Ana Sayfa | EĞİTİM

2016-2017 eğitim öğretim yılı ne zaman başlayacak

2016-2017 eğitim öğretim yılı

Okulların açılmasına sayılı günler kaldı. Okulların ne zaman açılacağı merak konusu oldu, detaylar haberimizde

2016-2017 eğitim öğretim yılı heyecanla bekleniyor. Türkiye genelinde okulların açılmasına kısa bir süre kaldı. Merakla beklenen okulların ne zaman açılacağı ile ilgili ilk açıklama MEB'ten geldi. Açıklamaya göre: "Bakanlığımızca daha önce eğitim öğretim yılı çalışma takviminde açıklandığı gibi eğitim öğretim yılı 19 Eylül 2016 tarihinde başlayacaktır. Bakanlığımızla ilgili her türlü resmi açıklama, duyuru ve haberMüşavirliğimizce yapılmaktadır. Bunun dışında yapılan açıklamalara itibar edilmemesini rica ederiz.” denildi.

DERS ZİLİ NE ZAMAN ÇALIYOR?

Okulların açılış, kapanış, ara tatil, yaz tatili gibi dönemleri ve tarihleri ülke gündemi için oldukça önemli bir konu. 2015 – 2016 eğitim öğretim yılı bilindiği gibi 17 Haziran 2016 tarihinde sona ermiş ve öğrenciler yorucu bir eğitim öğretim yılının ardından karnelerine kavuşarak yaz tatiline çıkmışlardı. Hem Ramazan Bayramı hem de Kurban Bayramı’nın da bu yaz tatilinde yaşandığı ve artık tatilin son dönemlerine girdiğimiz bu günlerde şimdi akıllardaki soru “Okullar ne zaman açılıyor?”

Ülkenin son dönemde oldukça yoğun ve hızlı gündemlerden geçmesi sebebiyle okulların açılma tarihinin ertelenebileceği söylenmiş ve bu konuyla alakalı dedikodular ortaya çıkmıştı. İlan edilen 3 aylık OHAL ve açığa alınan çok sayıda Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı öğretmenler sebebiyle ertelenebileceğine dair görüşlerin dile getirildiği günlerde okulların ne zaman açılacağına dair soruları bastırılan darbe girişimi sonrasında Başbakan Binali Yıldırım’ın canlı televizyon yayınında da bahsettiği açıklamayla okulların açılma tarihi daha önceden Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu plana sadık kalınarak herhangi bir revizyona uğramayacağı açıklandı.

Başbakan Binali Yıldırım, okulların açılış tarihinin değişmediğini ve planlandığı üzere 19 Eylül 2016 Pazar günü açılacağını ilan etmiş ve kamuoyuna duyurmuştu. Ayrıca Başbakan Binali Yıldırım, OHAL’in ve görevden uzaklaştırılan ya da açığa alınan öğretmenlerin de sistemde herhangi bir soruna yol açmayacağını ve tüm vatandaşların bu konuda kaygılanmaması gerektiğini iletti. Bu plan ve program kapsamında daha önce ilan edildiği gibi yurt genelindeki tüm ilkokul, ortaokul ve liseler 19 Eylül 2016 Pazartesi günü açılacak.

Milyonlarca öğrencinin ders başı yapacağı bu günde aynı zamanda yüz binlerce çocuk da ilk defa okula başlama heyecanını yaşayacak ve okuma yazma öğrenmeye başlayacak. Bütün bu heyecanlarla dolu eğitim öğretim yılının ilk yarısı 19 Eylül 2016 Pazartesi günü, yani Kurban Bayramı tatilinin hemen sonrasında başlayacak. 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı 20 Ocak 2017 tarihinde sömestr yani yarıyıl, öğrenciler arasındaki adıyla Şubat tatili sebebiyle eğitim ve öğretime ara verecek. Yaklaşık 2 hafta sürecek ara tatilin ardından daha sonra tekrar 6 Şubat 2017 tarihinde ders başı yapacak öğrenciler derslerine 9 Haziran 2017 tarihinde nokta koyacak ve yorucu geçen bir ders yılının ardından yaz tatiline başlayacak. Okulların açılacağı tarih ile ilgili tüm detayları bu haberimizde yer verdik.


YGS'ye giremeyen öğrenciler için flaş hamle

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), YGS'ye 15 dakika kuralı nedeniyle giremeyen öğrenciler için çözüm bulacak

Sözleşmeli öğretmenlik için ek atama yapılacak işte o tarihler

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre sözleşmeli öğretmenler için bin 367 ek kontenjan açıldığı ve 5 Nisan'a kadar başvuruların geçerli olacağını belirtti.

Bakan Yılmaz'dan YGS'ye geç kalan öğrenciler için müjdeli haber

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bu sene uygulanmaya başlayan sistemle YGS'ye geç kalan öğrencilere Kamu Denetçiliği Kurumu'na şikayetleri ile ilgili mektup yazmasını istedi.