Ana Sayfa | EĞİTİM

Üsküdar Amerikan Lisesi 140. Yılında

uskudar Amerikan Lisesi 140

140. Yıl kapsamında, Üsküdar Amerikan Lisesi’nden Yetişenler Derneği önemli bir sosyal sorumluluk projesi olan “Mor Salkım Festivali”ni düzenlediler.

Okulun bahçesinde açan çiçeklerden ismini alan festival bu yıl ilk defa düzenledi. Bundan sonra gelenekselleşerek ve gelişerek her yıl düzenlenecek. Mor Salkım Festivali’ni okulun Türk müdürü Funda Cüceloğlu, dernek başkanı  Dilek Gürdal Ölçer, derneğin başkan yardımcısı  Aylin Eralp ve derneğin Ynt.Krl.Üyesi  Petek Uçak Bakırkaya ile konuştuk.

Üsküdar Amerikan Lisesi olarak sosyal projelere çok önem verdiklerini ve yetiştirdikleri öğrencilerin de sosyal yönünün gelişmesine özel önem verdiklerini söylediler. Okul ve dernek olarak birçok sosyal proje yürüttüklerini ve bu projelere Mor Salkım Festivali’ni de eklediklerini söylediler.  Üsküdar Amerikan Lisesi 140. Yılı kapsamında Mor Salkım Festivali’nin ilk defa düzenlediğini, bu festivalin geliştirilerek geleneksel olarak her yıl düzenleneceğini söylediler.

Okulun 140 yıllık, derneğin ise 52 yıllık olduğunu ve okulun 5 bin mezunu olduğunu söylediler. Okulda başarılı olup, imkânı elvermeyen burslu öğrenciler okutulduğunu dernek olarak buna katkı sunduklarını söylediler.

Festival kapsamasında bu okuldan yetişmiş olan, ülkemizde ve dünyada başarılı kariyerleriyle kendilerinden söz ettiren iş, sanat, edebiyat, bilim dünyasının ünlü simaları, birikimlerini, davetliler, mezunlar, öğretmenler, öğrenciler ve velilerle paylaşmak için bir araya geldiler.

Dernek bu kutlamada da, ünlü tasarımcıların, yazarların eserleriyle katılacağı ve bütün gün sürecek farklı etkinliklerle değerli davetlileri ve medya mensuplarını, yüzyıllık ağaçların olduğu minik koru tarzındaki okul bahçesinde buluştururken, mezunlarının yıllardır özveriyle görev aldığı, ülkemizin önde gelen sivil toplum kuruluşlarının da katılımını sağlayarak güne ayrı bir heyecan katmayı hedefliyor.

Festivale katılan STK’lar; Tohum Otizm Vakfı - Aylin Yüksel SEZGİ , Türk Eğitim Vakfı, ÇYDD - Şaziye Kahyaoğlu Kurtoğlu ve Güldal Başarı Ebeoğlu, Lösev, Yedikule Hayvan Barınağı, Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı - Ayşim Alkaya Akurgal, İTÜ Çevre Mühendisliği - Prof.Dr.Bilsen Beler Baykal

Festivale katılan veya imzalı kitapları ile katkı sunan yazarlar; Fatma Ramazanoğlu, Canan Efendigil Karatay, Meltem Akverdi, Tülay Durak Filiz, Sevsen Sinevi Aslantepe, Sara Angat Ahinkanat,  Zeynep Sezerman, Lale Saral Develioğlu, Tülin Kulluk Kozikoğlu, Elif Yonat Toğay, İpek Cihan Bilgin.

 

Haber-Fotoğraf Nasuh Bektaş

 

LYS'ye girecek adaylar dikkat başvuru süreleri sona eriyor

YGS'de baraj puanını geçip LYS'ye girmeye hak kazanan öğrenciler için son başvuru günü 17 Nisan 2017

ÖSYM kamu spotuyla adayları uyardı LYS için geçmiş sorulara bakın

Bu sene LYS'de ilk kez yapılacak olan açık uçlu soru denemesi için ÖSYM adaylara özel kamu spotu hazırladı

Bakan İsmet Yılmaz 17 Nisan'da okullar tatil dedi

16 Nisan'da yapılacak referandumla ilgili Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğretmenlerin de sandık başında olduğunu belirterek pazartesi günü okulların tatil edileceğini açıkladır