Ana Sayfa | EĞİTİM

Yarıyıl tatili uzatıldı mı, okullar ne zaman açılacak

sömestr tatili

Yaklaşık 18 milyon öğrenci için Pazartesi günü 15 günlük tatil sona erecek

Uzun bir yarıyılın ardından sömestr tatiline giren öğrenciler, yeni eğitim-öğretim dönemine önümüzdeki günlerde başlayacak. Geçtiğimiz dönemde etkisini sıklıkla hissettiren kar yağışı nedeniyle okulların tatil olması, bugünlerde yeniden artması beklenen yağış nedeniyle öğrencilerin gündemine geldi. Peki 15 tatil uzayacak mı?

8 OCAK PAZARTESİ GÜNÜ OKULLAR TATİL OLACAK MI?

Okulların 30 gün boyunca tatil olacağı ve yaz tatilinin kısalacağına dair iddialara, Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı yalanlanmanın ardından öğrencilerin en büyük tatil beklentisi yine hava koşulları oldu. Hava şartlarının zorlaşması ve okullara ulaşımın güçleşmesi nedeniyle, daha önce birçok İl tarafından yapılan günübirlik tatiller öğrencileri tatile doyurmuştu. Özellikle Ankara, Ağrı, Muş gibi yağışın ve iklim koşullarının kendisini şiddetli bir biçimde hissettirdiği şehirlerde, koşulların ulaşıma engel olduğu saptanırsa, okulların idari makamlarca tatil edilebileceği düşünülüyor. 8 Ocak Pazartesi günü böyle bir karar alındığı takdirde haberleri en hızlı bir şekilde buradan öğrenebilirsiniz.

TATİL SONRASI GEVŞEME HALİ DOĞAL

Okulların açılacağı ilk hafta için görüşlerini aktaran Uzman Klinik Psikoloğu Yekta Korkmaz, çocuklarda genellikle tatil sonrası bir gevşeme olmasının, çok doğal bir durum olduğunu açıkladı. Çocukların okulun başladığı ilk hafta okul sorumlulukları konusunda biraz tembel davranabileceğini kaydeden Korkmaz, "Bu konuda çocuğunuza anlayışlı olmalı, sabırlı davranmalı ve biraz zaman vermelisiniz. Ayrıca bu dönemde çocuğunuzu arkadaşlarıyla veya kardeşleriyle okula uyumu ve performansı açısından kıyaslamayın ve onları örnek göstermeyin. Ders çalışmaları dışında oyun oynamalarına ve hobilerini yapmalarına da fırsat vermelisiniz." diye konuştu.

OKULUN AÇILACAĞINI SÜREKLİ HATIRLATMAYIN

Okulların açılmasına birkaç gün kala çocukları çok fazla sıkmadan tatil modundan çıkarıp ders dönemine yeniden hazırlamak gerektiğini ifade eden Korkmaz, konuşmasına şöyle devam etti: "Ancak onlara bir hafta önceden 'okullar açılıyor' diyerek sürekli okul sorumluluklarını hatırlatmaktan da uzak durulmalıdır. Çünkü çocuklar zaten okulların açılmasına sayılı günler kaldığının ve okul dönüşünde sorumluluklarının tekrar başlayacağının farkına varırlar. Bu nedenle sürekli okul konusunu açmak ve sorumluluklarını hatırlatmak, tatilin tadını çıkarmalarına engel olduğu gibi okuldan soğumalarına da neden olabilir."

 

TEOG saat kaçta başlayacak 15 dakika kuralı geçerli mi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan TEOG sınavı bugün saat 09.00'da başlayacak. Sınav öncesi YGS'deki gibi 15 dakika kuralı geçerli mi, detaylar haberimizde

LYS'ye girecek adaylar dikkat başvuru süreleri sona eriyor

YGS'de baraj puanını geçip LYS'ye girmeye hak kazanan öğrenciler için son başvuru günü 17 Nisan 2017

ÖSYM kamu spotuyla adayları uyardı LYS için geçmiş sorulara bakın

Bu sene LYS'de ilk kez yapılacak olan açık uçlu soru denemesi için ÖSYM adaylara özel kamu spotu hazırladı