Ana Sayfa | EKONOMİ

Geleneksel Osmanlı çinileri Avrupalıların ilgisini çekiyor

otto tiles

Otto Tiles, geleneksel Osmanlı çinileri ile geçmişten gelen özgün desenlere sahip çimento yer karolarını hem bugüne taşımak, hem de dünyanın tasarım merkezlerinden İngiltere'de Türkiye’nin dışındaki tasarım meraklılarının da beğenisine sunmak amacı güdüyor

Avrupa Ajansı (AVA) Londra-Otto Tiles İstanbul’dan sonra artık Londra’da. Damla Turgut ve Sencer Turgut tarafından kurulan Otto Tiles, kaybolmaya yüz tutmuş, geçmişimizden gelen çimento yer karolarını ve Osmanlı çinilerini İngiltere’deki tasarım meraklıları ile tanıştıracak. Otto Tiles Londra’daki mağazasını açmak için çalışmalara başladı bile.Otto Tiles, geleneksel Osmanlı çinileri ile geçmişten gelen özgün desenlere sahip çimento yer karolarını hem bugüne taşımak, hem de dünyanın tasarım merkezlerinden Londra’da Türkiye’nin dışındaki tasarım meraklılarının da beğenisine sunmak için Damla Turgut ve Sencer Turgut tarafından kuruldu. Ortaklardan Damla Turgut, İstanbul’a döndükten sonra ortaokul eğitimini aldığı Sainte Pulchérie Lisesi’ndeki anılarından ve yazlarını geçirdiği Büyükada’daki tarihi yapılardan ilham almış. Turgut, Londra’da Queen Mary Üniversitesinde banka ve finans hukuku üzerine master eğitimi alırken kente aşık olduğundan bahsediyor. Bu iki tutkusunu bir araya getiren Turgut’un ağzından Otto Tiles’ın hikayesi şu şekilde:

İstanbul’daki binalar ve anılardan aldığı ilhamla… 

“Okulum Sainte Pulchérie Lisesi yaklaşık 200 senelik bir binada. Bu bina, İstiklal Caddesi’nin girişinde yüksek duvarların arkasında göz kırpar geçenlere. İçi ise birbirinden güzel çimento yer karoları ile kaplıdır. Çocukken en sevdiğim yerlerden bir diğeri ise yazların bir bölümün geçirdiğimiz Büyükada idi. Burası da Ermeni ustaların kaybolmaya yüz tutmuş büyülü karolarının döşendiği, birbirinden güzel tarihi binaların bulunduğu bir yer. Londra’dan İstanbul’a döndükten sonra aile işimiz olan Pera Seramik’in dış ticaret işi ile uğraşırken, el yapımı çimento yer karolarını saklı raflarından çıkartıp dünyaya tanıtmak istedim. Ortağım ve canim kardeşim Sencer Turgut ile bir araya geldik ve Otto Tiles’ı hayata geçirdik”

 

Modern motiflerle yorumlanan el emeği göz nuru karolar 

Damla Turgut, her milletten ve her dinden insanın bir araya geldiği, Hindistan’dan Japonya’ya, Güney Amerika’dan Çin’e farklı kültürlerin izlerini taşıyan bin bir sanat eserinin bir araya toplandığı Londra’da Osmanlı ya da Türk sanatına dair neredeyse hiçbir ize rastlamadığını belirtiyor. Otto Tiles’ı kurarken, bu düşüncenin de etkili olduğunu söyleyen Turgut, “Bizim sanatımız olan çimento yer karolarını günümüz modern motifleri ile derleyip yeni bir pazar yaratmaya karar verdik. İstanbul’a gelen her turist Topkapı Sarayı’nı gördükten sonra nutukları tutulur ve el emeği göz nuru çinilere bayılırlar! Ben de bu çinileri artık yaşadıkları mekanlarda kullanabilsinler, restoranlarının duvarlarını Osmanlı’nın asaleti ile süsleyebilsinler istedim. Şimdiye kadar gördüğümüz ilgi paha biçilemez” dedi.

