Ana Sayfa | EKONOMİ

Tarihi rekoru yaşayan dolar 2,68 seviyelerine geriledi

Dolar ne durumda

Hafta başından bu yana tarihi rekorunu yaşayan dolar 2,68 seviyelerine geriledi

Çarşamba günü yeni tarihi zirvesi olan 2,7312’ye kadar yükselen dolar/TL, dün küresel dolar talebindeki azalışa paralel olarak günü 2,6782 seviyesinden kapattı. Bugün, güne 2,68 seviyelerinden başlayan dolar/TL, şu dakikalarda 2,6850 seviyelerinde işlem görüyor.Dolar endeksinin seyri ve ABD'de açıklanan makro ekonomik veriler gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Geçen ay 12 yılın zirvesi olan 100,39 düzeyini test eden dolar endeksi, bu hafta içinde 100 sınırına kadar yükselmesinin ardından dün 98'in altında kapandı ve tüm gelişen ülke para birimlerine destek verdi.ABD'de dün haftalık işsizlik maaşı başvurularının beklentilerin üzerinde 294 bin kişi artış kaydettiği görülürken, yeni başlayan konut inşaatları beklentilerin oldukça altında kalarak aylık bazda yüzde 2 yükseldi.

ABD Merkez Bankası'ndan (Fed) ise faiz artırım zamanına ilişkin karışık sinyaller geldi. Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fisher, ABD ekonomisinin 2015 yılının ilk çeyreğinde çok fazla gelişme gösterememesine rağmen toparlanmanın süreceğini ve piyasaların Fed'in faiz artırımına hazırlıklı olması gerektiğini ifade etti.Atlanta ve Boston Fed Başkanları Dennis Lockhart ve Eric Rosengren ise, ABD'de açıklanan ekonomik verilerin henüz güçlü bir görünüm sergilemediğini ve faiz artırım zamanının haziran sonrası döneme ertelenebileceğini düşündüklerini açıkladı.

Analistler, küresel piyasalarda veri akışı ve Fed üyelerinin yorumlarının ardından rekor seviyedeki dolar pozisyonlarında bir miktar azalma eğiliminin görüldüğünü aktardı.Bugün ABD'de açıklanacak TÜFE verisinin haftanın en önemli verisi olduğunu belirten analistler, yurt içinde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Beklenti Anketi'nin takip edileceğini kaydetti.

ABD'de açıklanacak verilerin beklentilerin altında kalması ayrıca TCMB Beklenti Anketi'nde dolar/TL kuruna ilişkin beklentinin spot fiyatın altında kalmasının TL'ye destek vereceğini ifade eden analistler, teknik olarak 2,7140 direncinin üzerini test edip gerileyen dolar/TL'de bu seviyenin direnç olarak takip edileceğini, aşağı yönlü hareketlerde ise 2,6450'nin destek konumunda olduğunu vurguladı. 


Bakan Ağbal 2017'da hiçbir asgari ücretlinin geliri vergi nedeniyle düşmeyecek

Maliye Bakanı Naci Ağbal, asgari ücretin 2017 yılında vergiler nedeniyle bin 404 liranın altına düşmeyeceğini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Türkiye ekonomisine karşı negatif bir durum yok

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Türk ekonomisiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin tüm dış borcu 1 yıl içinde ödenecek

Türkiye'de kamu ve özel sektörün dış borcunun 163.3 milyara ulaştığını belirten Merkez Bankası, tüm dış borçların ödeneceğini açıkladı.