Ana Sayfa | EĞİTİM

KYK resmi sitesinden önemli açıklama, burs ve kredi sonuçları açıklandı mı

KYK

Kredi Yurtlar Kurumu’nun resmi sitesinden burs ve kredi başvurularıyla ilgili açıklama geldi

Binlerce üniversiteli, süreçle ilgili bilgi almaya çalışırken Kredi Yurtlar Kurumu’nun resmi sitesinden yapılan açıklama heyecanlandırdı. Genel müdürlükten yapılan açıklamada KYK başvuru sonuçları için değerlendirmelerin devam ettiği, adayların bilgilerinin ilgili kamu kurumlarından teyit edilmekte olup KYK sonuçlarının en kısa sürede http://yurtkur.gsb.gov.tr internet sitesi üzerinden ilan edileceği bilgisi verildi. Sonuçların açıklanmasından sonraki sürece de değinen kurum, önemli uyarılarda bulundu.

KYK SONUÇLARI ARDINDAN YAPILACAKLARA DAİR

Yurtkur’un resmi internet sitesi üzerinden öğrencilere seslenen Kredi Yurtlar Kurumu, sonuçların açıklanması ardından öğrencilerin yapması gereken bazı işlemlerin olduğunu ve bu işlemlerin sonuçların açıklandığı sayfadan paylaşılacağını duyurdu. Yapılan açıklamada taahhütname işlem onayıyla ilgili olarak; “Burs/kredi almak isteyen öğrenciler kendilerine verilen süre içerisinde e-devlet şifreleri ile e-devlet sayfasından burs/kredi taahhütname onay işlemi yapacaklardır. Sonuç ekranında tahsis edilen burs/kredi imkânından faydalanmak için e-devlet üzerinden taahhütname onayı yapılması zorunludur.” İfadeleri kullanıldı.

YURT DIŞINDA OKUYANLAR İÇİN UYARILAR

Kredi Yurtlar Kurumu, yurt dışında eğitim görüp KYK başvurusu yapan öğrenciler için de açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada; “Yurt dışında eğitim görmekte olan öğrencilerimizin başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından yapmaları gereken işlem iki basamaklıdır. Öncelikle e-devlet üzerinden taahhütname onay işlemi, kefaletname belgesi: Öğrencilerimizin bu belgeyi, herhangi bir noter marifetiyle hazırlatmaları gerekmektedir. Kefaletname belgeleri e-devlet onayının ardından noter sistemine otomatik düşmektedir. Kefaletname hazırlatma işlemi öğrenciye kefil olacak kişi tarafından yaptırılacaktır, öğrencinin noterde bulunmasına gerek yoktur. Noterlerce hazırlanan kefaletname belgelerinin Kurumumuz genel müdürlük adresine posta veya kargo yoluyla gönderilmesi gerekmektedir.” denildi.

SONUÇLARA DAİR DİĞER AÇIKLAMALAR

KYK başvuru sonuçları ile ilgili olarak Gençlik Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Sinan Aksu’da önemli açıklamalarda bulunmuştu. Kılıç, değerlendirme sürecinde sona geldiklerini belirtmiş ancak KYK sonuçlarının açıklanacağı tarih ile ilgili net bir bilgi vermemişti. Sinan Aksu ise gecikmenin kapatılan üniversitelerden kaynaklandığı bilgisini vermiş, ilk 100 bin öğrenciye burs, geriye kalan, talep eden öğrencilere kredi vereceklerini ifade etmişti.

SONUÇLAR EN YAKIN HANGİ TARİHTE AÇIKLANIR?

KYK başvuru sonuçları için sabırsızlanan ancak net bir tarih alamayan öğrenciler, “Sonuçlar ne zaman açıklanır?” sorusuna yanıt aramaya devam ediyor. Bir önceki senelere bakıldığında KYK başvuru sonuçlarının iki hafta içerisinde açıklandığı görülmektedir. Ancak bu süre çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir. Bu yıl Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun DGS sonuçlarının hemen ardından burs başvurusunun sonuçlarının da açıklanacağına dair beklentiler var.

BURS ÜCRETLERİ NE KADAR OLDU?

Burs ve kredilerle ilgili merak edilen bir diğer soru da ücretler hakkında. Peki bu yıl burs ücretleri ne kadar olacak? Geçen sene 320 Türk Lirası olan burslara bu sene 80 Türk Lirası zam geldi ve öğrencilerin alacağı ücret 400 Lira oldu.

KYK BURS SONUÇLARI NEREDEN ÖĞRENİLİR?

KYK burs sonuçları, Kredi Yurtlar Kurumu’nun resmi sitesi üzerinden ve e devlet sisteminden görülebilmektedir. Adaylar sisteme TC kimlik ve kimlik bilgilerini girerek öğrenim kredisi veya burs alıp almadıklarını öğrenebilirler.


ÖSYM duyurdu YGS cevap kağıtları erişime açıldı

12 Mart'ta yapılan YGS sonuçları dün akşam açıklandı. ÖSYM, sınav kağıdına erişimin internet sitesi üzerinden erişime açıldığını duyurdu

YGS açıklandı sonuçlarınızı öğrenmek için tıklayınız

Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın sonuçları açıklandı. Sonuçlarınızı öğrenmek için haberimizin detayına bakabilirsiniz

LYS başvuruları ne zaman başlayacak 2017 LYS tarihleri

Yükseköğretime Geçiş Sınav (YGS) sonuçlarının bugün açıklanması bekleniyor. Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte LYS maratonu başlayacak