 

Topkapı Sarayı’ndan desenler… Ya da bin bir farklı tasarım alternatifi

Otto Tiles’ın üç farklı kategoride ürünleri bulunuyor:

 

Çimento yer karoları her biri el yapımı, doğal ürünlerin birleşmesi ile üretiliyor. Tamamen eski teknikler kullanılarak yeni teknolojinin iyileştirici özellikleri ile mükemmelleştiriliyor. Çelik kalıplar ile şekiller belirleniyor. Daha sonra içlerine müşterilerimizin seçtiği renkler dökülüyor; üstüne azıcık ayıklanmış kum serpiliyor ve diğer harçlar ile birlikte sıkıştırma makinesinde baskılanıyor. Sadece renkler değil, şekiller de bir çok farklı kombinasyona imkan veriyor. Katalogda yer alan 70 değişik kalıptan binlerce değişik şekil çıkabiliyor. Ürünün nasıl görüneceği üretim aşamasından önce dizayn ekibi tarafından bilgisayar yardımı ile oluşturularak müşterilere gönderilebiliyor.

 

Topkapı çinileri ikiye ayrılıyor. Birincisi en ileri teknoloji kullanılarak baskılanan, tamamen Osmanlı sanatını yansıtan seramikler. Damla Turgut, İspanyollar’ın bu çinileri Elhamra Sarayı’na mal etmek istediklerini ancak, Otto Tiles ile tüm dünyaya Osmanlı çinilerini tanıtacaklarını belirtiyor. Topkapı çinilerinin ikincisi ise, Otto Tiles’ın atölyesinde bulunan ve yüzyıllardan beri gelen geleneği halen sürdüren zanaatkar kadınların elleri ile tek tek boyadığı çiniler. 

 

Harem Çinileri ise en sevdiğiniz ressamın tablosu seramiğe aktarılıyor. Müşteri dilediği resmi yüksek çözünürlükte bir dosya ile Otto Tiles’a gönderiyor. Bu resim en son teknoloji kullanılarak önce seramikler üzerine baskılanıyor. Daha sonra el ile boyanıyor. Bu yöntem ile örneğin, Picasso’nun bir resmini evinizin bir köşesine seramik baskı olarak yerleştirebilirsiniz. Otto Tiles’ın bu tekniğine yönelik örnekler de web sitesinden görülebiliyor. 

Damla Turgut Otto Tiles’ın farkını şöyle anlatıyor

 

Otto Tiles modern dizaynlar ile oryantal sanatı birleştiriyor. Bu özel karışımı başka bir ülkenin yapabilmesi pek mümkün değil. Bu karışımın Doğu ile Batı’nın en güzel birleşim köprüsü olan İstanbul’da üretiliyor olması da sürece özgünlük katıyor.

Otto Tiles Topkapı Sarayı çinilerini üreten ve ithal eden tek firma! El yapımı karoları ise en yüksek kalitede. Damla Turgut, bu konuda özellikle iddialı olduklarını belirtiyor.

Benzerleri ile karşılaştırıldığında, Otto Tiles’ın fiyatlarının ciddi anlamda avantajlı olduğu görülüyor.

Otto Tiles’un amacı güzelim el yapımı ürünleri herkesin ulaşabileceği bir ürün haline getirmek

Otto Tiles ürünlerinde Avrupa’da mermer üreticiliğinin gelişmemiş olması nedeniyle uygulanması zor olan Silim işlemi uygulanıyor. Türkiye’deki mermer üretiminin gelişmiş olmasının avantajı sayesinde bu işlemi uygulayabilen Otto Tiles’ın ürettiği karoların temizlenmesi kolaylaşıyor. Bu işlemi görmemiş ürünler kiri ve tozu tutar lekeleri içine hapsederken, Otto Tiles ürünlerinde böyle bir şikayet yaşanmıyor.

Otto Tiles’da azami miktarda metrekare satın alma kuralı yok. Herkesin dilediği karolara sahip olması kuralıyla yola çıkan Otto Tiles’ın uzmanları, renk konusunda da ücretsiz bilgi veriyor.

 

Otto Tiles birbirinden zarif ve şık yer karoları ise müşterilerini bekliyor. Mayıs sonunda Chelsea’de açılacak mağazası ile tasarım meraklıları için yeni bir buluşma noktası olmayı umuyor.   Detaylı bilgi www.ottotiles.co.uk adresinden ya da 07838142008 numaralı telefondan alınabilir. Mail adresi: info@ottomantile.com

Altın son 4 haftanın en düşük seviyesinde

Altın fiyatları son dönemlerde yüzde 0,7 değer kaybetti

Merkez Bankası kritik faiz krarını açıkladı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun kritik faiz kararına göre politika faizinde değişikliğe gitmediği görüldü

Merkez Bankası kararını açıkladı Dolar ve euro düşüşe geçti

Merkez Bankası'nın kritik faiz kararının ardından dolar 3,59'dan 3,56 seviyelerine geriledi