Ana Sayfa | EĞİTİM

KYK Burs ve Yurt başvurularının sonuçları açıklandı mı


Her sene Kredi Yurtlar Kurumu'nun verdiği yurt, burs ve kredi destekleri bu senede devam ediyor. Merakla başvurularının sonuçlarını bekleyen öğrencilere, KYK'dan müjdeli haber bugün geldi.

Eğitime teşvik amaçlı birçok eğitim desteği bulunmaktadır. Bu eğitim desteğini sağlayan devlet kurumları gerekli denetlemeleri ve düzenlemeleri yaptıktan sonra buna uygun olan öğrencileri ya da öğrenci adaylarını belirleyerek öğrencinin ya da öğrenci adayının bu eğitim desteğinden faydalanmasını sağlıyor. Eğitim desteğinde bulunan devlet kurumlarının en çok teşvik ettiği eğitim düzeyi ise üniversitedir. Bu neden ile üniversite öğrencilerine verilen eğitim destek ücretleri daha fazladır. Eğitim destek ücretini veren kurum ise KYK dır. KYK yalnızca burs ya da kredi imkanı sağlamamaktadır. Aynı zamanda KYK burs kredi imkanı sağlarken yurt imkanını da öğrencilere sunmaktadır. Yurt başvurusunda bulunan birçok öğrenci okula başlamadan önce yerlerini aldı. Ancak burs ya da kredi başvurusunda bulunan öğrenciler merakla ne zaman açıklanacağını bekliyor. KYK burs sonuçlarının Kasım ayı içerisinde açıklanması bekleniyor..

Konu ile ilgili KYK'dan yapılan son açıklama şöyle:2016-2017 öğretim döneminde kurumumuza burs/kredi başvurusunda bulunan öğrencilerimizin değerlendirme süreci devam etmektedir. Başvuru bilgileri ilgili kamu kurumlarından teyit edilmekte olup değerlendirme sonucu en kısa sürede http://yurtkur.gsb.gov.tr internet sitemiz üzerinden ilan edilecektir.

KYK burs ve kredi imkanından yararlanmak isteyen öğrenciler e-devlet üzerinden başvurularını yaparak bu sene yeni bir düzenleme ile başvuruda bulunmuş oldular. KYK burs ya da kredi imkanlarından yararlanmak isteyen öğrenciler bu sene içerisinde belirli tarihler içerisinde online olarak başvurularını yaptı. 11 Kurumun denetlemesinin ve analiz etmesinin bitmesi ile de KYK burs sonuçları açıklanacak. Çok fazla başvuru bulunduğu için ve diğer sebeplerden dolayı normalde iki hafta içerisinde açıklanması beklenen KYK burs sonuçları henüz açıklanmadı. KYK burs sonuçlarının açıklanması için henüz net bir tarih olmasa da bu hafta içerisinde açıklanması bekleniyor.

KYK burs sonuçları ise yeterli kontenjan ve öğrencinin durumu göz önünde bulunarak belirlenmektedir. Her yıl öğrenciler başvuruda bulunduktan sonra bir sonraki senenin ocak ayından itibaren KYK burslarını ya da kredilerini almaktalar idi. Ancak bu sene müjdeli haber geldi. Öğrencilerin birçoğunun sevineceği bu haber ise artık KYK burs veya kredilerini çekmek isteyen öğrenciler bir sonraki senenin ocak ayını beklemek durumunda kalmayacaklar. Kasım ayından KYK burs sonuçları açıklanır açıklanmaz kasım ayına ait olan KYK burs veya kredisini çekebilecekler. KYK burs sonuçlarını öğrenmek için ise en online olarak KYK’nın resmi web sayfasını ziyaret edebilir ve bir kaç tık ile KYK burs sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

KYK burs başvurusunda bulunan öğrencilerin hepsine ne yazık ki burs çıkmamaktadır. Burs karşı ödemesiz burs anlamına gelmektedir. Ancak sınırlı kontenjan olduğu için her öğrenciye bu imkan sağlanamamaktadır. Fakat her burs başvurusunda bulunan öğrenciye kredi imkanı sağlanmaktadır. Kredi ise karşı ödemeli burs anlamına gelmektedir. Her öğrenciye çıkabilecek olan krediyi ise mezun olduktan sonra herhangi bir işe başlamanız durumunda ödeyebilirsiniz

TEOG saat kaçta başlayacak 15 dakika kuralı geçerli mi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan TEOG sınavı bugün saat 09.00'da başlayacak. Sınav öncesi YGS'deki gibi 15 dakika kuralı geçerli mi, detaylar haberimizde

LYS'ye girecek adaylar dikkat başvuru süreleri sona eriyor

YGS'de baraj puanını geçip LYS'ye girmeye hak kazanan öğrenciler için son başvuru günü 17 Nisan 2017

ÖSYM kamu spotuyla adayları uyardı LYS için geçmiş sorulara bakın

Bu sene LYS'de ilk kez yapılacak olan açık uçlu soru denemesi için ÖSYM adaylara özel kamu spotu hazırladı