayrıca bu dönemde çocuğunuzu arkadaşlarıyla veya kardeşleriyle okula uyumu ve performansı açısından kıyaslamayın ve onları örnek göstermeyin. Ders çalışmaları dışında oyun oynamalarına ve hobilerini yapmalarına da fırsat vermelisiniz." diye konuştu.

OKULUN AÇILACAĞINI SÜREKLİ HATIRLATMAYIN

Okulların açılmasına birkaç gün kala çocukları çok fazla sıkmadan tatil modundan çıkarıp ders dönemine yeniden hazırlamak gerektiğini ifade eden Korkmaz, konuşmasına şöyle devam etti: "Ancak onlara bir hafta önceden 'okullar açılıyor' diyerek sürekli okul sorumluluklarını hatırlatmaktan da uzak durulmalıdır. Çünkü çocuklar zaten okulların açılmasına sayılı günler kaldığının ve okul dönüşünde sorumluluklarının tekrar başlayacağının farkına varırlar. Bu nedenle sürekli okul konusunu açmak ve sorumluluklarını hatırlatmak, tatilin tadını çıkarmalarına engel olduğu gibi okuldan soğumalarına da neden olabilir."

 

Pedallar Türkiye Almanya Dostluğu için Çevrildi

Almanya Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği, Türk-Alman dostluğuna katkıda bulunmak ve iki toplum arasında barış ve kardeşlik köprüsü kurmak adına gerçekleştirdikleri Bisiklet Turunu bitirerek Eğitim Ataşeliğinden aldıkları emanetleri Türkiye’de teslim eden dünya kickboks şampiyonu Gökhan Arslan ve Alman dostumuz avukat Christoph Möhl, adlarına düzenlenen Hizmet Beratını ve ödüllerini almak üzere Eğitim Ataşeliğinde hazır bulundular.

28 Ekim günü okullar tatil olacak mı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'ndan bir gün önce tatil olup olmayacağı merak konusu oldu

Açıköğretim'deki sınavların değerlendirilmesinde flaş değişiklik

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim Sistemi kapsamındaki sınavların değerlendirilmesinde değişik oldu